Чи варто готуватися до повеней на Черкащині цієї весни: пояснення синоптиків

Чи варто готуватися до повеней на Черкащині цієї весни: пояснення синоптиків
в Новини

Відомо, що кількість людських жертв та масштаби збитків від повеней у світі займають ІІ місце серед природних катастроф після землетрусів. Вже варто готуватися до водопілля на Черкащині? Про це нашому виданню розповів начальник Черкаського обласного гідрометцентру  Віталій Постригань.

Завчасна оцінка ситуації, наголошує головний синоптик області, може допомогти попередити негативні наслідки або скоротити їх масштаби.

Водопілля, як фаза режиму річок, спостерігається щороку навесні, однак в залежності від передумов, перш за все погодних умов, має різне вираження та наслідки. Повені бувають щороку, але відрізняються за інтенсивністю.

ДСНС України раніше повідомляла про підрив льодового затору на річці Десна та підтоплення територій у Чернігівській області. Чи загрожує висока вода Черкащині?

Упродовж січня 2023 року у суббасейнах Верхнього Дніпра та річки Десна відбулося рідкісне явище – зимовий паводок. Саме крижані затори стали причиною різкого підйому рівнів води. На річці Дніпро в районі гідрологічного посту в с. Наданчичі перевищення виходу води на заплаву було 165 см. На річці Десна у місті Чернігів вода розлилася на заплавних територіях шаром 68 см. Але за оцінками гідрологів, такі підйоми рівнів води ніяк не загрожують місту Київ, а тим більше – Черкащині. По-перше, працює каскад Дніпровських водосховищ, вода пройде через Київську ГЕС, а Канівська ГЕС допоможе прийняти цю воду. На сьогодні об’єм води у каскаді Дніпровських водосховищ більше 36 кубічних кілометри, а вільна ємність становить близько 7 кубічних кілометри, тобто каскад готовий до прийому весняної води.

По-друге, з початку року за рішенням міжвідомчої комісії відбувається  наповнення Кременчуцького водосховища, рівні води вже підвищилися на 162 см, а до повного його наповнення до нормальних проєктних відміток залишається ще 121 см.

Враховуючи «м’яку зиму» та відсутність снігу, чи варто жителям нашого регіону готуватися до розливу річок?

Дійсно, нинішній сезон повністю підпадає під стандарти «європейських» зим, а її м’який характер допомагав українцям на енергетичному фронті та суттєво не ускладнював ситуацію на автошляхах. Середня температура з початку зими на 3º перевищує кліматичну норму. До того ж, за попередніми оцінками, зима може стати другою з найсухіших за останні 10 років та однією з безсніжних за всю історію метеорологічних спостережень на Черкащині.

Повертаючись до гідрологічних прогнозів – не лише наявність снігу, його висота або запаси води в снігу впливають на формування повені. Ці фактори не є абсолютно вирішальними. При оцінці елементів водопілля обов’язково враховується глибина промерзання ґрунту, його зволоження на кінець осені. Якщо ґрунт сухий і слабко зцементований – значна кількість талої води піде на його промочування, а на стік у водойми залишиться менша її кількість. Значною мірою також впливає товщина льоду на водоймах, інтенсивність наростання тепла в період сніготанення. Як правило, у роки, коли ці чинники збігаються, спостерігається виражена повінь. 

За останніми даними підрозділів Національної гідрометслужби України, висота снігу в басейні Дніпра за межами України не перевищує 20 см, а на території Черкащини сніговий покрив практично відсутній, маємо незначне промерзання ґрунту та низьку водність річок. З огляду на це та враховуючи прогноз погоди на другу половину лютого і нормальні погодні умови в березні, підстав для високого водопілля на сьогодні немає.

Основним питанням цьогорічної весни буде наповнення малих і середніх річок, штучних водойм та раціональне використання, збереження води.