Думки про миротворення

в Анжела Бойко Блоги Новини Суспільство

Другий рік Україна живе мріями про мир. Мир для України є фізичною, економічною, моральною, духовною, ідеологічною потребою. Ця мрія як ідеал переходить в дії, що спрямовані на досягнення миру. Дії щоденні, часом непомітні, часом, публічні. Це дії, коли на рівні держав прагнемо домовленостей і їх дотриманя, це дії по визволенню наших хлопців з полону, це дії по зміцненню обороноздатності країни. Навіти виконання своєї щоденної роботи – це теж кроки до миру. Адже тоді не виникне конфлікт, не буде підстав для суперечностей.

Проблема миру вийшла з політичної сфери і увійшла до наукового обігу, породивши поняття «миротворення», тобто творимо мир. Цікаво, що процес творення передбачає різноманітні підходи до встановлення миру, тобто уникненнє лише єдино-правильного шляху. Інакше кажучи – використовуємо всі можливі та неможливі засоби і форми діалогу заради того, щоб Україна жила в мирі.

Миротворення можна розуміти як здатність уникати конфлікти, це діяльність на упередження агресивних дій. Миротворення можна тлумачити як здатність вирішувати існуючі конфлікти, враховуючи існуючі інтереси. Конфлікт сам по собі є рушійною силою розвитку, але рушійна сила, на жаль, може (але не повинна!) бути тотально руйнівною. Спробую пояснити свою думку. Руйнація старого, яке гальмує розвиток є позитивним процесом, але руйнація може токатися підвалин, які, власне. І є утворюючими, в нашому випадку – це устої самої незалежної держави, що не може сприйматися позитивно.

Миротворення не піднімає питання суб’єкта – хто творить мир? Відповідь знаходить в світоглядній площині – мир твориться кожним з нас і в міру своїх можливостей. Серце стискається, коли дивимось на дитячі малюнки із закликом до миру, коли бачимо сльози матері, яка не дочекалась сина з війни, коли чуємо слова солдата, що повернувся з передової, коли знаємо про дії волонтерів, що працюють на межі можливого, коли старенька кидає гривню в скриньку для бійців. Так твориться мир.

В 2015 році за підтримки Посольства Великої Британії і за безпосередньої участі громадської організації «Спілка жінок України» була започаткована програма «Миротворення в Україні. Роль жінок». Програма охоплює всі регіони України, враховуючи й східні області. Жінки, ніби ниткою, зшивають країну своїми малопомітними діями по встановленню миру.

Жінка в українській культурі завжди була Берегинею, від слова «берегти». Берегла родину, країну, Україну.

9-10 вересня 2015 року черговий захід цієї програми відбувся в місті Кировоград. Більше 100 небайдужих жінок з Кіровоградщини, Львівської, Луцької, Івано-Франківської, Черкаської, Вінницької та Київської областей і спрямовували свої енергію на пошуки шляхів до встановлення миру. Знаменно, що в роботі брали активну участь жінки, що тимчасово переселені з територій, охоплених війною. Жінки-науковці, жінки-волонтери, жінки-державні службовці пропонували, радили, шукали вихід. А ще всі разом прагнули миру. Коли йдеться про миротворення та роль жінок у миротворчих процесах, то це варто розуміти як подолання певної агресії, що спостерігається у нас в суспільстві, а також подолання певної моральної самотності, яку сьогодні ми спостерігаємо і серед молоді, і серед дорослих людей. Жінка здатна знайти ті цінності, ті шляхи, які можуть об’єднувати людей та сприяти встановленню та збереженню миру.

І в ці ж дні на у своєму виступі на форумі YES Шимон Перес сказав влучні слова – «Ми думали, що у нас великі мрії. А тепер ми розуміємо, що вони були не такими вже і великими. На історію не можна покладатися. Мрійте про більше. Чим більша Ваша мрія, тим більше Ви здобудете!».  Мріємо про мир. Творимо МИР. Разом і щодня. Ми маємо велику мрію.

Можливо Вас зацікавить

Анжела Бойко
Про бідного лектора замовте слово…
Анжела Бойко
Що є свобода для людини?
Анжела Бойко
Інвестиція в майбутнє (американський досвід)