“Календарна реформа”: чи готові черкащани святкувати Різдво 25 грудня

“Календарна реформа”: чи готові черкащани святкувати Різдво 25 грудня
в Новини, Суспільство

За наближенням очікуваних для кожної української родини Різдвяних свят у суспільстві поновлюється дискусія – коли ж відзначати день народження Ісуса Христа – 25 грудня, як значна частина світу, чи традиційно для України 7 січня?

І тут варто нагадати… У світському житті Україна ще 16 лютого 1918 року перейшла на григоріанський календар. Відтоді цей день став 1 березня 1918 року. Однак частина церков, зокрема українська православна церква, продовжують жити за юліанським стилем. Таким чином в Україні співіснують два календарі  – новий і більш точний григоріанський і старий, від якого ми давно відмовилися, юліанський.

До певного часу українці жили за двома календарями і не відчували незручностей. Однак 2 грудня 2017 року набрав чинності закон, згідно якого 25 грудня – в побуті католицьке Різдво, став вихідним днем. Залишається неробочим і 7 січня, коли відзначають Різдво Христове за юліанським календарем (святкують Українська, Російська, Грузинська, Сербська, Польська православні церкви, православний Єрусалимський патріархат в Ізраїлі і Йорданії, а також нечисленні громади в інших країнах; крім того, юліанського календаря дотримується й більшість східно-католицьких церков, серед них і Українська греко-католицька церква; також в Україні цим календарем користуються УПЦ-КП і УАПЦ).

Та насправді, відзначає настоятель парафії УКГЦ у Черкасах отець Юліан Шеремета, Різдво ми святкуємо 25 грудня по всіх календарях.

«І в юліанському календарі Різдво так само 25 грудня. Просто коли в юліанському календарі випадає 25 грудня, то в григоріанському календарі, по якому ми живемо, вже 7 січня. Тобто 7 січня не є датою святкування Різдва, уся суть в різниці календарів. Ось зараз на дворі 16 грудня (дата, коли відбулося спілкування з настоятелем Юліаном – ред.) за григоріанським календарем, а якщо б ми жили в часи юліанського календаря, то сьогодні було б 3 грудня. І Різдво було б все одно 25 грудня. І ось виникає така двоякість: ми живемо за новим календарем, а Різдво чомусь святкуємо за старим, який втратив чинність, оскільки григоріанський календар більш точно передає тривалість року».

Уже незабаром, вважає отець Юліан, українці призвичаються відзначати Різдво Христове 25 грудня.

«Тим паче 6 січня у нас Йорданське водосвяття, теж велике свято. Тому, думаю, українцям буде легко перейти на святкування Різдва 25 грудня. Зрештою, весь цивілізований світ перейшов і майже всі православні церкви, крім російської, сербської й деяких інших. Нам давно вже треба було наш релігійний календар підлаштувати під григоріанський, той, за яким ми живемо».

Для зміни церковного календаря потрібна єдність релігійних громад і українського суспільства, щоб це питання не викликало додаткових протиріч в державі. Нині ж потрібно проводити активну просвітницьку роботу, вважає священнослужитель.

Дехто з черкащан уже в цьому році готові зустріти Різдво Христове 25 грудня.

– Ми плануємо 25-го грудня святкувати, – розповідає Юлія Фомічова, фахівець із PR. – Але ще, якщо чесно, не знаємо, як до цього поставляться батьки наших похресників, хрещені наших дітей, бабуся і дідусь, адже Різдво – це, насамперед, для нас про вечері хрещеним батькам, про турботу про похресників. Тому, якщо у них буде інше бачення, то залюбки приєднаємося до святкувань і 6-7 січня. Куті забагато не буває, та й Різдвяні свята в принципі в Україні – не один день.

80526700_998601090508388_5759863435303059456_n

– Ми за європейський шлях України, Європа святкує 25 грудня, – додає дівчина. –  Крім того, ще моя покійна бабуся казала, що нелогічно святкувати спочатку Новий рік, а потім розговлятися після посту на Різдво. В один день багаторічну традицію, звичайно, не зміниш, тому почати, думаю, можна зі святкувань на два Різдва, поки одне з них не витіснить інше. Якщо нас запросять приєднатися близькі, то не відмовимося, швидше за все.

А от черкаська майстриня народної творчості Лідія Солодар це Різдво разом із родиною збирається традиційно зустріти 7 січня, проте в майбутньому – готова до змін.

– Тоді й вихідних доволі, аби відчути радість приготування. Та й канікули різдвяно-новорічні мали б тоді починатися раніше, – аргументує черкащанка. – Проте, якби українська православна церква перейшла б на святкування Різдва 25 грудня, то ми б так само.

79368342_2196425940660835_8955216788816134144_n

Змінити за рік-два укорінену традицію не вийде, переконана прессекретарка Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства Наталія Сегеда:

«У нашій родині традиційно святкуємо Різдво 7 січня – разом кілька поколінь. Збираємося у найстарших наших рідних, несемо “вечерю” хрещеним. Так було завжди і для нас це дуже важлива родинна традиція. Змінити її за рік-два-три – це нереально. Хоча як буде в майбутньому – поживемо-побачимо».

56608874_2075721022544583_2588925746802065408_n

В інтерв’ю ВВС очільник ПЦУ Епіфаній  відзначив, що Православна церква України не проти зміни церковного календаря і дати святкування Різдва, однак вважають, що зараз це не на часі.

Також очільник ПЦУ зауважив, що йдеться не лише про зміну дати святкування Різдва – реформа календаря стосується змін всіх головних свят. «Тоді будемо святкувати Покрову – не 14, а 1 жовтня, так само святкування Миколая», – уточнив Епіфаній.

«Тільки коли побачимо, що народ готовий, ми приймемо це рішення. Бо більшість православних церков вже давно на новому календарі. Але в цих церквах є певні «старостильницькі рухи» – в Елладській церкві, і в Болгарії, і в Румунії. Тому треба поступово і відповідально підходити до цього питання», – наголосив церковник. Та й це має бути соборне рішення ПЦУ.

Та й головне, переконані релігійні діячі, це дух і зміст цього свята, а не дата.

Реклама