Інтерв’ю з Борисом Колесніковим: «всі борються з корупцією, а її дедалі більше»

в Новини, Політика

Глава опозиційного уряду – про нову Конституцію, відбудову Донбасу, децентралізацію для всіх регіонів, скорочення числа нардепів до 75, правильну боротьбу з хабарами та багато іншого.

31 березня в Києві презентовано опозиційний уряд, який очолив екс-віце-прем’єр, колишній народний депутат Борис Колесніков. Після презентації він відповів на запитання “Сегодня.ua”.

– Борисе Вікторовичу, на презентації опозиційного уряду ви згадали про те, що одне з ваших пропозицій стосуватиметься конституційної реформи. Які будуть запропоновані зміни?

– Потрібні не зміни в чинну редакцію, потрібна нова Конституція. Головний, стрижневий момент – передача повноважень від центру до регіонів. Регіони наділяються повноваженнями і коштами, тобто “портфель” центральних органів виконавчої влади у нас перетворюється на тоненьку “папочку”.

Всі проблеми вирішуються на місцях – у селах, селищах, районах, містах. Все життя адже відбувається в регіонах, вона не може відбуватися в будівлі Адміністрації президента, Кабміну або інших центральних органів виконавчої влади. Тому завдання нової Конституції – максимально наблизити ресурси до регіонів, передати їх на місця.

Це головне. Це зніме і корупційну проблему, тому що всі ці артілі, які зараз називаються антикорупційними бюро – це якісь незрозумілі “ноу-хау” нинішньої влади. У влади є інструменти: міліція, яка бореться з корупцією, і податкова, яка бореться, і прокуратура, і СБУ, всі борються, а корупції все більше і більше. Корупцію цивілізований світ поборов за допомогою простого механізму – коли хабар нема за що дати. Все інше – це чиста фантазія. Адже де дають хабарі – це земельні відносини в містах, а вони регулюються хорошими аукціонами і генеральними планами, держзакупівлі – ми пропонуємо передати їх також на місця, нехай контролюються там, нехай малий бізнес йде в місцеві ради. Плюс необхідна підтримка вчителів і лікарів, на якій наполягатиме наша політична сила. І контроль витрат на місцях. Іншого механізму боротьби з корупцією не існує. Весь світ через це пройшов, і не потрібно намагатися винаходити велосипед. Ринкова економіка, в сучасному розумінні цього слова, існує в світі вже більше 200 років. Тому досить вибрати кращий рецепт.

– Тобто, іншими словами, ключова ваша пропозиція – максимальна децентралізація, “беріть стільки повноважень, скільки хочете”?

– Так. Так світ побудований. Це не ми придумали, це світовий досвід.

– Але про децентралізацію говорять вже більше року, а змін немає…

– А навіщо ж нинішній владі децентралізація? Вони вже владу отримали, навіщо їм щось міняти? Що їм заважало прийняти зміни до Конституції – у них більшість в парламенті вже більше року. Порошенко – вже десять місяців, як президент, новий парламент працює чотири місяці. Можна за цей час було прийняти найдосконаліше законодавство, абсолютно у всіх сферах діяльності.

– Які ще опозиційним урядом будуть запропоновані зміни до Конституції? Скажімо, чи підтримуєте запровадження виборності глав регіонів – ідея активно обговорюється?

– Безумовно. Якщо ми говоримо про місцеве самоврядування, то ми будемо пропонувати пряму виборність керівників областей – голів облрад. А місцеві ради вже будуть формувати виконкоми. В наявній нині вертикалі немає необхідності.

Плюс якщо ми три чверті повноважень передамо на місця, значить, нам не потрібно і 450 народних депутатів. Досить 75-ти, обраних за відкритими партійними списками. Це буде ще одна наша пропозиція. Тому що вивчити за два місяці біографії 75 кандидатів виборець у змозі, а 450-ти – це не те, що проблематично, а взагалі неможливо!

Ми пропонуємо створити в Україні двопалатний парламент: нижня палата, де, як я вже сказав, буде 75 депутатів – представники політичних партій, обрані за пропорційною системою з відкритими списками, і верхня, де будуть представники громадянського суспільства – тобто сенатори, які обиратимуться прямим таємним голосуванням, по одному сенатору від мільйона виборців. Як варіант – від двох мільйонів. Таким чином, у верхній палаті буде від 15 до 31 людини.

– Коли ваш проект Конституції буде представлений?

– У другій половині травня повністю готовий документ вже буде презентовано. А далі будуть консультації, як його можна втілити в життя, чи буде це, скажімо, референдум… Україна знаходиться в такій ситуації, коли, навіть з урахуванням усіх процедурних речей, необхідності двох сесій, скажімо, нова Конституція могла б піти на підпис президента в вересні. Країна може просто не дожити до нової Конституції! Тобто Конституція-то буде, а країна – ні. Потрібно робити це максимально швидко.

– Думаєте, вдасться знайти спільну мову з нинішньою більшістю? Поки законодавчі ініціативи “Опозиційного блоку” ними зазвичай відхиляються…

– Це вже нехай влада вирішує. Не вдасться – нехай самі запропонують шляхи вирішення. Всі ж говорять про реформи, а де ці реформи? Взагалі жодної не реалізовано!.. Наведу приклад. Попереднім уповноваженим по малому бізнесу був Михайло Бродський, і він копітко багато речей реформував, скасував техогляд, скажімо. Може бути, вони не були глобальними, але стосувалися кожної родини.

– На презентації ви сказали про те, що головне зараз для України – домогтися миру. Які ключові кроки необхідно зараз зробити для його якнайшвидшого настання?

– Владою підписані Мінські угоди. Україна має домогтися від усіх учасників і гарантів цих угод неухильного їх виконання. Це перше.

Друге. Якщо Донбасу потрібен особливий статус, і це також прописано в Мінських угодах, то його треба надати. Якщо це шлях до миру, то його потрібно приймати негайно!

Але в новій Конституції, яку ми будемо пропонувати, повноваження повинні бути прописані абсолютно для всіх регіонів України. Тільки це дасть новий імпульс до розвитку нашої країни. Але, як тимчасовий захід, заради припинення війни, в першу чергу можна особливим статусом наділити Донбас. Верховна Рада повинна в терміновому порядку прийняти закон про особливий статус – і відразу ж приступити до розробки норм, що дають найширші повноваження всіх регіонах України.

– Ваші колеги по опозиційному уряду на презентації багато говорили про соціальні ініціативи. Назвіть першочергові заходи, які ви маєте намір запропонувати.

– Перший і єдиний крок, який можна зробити в цих умовах – це скоротити витрати на владу і передати всі зекономлені кошти на соціальну сферу. Це прямий шлях і монументальний. Кому потрібні обласні адміністрації зі штатом по тисячі чоловік? Кому потрібні такі величезні міністерства фінансів і міністерства економіки, якщо економіки самої ні? Вони ж вирішують завдання не логічні, а арифметичні.

Наша концепція – міністерств може бути і дванадцять, і більше, і менше, але в них повинні працювати професіонали. У більшості міністерств, крім МЗС, Міністерства оборони та МВС, повинно працювати 30-40 осіб – фахівців високого класу, які будуть виробляти норми і правила разом з профільними асоціаціями в тій чи іншій галузі.

Детальніше: http://ukr.segodnya.ua/politics/pnews/boris-kolesnikov-vse-boryutsya-s-korrupciey-a-ee-vse-bolshe-605011.html