Клаптик Англії на Черкащині: унікальний замок нарешті рятуватимуть від повної руйнації (ВІДЕО)

Клаптик Англії на Черкащині: унікальний замок нарешті рятуватимуть від повної руйнації (ВІДЕО)
в Відео, Культура, Новини

Готичні колони, англійський стиль та велика історія: у Черкаській області знаходиться унікальна пам’ятка архітектури 19 століття, яка нині гине.

Садиба Даховських – острівок справжньої англійської класики на українських землях. Протягом багатьох років його створювала та розбудовувала польська династія.

ІСТОРІЯ

Є легенда, що Даховські були невдоволені славою Софіївки, тому вирішили перевершити Потоцьких. На своїх землях вони звели палац у стилі англійського замку доби Середньовіччя. Місцеві краєзнавці про цю версію створення садиби чули, проте не вірять у її дійсність.

Навіть зараз, коли палац знаходиться у стані руйнації, а прилегла територія втратила колишню велич, це місце вражає. Прогулюючись повз грандіозну, з точки зору архітектури, будівлю, відчуваєш захват та мимоволі уявляєш, як поруч б’є фонтан, навколо нього розкинувся англійський парк, десь вдалині пахнуть троянди з розарію, а трошки далі чутно стукіт копит граціозних коней.

“На цей палац їдуть дивитись з-за кордону”

Весь маєток мав площу близько 89 гектар. Над його оздобленням працювало три покоління Даховських. Навколо замку дійсно був англійський парк, сад, розарій, ставок, а також кінний завод та іподром. Острів, який розташувався посеред озера, тоді називали островом кохання. Усю територію власники огородили цегляним парканом.

– Це палац замкового типу. Дійсно унікальна будівля не тільки в Уманському районі, а й на території всієї Центральної України. Сюди приїжджають туристи з різних куточків нашої Батьківщини та з-за кордону, – розповідає голова Уманської районної державної адміністрації Ігор Миклащук.

Створення палацу закінчилося напередодні Першої світової війни.

“Товариство тверезих”

На літній терасі замку господарі влаштовували чайні церемонії. У родині Даховських були категорично проти алкоголю й уже на початку 20-го століття тут відкрили чайну, яка називалася «Товариство тверезих». Для пропаганди здорового способу життя тут безкоштовно подавали чай та солодощі.

Замок вражав своїм оздобленням і всередині. Лише для прийому гостей та відпочинку було близько 20 кімнат. Радувала господарів також колекція старовинних тканин, дорога східна та європейська порцеляна й картинна галерея.

Тадеош Даховський, останній власник замку, залишив свої володіння більше 100 років тому.

Що було далі

– Коли Тадеош був змушений імігрувати, селяни спробували пограбувати маєток, але за часів Скоропадського Даховський повернувся та просив селян не знищувати замок. Його послухали та виставили охорону навколо маєтку. Так що, можна сказати, що це леськівчани й зберігли цей палац, – каже директорка Монастирищенського краєзнавчого музею Катерина Бульба.

Після громадянської війни тут був санаторій для працівників київського цукрового заводу. Вони відпочивали в палаці в зимовий та осінній періоди. Влітку тут діяв піонерський табір.

У післявоєнний час на території маєтку розмістили госпіталь та військові склади.

СУЧАСНИЙ СТАН

Територія Леськівського палацу й зараз належить Міністерству оборони України. Тому просто так відвідати його не вийде.

– Доступ до палацу зараз тільки за перепустками. І це правильно, адже в туристів є спокуса взяти собі на пам’ять іменну цеглу, тож військові ведуть нагляд, щоб палац не розтягали на запчастини, – каже голова райдержадміністрації Ігор Миклащук.

Палац не дозволяють оглянути із середини

Побачити замок із середини не дозволили й журналістам. Військові кажуть, що це вкрай небезпечно, адже наразі палац занепадає. Обвалені перегородки, тріщини в стінах, відсутність даху та цегла, яка просто випадає, – ось це сумна сучасна реальність такого величного та красивого місця.

– У 2021 році прибудинкову територію нарешті розчистили силами військових. Протягом багатьох років за палацом ніхто не доглядав, а зараз уже проглядається його первозданний ландшафт. Можна побачити саме розташування парку, – коментує голова райдержадміністрації Ігор Миклащук.

Тріщини по 20-30 см

Місцеві краєзнавці давно боролися за відновлення палацу, проте марно. Тільки в 2022 році маєток мають почати реставрувати. Це надзвичайно важкий процес, адже на несучих стінах уже є тріщини по 20-30 см. Як кажуть в райдержадміністрації, одними облицювальними роботами не обійдеться. У мету реконструкції закладено зберегти автентичність замку, бо в середині й досі можна побачити тогочасну мозаїку та камін. По завершенню тут планують зробити музей військового мистецтва.

– Суть у тому, щоб палац відновити, а не зробити, як зараз популярно, у євростилі. Тут робота довготривала й клопітка. Тому це не може бути швидко й дешево, – каже Ігор Миклащук.

Реклама