“Для мене якісна школа – це місце, де кожна дитина, навчаючись, почувається щасливою”, – Оксана Компанієць (ІНТЕРВ’Ю)

“Для мене якісна школа – це місце, де кожна дитина, навчаючись, почувається щасливою”, – Оксана Компанієць (ІНТЕРВ’Ю)
в Інтерв'ю, Новини, Освіта і наука

Гарні оцінки в атестаті, успішно складене ЗНО, перемоги на олімпіадах чи просто задоволення від процесу навчання? Яким повинен бути результат впровадження якісної освіти в Україні? Начальниця управління Державної служби якості освіти в Черкаській області Оксана Компанієць переконана, що тільки синергія всіх зусиль, тільки повна співпраця всіх сторін освітнього процесу дасть бажаний результат – щасливу дитину, яка володіє усіма необхідними знаннями й навичками.

В інтерв’ю нашому виданню пані Оксана розповіла про результати інституційних аудитів, скільки вчителів пройшли сертифікацію та які новітні проєкти будуть впроваджуватися надалі.

– Зараз чимало точиться розмов про те, якою має бути якісна освіта в Україні. Проте можна спостерігати, що розуміння у сторін освітнього процесу  – батьків, дітей, вчителів і засновників – дещо різниться. Ваше управління уже три роки є певним посередником і, якщо можна так охарактеризувати, об’єктивною стороною цього процесу. Тож якою повинна бути якісна освіта в Україні?

– Дійсно, наша місія – це забезпечити спільне розуміння якості освіти для успіху людини і країни. І ми продовжуємо над цим працювати. Разом з цим нам вдалося розвінчати декілька міфів про якісну школу. Зокрема, це думка про те, що якісна школа – це заклад для успішних дітей, висока кількість балів на ЗНО, участь в олімпіадах, гарні ремонти, сучасні меблі й техніка. Насправді, цього замало, щоб школа була якісною. Для мене показник якісної школи, коли дитина йде задоволена зранку до закладу, а в процесі набуття компетентностей почувається щасливою щодня. Коли батьки дійсно є повноцінними учасниками освітнього процесу та разом із цим задоволені мікрокліматом у закладі, спостерігають, що їхня дитина радіє своїм успіхам, виконаному завданню, бо це її розвиток, поступ.

З іншого боку, якісна школа – це і директор, який постійно працює, вдосконалюючи освітній процес, створює мотиваційне середовище для педагогів і дітей. Якісна школа – це інклюзивне й доступне освітнє середовище. В такій школі система оцінювання – об’єктивна, зрозуміла, неупереджена. Якісна школа – це, звісно, й педагогічний колектив, який дає дітям можливість розвиватися й самовдосконалюватися. Важко переоцінити й роль засновника в формуванні матеріально-технічної бази, освітнього середовища. Ось всі ці складові створюють модель якісної школи. Жоден з них сам не може забезпечити якісне функціонування закладу. Тільки синергія зусиль може дати такий результат.

– Як дітям і батькам балансувати між тим, що потрібні знання з усіх профільних предметів, щоб успішно здати ЗНО, й тим, щоб отримувати задоволення від процесу навчання і не перетворювати його на гонитву за оцінками?

– Якщо ми говоримо про ЗНО, то воно не для вимірювання якості знань. ЗНО – це формування рейтингового списку для вступу дітей у заклади вищої освіти. Тож, це різні речі.

Як балансувати? Перш за все потрібно дослухатися до дитини, розуміти, чого вона хоче, розкривати її потенціал.

Однак треба розуміти, що і є певна, наприклад, математична компетентність, коли потрібно розуміти певні фінансові речі: як не набратися кредитів поза межами своєї платоспроможності, як порахувати відсоток і так далі.

– Нещодавно завершився пілотний проєкт сертифікації педагогічних працівників. І, можна  говорити, що сертифікація стала одним з багатьох чинників підвищення якості освіти. Які результати пілотного проєкту має Черкащина, чим сьогодні ми можемо пишатися?

Протягом трьох років реалізації проєкту 72 вчителі Черкаської області успішно пройшли сертифікацію. З кожним роком розширювалася географія учасників, тож на сьогодні у більшості громад Черкащини є сертифікований вчитель. 

Сертифікація покликана дати учительству відкритий професійний і чесний метод оцінювання їхньої діяльності. Це не тільки про пошук та виявлення освітян із високим рівнем педагогічної майстерності, а спосіб розкрити їхній творчий потенціал, підтримати на державному рівні найбільш талановитих і вмотивованих.

Підсумовуючи пілотний проєкт, ми можемо говорити, що сертифікація дійсно стала в ряд тих інструментів і процедур, що можуть застосовуватися для зовнішнього оцінювання роботи вчителя. 

Ми побачили, що для педагогів сертифікація стала інструментом об’єктивного оцінювання їхньої роботи. Разом із цим участь у сертифікації стала можливістю для учасників розказати про себе на міжрегіональному рівні, обмінюватися досвідом з іншими колегами. Особливістю сертифікації стало те, що досвід учасників вивчали освітні експерти з усієї України – це вчителі, серед яких і ті педагоги, які у передні роки пройшли сертифікацію. До прикладу, досвід вчителів Черкащини вивчали освітні експерти з Кіровоградщини, Полтавщини, Рівненщини тощо, а наші експерти вивчали досвід колег з Івано-Франківщини, Львівщини та інших областей.

Ми вкотре переконалися, що маємо дуже багато класних вчителів, проте вони не завжди відкрито про себе говорять. Їм не вистачає іноді впевненості у своїх власних силах. Тож я хочу наголосити на важливості підтримки педагогів та сприянні в їхньому бажанні розвиватися та удосконалюватися.

Знаєте, надзвичайно приємно, коли вчителі кажуть, що після проходження сертифікації у них з’явилося ще більше впевненості в собі.

– Сертифікація й надалі відбуватиметься на добровільній основі чи стане на кшталт атестації?

– Сертифікація й атестація – це різні речі. Сертифікація – добровільна, атестація – обов’язкова. Атестація покликана зафіксувати відповідність вчителя займаній посаді. Як на мене, то атестація – це необхідний мінімум для того, щоб працювати на даній посаді.

Сертифікація – це, навпаки, максимум. І в цьому є теж своя логіка. Думаю, якщо сертифікація стане обов’язковою, то вона дещо може втратити в своїй унікальності.

Наразі сертифікація залишається добровільною.

Що дає сертифікація особисто вчителям?

– Перш за все – це внутрішнє відчуття, що «я переміг», розуміння того, що «я на правильному шляху». У педагога з’являється бачення ще більших перспектив особистісного розвитку, розуміння, куди рухатися далі.  Й, звісно, це фінансова складова – доплата у вигляді 20 % до місячного окладу протягом трьох років.

Успішне проходження сертифікації зараховується як проходження чергової або позачергової атестації педагогічним працівником, а також є підставою для присвоєння йому відповідної кваліфікаційної категорії та педагогічного звання.

Вчителі, які успішно пройшли сертифікацію, наразі співпрацюють зі територіальними органами Служби як освітні експерти, які беруть участь у сертифікації, інституційних аудитах. Крім цього, ми маємо з ними постійний зв’язок, залучаємо до обговорення нормативно-правових актів, розроблення нових інструментів забезпечення якості освіти.

– У 2021 році в пілотному проєкті проходили сертифікацію вчителі початкової школи. У 2022 році вони братимуть в ній участь?

– У 2022 році в сертифікації зможуть взяти участь до 2500 учителів початкових класів. Щоб охопити всі регіони України, МОН своїм  визначило максимальний обсяг заяв, які можуть бути подані від кожної з областей на пропорційних засадах (залежно від наявної кількості вчителів початкової школи). В нашій області квота 78 вчителів. Реєстрація для проходження сертифікації триватиме з 4 до 17 квітня 2022 року включно.

– Чи зможуть брати участь у сертифікації інші педагоги-предметники?

– Сертифікація вчителів базової і профільної школи стане можливою не раніше, ніж будуть розроблені стандарти базової і профільної освіти та професійні стандарти вчителів. Наразі в Україні затверджено Державний стандарт початкової освіти та Професійний стандарт вчителя початкових класів.

Робота над стандартами триває. Коли вони будуть готові, ми зможемо говорити про розробку методик, за якими будуть оцінюватися професійні компетентності вчителів.

– Минулого року ви проводили в школах інституційні аудити. Які їхні результати?

– Ми провели інституційні аудити в 15 школах області. З них лише дві з міста Черкаси. Що можу сказати, ми побачили динаміку. Це харчування, дистанційне навчання, Інтернет і комп’ютерне забезпечення, безпека і комфорт в закладі освіти, антибулінгові програми, створення мотиваційного середовища.

Є динаміка, проте й над чим працювати ще є. То й же безпечний Інтернет, та ж система оцінювання, яка повинна бути прозора й об’єктивна, академічна доброчесність. З 1 січня набув чинності новий порядок організації інклюзивного навчання, тож всі школи зіштовхнуться з новим порядком, якого потрібно буде дотримуватися. У всіх школах є проблеми з фізичним простором, комфортом. У більшості шкіл були певні проблеми з харчування, так само всі почали робити кроки, щоб покращити ситуацію й почали формувати культуру здорового харчування в дітей. Разом з тим, потрібно ще більше приділяти увагу комунікації з батьками, щоб вони теж розуміли, наскільки це важливо для їхніх дітей.

Звичайно, ми моніторимо те, що відбувається з нашими рекомендаціями, спілкуємося із засновниками та закладами освіти з цього приводу, щоб розуміти які роблять кроки для покращення якості освітньої діяльності.

До речі, з 18 січня стартували аудити в Черкаській ЗОШ №4, Тальнівській ЗОШ №2, Яблунівському НВК Канівської міської ради та Мошнівській ЗОШ. А протягом 2022 року заплановано проведення інституційних аудитів у 27 школах області.

– До слова, досі відчувається різниця між міськими й сільськими школами?

– Звісно, розрив між ними є. Про це нам говорять і результати міжнародних моніторингових досліджень, що показують, що діти в сільській місцевості менш успішні в навчанні. І це проблема. Проте ми бачимо, що деякі школи поза межами обласного центру мають суперкласних вчителів, мають те освітнє середовище, яке допомагає дітям вчитися.

Тому так, розрив є, однак модель якісної школи сформована для всіх однакова, не зважаючи на те, де розташована школа. Ми працюємо над тим, щоб всі школи давали дітям рівні можливості, адже кожна дитина має право на доступну та якісну освіту.

– Ви згадали за безпеку в Інтернеті. Як управління моніторить ці процеси?

Однозначно, безпечний онлайн-простір, як і безпечне фізичне середовище, є критеріями якісної школи. І ми це досліджуємо під час інституційних аудитів і, безперечно, звертаємо на це увагу. Ми ж розуміємо, що окрім того, що школа має забезпечити безпечний онлайн-простір в межах свого закладу, вона повинна сформувати в дитини правила безпечного користування Інтернетом. Знаю, що школи останнім часом приділяють цьому багато уваги, оскільки ми перейшли до дистанційного навчання й діти постійно перебувають в онлайн-просторі.

Разом із тим, спільно з нашими партнерами, освітнім проєктом «stop sexтинг»  проводили вебінари на цю тему для закладів освіти. Ми надавали інформацію про те, як розпізнати небезпеку, куди звернутися та як реагувати на ці речі.

– Коли чекати інституційні аудиту в садочках, закладах позашкілля, профтехах і закладах передфахової вищої освіти?

– Міністерство освіти виставило на громадське обговорення порядок проведення інституційних аудитів у цих закладах. І як тільки вони будуть затверджені, ми почнемо проводити спочатку пілотні інституційні аудити, а вже, можливо, з наступного року засновники й заклади освіти самі зможуть звертатися про проведення в них аудитів.

– Заклади освіти вже виступають з такими ініціативами?

– Ми можемо говорити про те, що є зацікавленість керівника закладу освіти, який хоче отримати зовнішню оцінку, щоб зрозуміти, на якому етапі знаходиться заклад освіти. По суті, це вивчення всіх процесів, які відбуваються в закладі. Аудит покликаний дати закладу об’єктивну оцінку його діяльності та рекомендації для покращення якості освіти й якості освітньої діяльності. Це дійсно розвиткові речі, то чому б і ні? Можна звертатися!

– Підсумовуючи, які основні успіхи за ці роки ви можете окреслити?

–  І сертифікація педагогічних працівників, й інституційний аудит –  завойовують своє місце в системі освіти. Це дійсно нові процедури, але  поступово вони викликали довіру серед вчителів і керівників шкіл.

Зокрема, на сьогодні ми бачимо, що динаміка є, адже усе більше вчителів беруть участь у сертифікації.

У свою чергу, інституційний аудит дає можливість проаналізувати та оцінити якість освітньої діяльності школи та надати закладу й засновнику рекомендації й підтримку у вдосконаленні роботи.

Ми й надалі продовжуємо співпрацю з кожним учасником освітнього процесу – керівниками закладів, педагогічними працівниками, батьками учнів і вихованці –, а також із засновниками. Адже переконані, що лише співпраця між усіма зацікавленими сторонами дозволить досягти результатів – надання якісної й доступної освіти кожній дитині.

Наше управління залишається відкритим для кожного. Тож, якщо у вас виникають питання, потреба у консультаціє чи є привід вважати що ваші права, як учасника освітнього процесу, були порушені звертайтеся до нас за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка 205, 18001, (0472) 31 66 83,  [email protected].