Командир із «Донбасу» розказав про боротьбу з «недолюстрованими чиновниками»

в Неоголошена війна Новини

Екс-командир штурмової групи батальйону «Донбас» Тарас Костанчук хоче щоб ветерани-АТОвці по всій Україні об’єдналися в один дієвий рух.

Про це він розповів під час свого візиту до Черкас. Каже, що вже побував не в одній області. В багатьох вдалося вирішити низку питань і допомогти  колишнім бійцям організуватися. За його словами, проект «Армія гідності», який він нині очолює, має на меті об’єднати АТОвців і волонтерів по всій Україні.

 У 2014 році Тарас Костанчук був командиром штурмової групи батальйону «Донбас». Брав участь у боях в Іловайську, був у оточенні противника, отримав важке поранення. Звідти вдалося вийти, не потрапивши в полон. Потім був госпіталь, а після цього — визволення з полону і обмін хлопців, які там залишилися.

— Наших там було більше 110 бійців, — розповідає він. — В основному я займався нашим батальйоном, але по дорозі визволяли кого вдавалося. При цьому самі шукали обмінний фонд. Нікому про це не розповідали, не афішували. Співпрацювали з кількома обмінними організаціями. Ми брали в полон абсолютно неофіційно полонених із того боку і потім вимінювали на наших хлопців. Це тривало досить довгий час, поки не обміняли всіх.

На той час, говорить Тарас Костанчук, була абсолютно тотальна розгубленість, ніхто толком не знав хто-що-куди, що це за війна. Вояки розраховували, що до вересня спокійно звільнять Донбас, повернуться додому і поведуть дітей до школи. Але після Іловайська всі розгубилися.

— Ми об’єдналися в одну організацію і назвали її «Об’єднання учасників АТО «Справедливість». Взяли приміщення для реабілітації в Київській області. Там хлопці могли і жити, кому не було де. Було чимало не просто ветеранів, а ще й фактично біженців. У нас у батальйоні була величезна кількість хлопців, які розраховували лише на те, що звільнять свій Донбас і повернуться додому. Після Іловайська вони зрозуміли що цього не  буде.

Організація почала шукати таким воїнам роботу, місця реабілітації та лікування. Почали стукати в двері міністерств, відомств, комісій. Не так усе просто було і з довідками учасника бойових дій.

— Тоді влада відверталась і тільки декларувала, що вона щось робить. А насправді абсолютно не реагувала на потреби бійців, — каже колишній «донбасівець». — Ми ламали двері міністерств, заходили в комітети і вимагали, поки не добилися того що всі наші хлопці отримали врешті  статус учасника бойових дій. Крім того, налагодили систему, як це можна швидко і спрощено зробити для інших бійців, щоб їм чиновники не морочили голову. А ще через механізм судових позовів ми добилися того, щоб учасника бойових дій отримували ті, хто не були зареєстровані або, скажімо так, не були введені через недогляд керівництва у штат військових формувань, але пройшли через війну. Ми цим і до цього часу займаємося. Крім того, ми говоримо сьогодні про те, якою має бути армія. Возимо хлопцям на передову прилади нічого бачення, тепловізори, буржуйки. Виготовили чотири житлові куленепробивні модулі. Там можна спати, сушити одяг, відпочивати. Зараз дороблюємо ще й санітарний модуль. Армія повинна бути гідною.

Паралельно учасники АТО почали боротися із внутрішнім ворогом, реагувати на внутрішні виклики, скарги, боротися з чиновниками, корупціонерами, ходити по губернаторах, по заступниках в різних областях. Зверталися ті, хто довіряв лише добровольцям, ветеранам АТО, людям, які  реально щось роблять.

— Зрештою, вирішили, що ветерани АТО і волонтери по всій Україні, яких стає все більше, мають об’єднатися в один рух. При цьому він має бути загальнодержавним, бо ж на місцях часто ту чи іншу організацію намагається «підім’яти» під себе місцева влада. Для цього і створили «Армію гідності», — пояснює керівник проекту. — Маємо допомагати хлопцям, які повертаються, з реабілітацією. Не ігнорувати їх, як це часто робить держава, а все показувати, куди треба повести, що треба підказати чи пояснити. Поряд із цим – боротися з «недолюстрованими чиновниками». От сидить, наприклад, якийсь негідник в такій-то області — підключаємось по всій Україні і виганяємо його.  Хороший приклад Вінниця – там спочатку була попереджувальна акція, потім ми сказали, що в понеділок приїдуть ветерани із п’яти областей – і Аваков звільнив того міліціонера. Те саме в Одесі.

Тарас Костанчук наголошує, що уже сьогодні в кожній області є люди, готові в разі потреби організовано діяти.

Можливо Вас зацікавить

Неоголошена війна
«Опускаються руки, коли мене кидає моя держава»: майже 200 черкаських ветеранів війни виборюють право на земельні ділянки
Неоголошена війна
У Черкасах попрощалися з «айдарівцем» Тимуром Манджосовим (ФОТО, ВІДЕО)
Ексклюзив
«Це ж Україна, тут може бути все, що завгодно…», — білоруска, яка пройшла Майдан і війну, про своє життя в Україні