Дерев’яні млини Черкащини потрапили до документальної стрічки “Стріха”

Фото з сайту "Ukrainer"

Фото з сайту “Ukrainer”

в Новини

Проєкт-експедиція про українську народну архітектуру “Стріха” має на меті показати автентичні архітектурні скарби, їх регіональні особливості та шляхи порятунку. Він складатиметься з пʼяти великих серій, що розповідають про архітектуру на сході, заході, півночі, півдні та у центрі України. 

У третій частині цього циклу документальних історій йдеться про зразки унікального українського модерну початку ХХ століття Полтавщини, споруди народних шкіл у Лохвиці, заповідник «Трипільська культура» на Київщині у селі Легедзине та дерев’яні млини Черкащини як основні просторові домінанти українського села.

Стріха. Центр: український модерн, мазанки, трипільська культура • Ukraїner

Героями проєкту стали власники та власниці унікальних хат, активісти, які займаються відновленням архітектурної спадщини, члени місцевих громад, а також експерти: архітектори, науковці та мистецтвознавці. Серед них – дослідник архітектури і краєзнавець Артур Ароян, який розповідає про будівлю Полтавського земства за проєктом Василя Кричевського, з якої розпочався відлік історії українського модерну. Співробітниця Лохвицького краєзнавчого музею Ольга Пальчик, яка розповідає про унікальну двокомплектну земську школу, споруджену в 1911 році. А також, краєзнавець та кандидат історичних наук Назар Лавріненко, що занурює глядача у різноманіття вітряних та водяних млинів Наддніпрянщини, та загрозу їх зникнення: з понад 10 тисяч вітряних млинів, сьогодні на Черкащині їх залишилося лише десятки.

Фото з сайту “Ukrainer”

Порушуючи тему збереження унікальних архітектурних пам’яток, проєкт закликає до діалогу про те, як можна реставрувати українську народну архітектуру (історичні будівлі, школи, церкви) та дати їй друге життя. СТРІХА – це також про відчуття дому, прихисток і дах над головою, які багато людей втратили через війну.