Чия земля? Поки міжнародна насіннєва компанія доводить своє право на оренду паїв в Сагунівській громаді, вони заростають травою

Чия земля? Поки міжнародна насіннєва компанія доводить своє право на оренду паїв в Сагунівській громаді, вони заростають травою
в Економіка, Новини

На фото межують два поля, одне з яких наразі не обробляється і заростає бур’янами

Уже майже рік агропідприємство СТОВ «Ломовате», яке входить до складу міжнародної компанії з насіннєвого виробництва «Lidea», бореться за право обробляти землі сільськогосподарського призначення, на яких в селі Сагунівка Черкаського району здійснює свою господарську діяльність з 2010 року.

Минулого року у СТОВ «Ломовате» закінчився договір оренди землі, який останні хотіли пролонгувати на тих же умовах, проте отримали відмову від депутатського корпусу Сагунівської сільської ради на підставі відсутності агрохімічних паспортів на землі комунальної власності, які перебували в їх оренді.

– 27 квітня 2020 року у нас закінчувався договір оренди земельних ділянок, укладений між Товариством та сільською радою. Дотримуючись норм Закону України «Про оренду землі» та умов, на той час, діючого договору оренди земельних ділянок, ми звернулися до Сагунівської сільської ради з листом та проєктом договору оренди землі з приводу його продовження. Нам було відмовлено в розгляді листа, з причин відсутності  агрохімічних паспортів на земельні ділянки. У розрізі загального поля у нас були діючі паспорти, проте спеціаліст земельного відділу Сагунівської сільської ради повідомив про те, що ми повинні зробити нові агрохімічні паспорти лише на ті земельні ділянки, щодо яких закінчувався термін дії оренди. Згодом вказані документи були зроблені та надані в земельний відділ сільської ради, але чомусь це  сільська рада проголосувала за відмову в продовженні терміну дії договору оренди, – коментує виконавчий директор СТОВ «Ломовате» Едуард Козін.

IMG_6325

Предметом вищевказаного договору оренди землі є землі комунальної власності загальною площею 320 га, що розташовані в адміністративних межах Сагунівської ОТГ, з яких 252 га – землі сільськогосподарського призначення, 68 га – землі під господарськими будівлями. Під господарськими будівлями сільська рада продовжила договір оренди землі, а от із землями, які СТОВ «Ломовате» використовувало під насіннєве виробництво, вийшло не все так просто.

Земельні ділянки площею  252 га, які перебували в оренді Товариства, займають територію не одного поля та становлять частину єдиного масиву орендованої Товариством площі, тому мають критичне значення для насіннєвого виробництва, пояснює Едуард Козін:

«Враховуючи специфіку насіннєвого виробництва, наявність чужих полів поряд з нашими унеможливлювала б вирощування перехреснозапильних культур. Наприклад, для вирощування гібридної кукурудзи, між ділянками має бути дистанція 300 метрів, для гібридного соняшника – 1500 метрів. Тому ми звернулись до суду, оскільки відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду землі» в редакції чинній на момент виникнення правовідносин, ми, як орендарі, мали переважне право на продовження терміну дії договору оренди землі. В процесі розгляду судових справ, відносно вказаних земельних ділянок, відбувались земельні торги по праву продажу оренди земельних ділянок (аукціони). Ми були поставлені в такі рамки, коли просто змушені були захищати свій бізнес».

Дивує керівництво підприємства і той факт, що сільська рада подала скаргу до Прокуратури Черкаського району на них з приводу нібито самовільного захоплення землі на наступний день після закінчення терміну дії договору оренди землі.

– Були представники національної поліції та прокуратури, складено протокол. Вони розцінили як самовільне захоплення землі, на яких була посіяна озима пшениця. Відповідно до п. б частини 1 ст. 95 Земельного Кодексу України та ст. 775 Цивільного Кодексу України  землекористувачеві (наймачеві) належить право власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію, на плоди, доходи, одержані ним у результаті користування річчю, переданою у найм. Посіви сільгоспкультур є поточними біологічними активами рослинництва, оскільки період, за який посіви перетворяться у сільгосппродукцію, не перевищить року. Ми всі розуміємо, що, навіть коли земельна ділянка змінює власника, то нормативно-правовий акт дозволяє завершити товарне виробництво і передати ділянки вже після збору врожаю. Усі посіви у нас були здійснені до терміну закінчення дії договору, тому ми маємо право на свій урожай. Тим паче, ми до останнього сподівалися, що нам вдасться пролонгувати договір, – пояснює пан Козін.

IMG_6380

СТОВ «Ломовате», як частина міжнародної насіннєвої компанії, взяло на себе чимало зобов’язань соціального характеру по відношенню до Сагунівської громади, одним із яких і найсуттєвішим є утримання водогону й постачання води мешканцям ТГ за одними з найнижчих цін в області.

– Термін дії оренди водогону теж закінчується. Ми реалізуємо воду населенню по 8,50 грн. за кубічний метр без обмеження подачі води. Собівартість видобутку води вдвічі перевищує вартість її реалізації. На рік ми втрачаємо до 700 тисяч гривень на утримання та обслуговування скважин. На мою думку, це значна підтримка громади, оскільки жителі села використовують воду не тільки для особистих потреб, а й для полива садової або огородньої ділянки для ведення особистого господарства та інше, – розповідає виконавчий директор СТОВ «Ломовате» Едуард Козін, дивуючись такому ставленню до найбільших у громаді інвесторів.

Наразі депутатський корпус Сагунівської ТГ розділився на тих, хто підтримує СТОВ «Ломовате» і тих, хто не проти, щоб ці землі почав обробляти новий орендар.

Ольга Гуржій, депутатка Сагунівської сільської ради пояснює, що жителів села переконали, якщо землі комунальної власності буде обробляти новий орендар, то він буде платити більший відсоток за оренду землі, але на  питання стосовно водопостачання, утримання скважин, водогону, надання соціальної допомоги жителям с. Сагунівка тощо, на тих самих умовах, що надає Товариство  – наразі однозначної відповіді ніхто так і не надав.

– У мене кожного дня перепитують люди, яка у нас ситуація із водою? Якщо водогін перестане утримувати агропідприємство і почне це робити громада, то вартість води відразу зросте. СТОВ «Ломовате» наповнює бюджет нашої громади більш ніж на четверту частину від загального фонду, для людей створює робочі місця, взимку допомагає із прибиранням снігу на дорогах, утримує місцеву футбольну команду, пожежну частину, не залишає поза своєї уваги й наймолодших жителів села, – розповідає пані Ольга.

IMG_6334

Надія Шапошник, жителька села Сагунівка, має три земельні паї і теж переживає, чи з приходом нового орендаря не зросте вартість води для населення:

«Товариство надає нам дуже дешеву воду, по 8,50 гривень за кубічний метр без обмежень у її використанні, вона тече з кранів у нас цілодобово, на відміну від інших сіл. Керівництво Товариства постійно допомагає у вирішенні питань своїх пайовиків: це і матеріальна допомога,  транспортні послуги, подарунки тощо. У нас вже так заведено, у когось якісь проблеми, всі йдуть до СТОВ «Ломовате».

IMG_6344

За словами Едуарда Козіна, ставка у 12% від НГО земельної ділянки за її оренду, які Товариство наразі сплачує до бюджету сільської ради, є економічно обґрунтованою:

«По-перше, такий відсоток є найвищим, який відповідає нормам чинного законодавства України. По-друге, відсоток сплати орендної плати за земельну ділянку,  запропонований на аукціоні його «технічними» учасниками, є нерозумно збільшеним і не підлягає до реального виконання умов договору, оскільки рентабельність змусить порушити норми кримінального кодексу».

Після року судових розглядів та постійних переговорів з депутатським корпусом Сагунівської сільради, Товариство запропонувало вирішити справу мирним шляхом в межах правового поля – підписати мирову угоду. Депутати Сагунівської ТГ підтримали це рішення, проте голова громади Ірина Бодяненко наклала вето, яке більшістю депутатських голосів було подолане. Зараз Товариством подано проєкт мирової угоди, разом із спільною заявою про її погодження між керівництвом СТОВ «Ломовате» та головою Сагунівської сільради, на затвердження господарським судом.

Керівництво СТОВ «Ломовате» наголошує, що і надалі збирається допомагати громаді й виконувати соціальні зобов’язання, проте лише в законному руслі.

– Після обрання нового складу депутатського корпусу у мене в кабінеті відбулася зустріч із деякими депутатами. Відверто скажу, після неї я дещо по іншому глянув на всю цю ситуацію. Спочатку ми виклали наші думки з приводу мирової угоди, пояснили наше бачення, після чого від представників депутатського корпусу почули таке, що якби ми хотіли вирішити це питання, то воно б нам обійшлося… і показали нам певну суму на калькуляторі. Таких зустрічей у нас відбувалося декілька. Звісно, ми зі своєї сторони жодних рухів не робили. Після цього різко ми стали корупціонерами і поганцями. Хоча, коли вони балотувалися до сільської ради, то розповідали, що громада має підтримати найбільших інвесторів. І тут таке… То що ж змінилося? Ми як постачали воду, так і постачаємо, як допомагали громаді, так і допомагаємо, – дивується Козін.

Натомість депутат Сагунівської сільської ради Микола Ладан переконаний, що ці землі мають бути здані в оренду виключно через аукціон:

«Для чого проводиться аукціон? Для того, щоб піти від корупційних схем. І ми так само будемо брати участь в аукціоні. Якщо виграємо, так само будемо утримувати водогін. Але ми даємо за ці 250 гектарів землі 4 мільйони. У мене єдина позиція – нам потрібно наповнювати бюджет (громади – ред.)».

Також депутат переконаний, що законодавством не передбачений такий формат передачі землі в оренду як підписання мирової угоди.

– Як такої мирової угоди не існує, є законодавець, який визначився – торги. Хтось щось собі порекомендував, хтось щось зробив. Є депутати, які кажуть: «А ми не розуміємо». Так для чого ви йшли в депутати, поясніть, будь ласка? Є Закон про місцеве самоврядування, Земельний кодекс, закон про депутатів – читайте, вчіть, – відзначив у телефонній розмові Микола Ладан.


Наразі землі, які обробляло СТОВ «Ломовате», заростають бур’янами.

– Єдиним можливим вирішенням цього питання на сьогоднішній день,  – переконаний Єдуард Козін, – є підписання сторонами мирової угоди і затвердження її в суді.

IMG_6382

У тому, що поставити в цій справі крапку має суд, у телефонній розмові нашому виданню розповіла голова Сагунівської територіальної громади Ірина Бодяненко.

– Я вам чесно скажу, людям все одно, де буде ця земля, їм головне, щоб було водопостачання і були робочі місця. Оскільки це бажання людей, депутати змушені підписати мирову угоду. Вони проголосували «за», я наклала вето, вони його подолали. По закону я маю підписати цю мирову угоду й ми ідемо в суд. І вже далі як вирішить суд, так і буде. Звісно, якби ми самі обробляли цю землю, то було б значно краще, проте є багато «но»… Наразі СТОВ «Ломовате» надає громаді усю необхідну допомогу… – підсумовує сільська голова.


До відома, компанія «
Lidea» – це новий бренд, який виник після об’єднання двох французьких компаній – EURALIS Semences та CAUSSADE Semences Group. Об’єднання EURALIS Semences та CAUSSADE Semences Group розпочалось 1 вересня 2020 року. Це поклало початок створенню бренду Lidea, який входить до ТОП-10 світових насіннєвих компаній. В Україні обіг компанії Lidea складає понад 50 млн. євро.

IMG_6340