Математичний геній із Черкас розповіла про своє життя

Математичний геній із Черкас розповіла про своє життя
в Новини

17-річна Фионг Ань Чан – вже майже легендарна випускниця Черкаського фізико-математичного ліцею. Вона стала призером міжнародного науково-технічного конкурсу молодих вчених «Intel ISEF 2016» у категорії «Математика». Від України цього року на міжнародний фінал у США приїхало 7 фіналістів, відібраних на конкурсах «IntelТехно» і «IntelЕко». Проект Hromadske.tv Черкаси Фионг Ань, присвячений фігурним числам, став свого роду сенсацією конкурсу.

Вона досліджувала властивості фігурних чисел і змогла вивести формулу для знаходження спільних елементів двох послідовностей. Ця тема цікавила багатьох іменитих математиків, але досі ще нікому не вдалося вирішити цю задачу. Отримані результати можуть бути використані в різних сферах наук, наприклад, у криптографії та комп’ютерних науках, біоінженерії та нанофізиці.

23

«Я все життя мріяла вміти танцювати, співати… просто коли ти йдеш у компанії кудись гуляти, то твої формули не зможуть розвеселити людей, а якщо ти можеш заспівати щось, і тебе підтримують, або десь чуєш музику і можеш щось гарно затанцювати – це так класно!», – каже Фионг Ань Чан.

Для усіх вона – просто Аня, хоча за національністю – в’єтнамка. Каже, що з дитинства до неї була підвищена увага через екзотичну зовнішність. Утім розповідати про переїзд до України та особисту історію родина не бажає.

43

До свого математичного відкриття дівчина ставиться просто:

– Я не відчуваю, що зробила якусь сенсацію, просто ми з науковим керівником дуже довго працювали над цією темою, і зрештою вивели цю формулу, – розповідає учениця. – Я навіть не знаю, як так вийшло, просто потрібно наполегливо працювати.

Випускниця фізико-математичного ліцею розповідає, що ледь не випадково потрапила на конкурс «Intel ISEF». Каже, що поїхала із другом за “компанію” до Києва, а потім вже наважилася спробувати свої сили.

– В Україні проводився всеукраїнський етап, після нього відбувається відбір, а потім – міжнародний етап уже у Штатах, – каже дівчина. – Проводиться він зазвичай у трьох містах: це Фенікс, Лос-Анджелес і Пітсбург. Цього року ми їздили до Фенікса. Моє дослідження – із математики, і однією з проблем було те, як донести інформацію, щоб вона була зрозуміла. Тобто ми працювали дуже багато і продуктивно над візуалізацією, щоб людина зрозуміла сутність. І допомагали мені із цим проектом однокласники та інші учні з 9-10 класів.

56

Фионг Ань каже, що тема фігурних чисел зацікавила її тим, що саме з цієї сфери було дуже мало відомих результатів:

– Через те, що мало матеріалів, ми можемо рухатися в будь-якому напрямку і це не буде нас обмежувати, – каже школярка. – Я над цією темою працювала досить давно, але були відомі результати лише для конкретних випадків. Метою ж нашого дослідження було знайти загальну формулу. Для математики все, що загальне – те добре.

Окрім підготовки до вступних іспитів, олімпіад, наукових конкурсів, є у дівчини й більш прості захоплення. Вона любить готувати тістечка, збирає пакетики цукру з усього світу та понад усе мріє подорожувати. Каже, що із майбутньою професією ще не визначилася:

– Тато мій завжди хотів, щоб я була лікарем, а мама більше тяжіла до міжнародних відносин тощо. Мені з одного боку не хотілося б закінчувати працювати з наукою, хочеться продовжувати. А з іншого боку, я хотіла б таку професію, яка давала б змогу не залишатися постійно на одному місці, а подорожувати, знайомитися з новими людьми, як кореспонденти, наприклад, – говорить Фионг Ань. – Життя – це постійний рух вперед, і це так цікаво! Я боюся отримати таку роботу, яка мене прив’яже до одного офісу, до свого стола, до комп’ютера.

Дівчина розповідає, що поїздка до США вразила її та змінила характер. Каже – стала більш відкритою та почала більше цінувати кожну мить:

– Поїздка в Америку тривала недовго – днів 10, і вона дуже швидко промайнула, і було стільки емоцій! І я подумала, що треба цінувати кожну мить життя, адже вона неповторна, – каже Фионг Ань. – Коли я приїхала у Штати, то одразу побачила різницю між українським життям і їхнім. Навіть стосунки між людьми, їхній менталітет, все реально відрізняється. І для мене дуже цікаво пізнавати, як живуть в іншій країні, які там звичаї та культура.

Була у випускниці ще одна мрія – станцювати вальс на останньому дзвінку у школі. Однак цього зробити їй не вдалося:

–  Вийшло так, що через роз’їзди не лише на «Intel ISEF», а й інші олімпіади, МАН, я пропускала дуже багато репетицій. І я боялася зіпсувати загальний вигляд танцю, тому вирішила уже не танцювати, – каже Фионг Ань. – І коли мій партнер танцював з іншою дівчинкою, то мені все-таки було трохи прикро. Я хоч і “технарь”, але ж все рівно дівчинка.

До випускного Фионг Ань Чан готувалася з батьками. Разом обирали сукню, туфлі, прикраси, і зачіску, і макіяж. Дівчина каже, що довіряє смаку батьків, адже саме вони відіграли велику роль у формуванні її особистості.

Реклама