На варті здоров’я. Комп’ютерна томографія: чи потрібна усім хворим на COVID-19?

На варті здоров’я. Комп’ютерна томографія: чи потрібна усім хворим на COVID-19?
в Ексклюзив, Медицина, Новини

МАТЕРІАЛ У ФОРМАТІ ЛОНГРИДУ МОЖНА ПРОЧИТАТИ ЗА ПОКЛИКАННЯМ.

Пандемія COVID-19 призвела до того, що в світі суттєво збільшилася кількість людей, які мають ускладнення у вигляді пневмонії. Класичне рентгенографічне дослідження найчастіше виявляється неінформативним і нечутливим до змін, які тільки починають розвиватися в грудній клітині. Тому одним із найефективніших способів виявити запалення легень є процедура комп’ютерної томографії. Хворих на КТ мають направляти лікарі, та коли підстав для цього немає, пацієнти самі призначають собі таке обстеження, навіть не переконавшись у його необхідності.

У цьому матеріалі проєкту “На варті здоров’я» ми розкажемо про те, у яких випадках пацієнти мають обстежуватись за допомогою комп’ютерної томографії, чи безпечний такий метод діагностики та чи можна без нього обійтися при коронавірусі.

Що таке КТ?

Комп’ютерна томографія – це метод рентгенівського сканування. Апарат для КТ сконструйований так, що рентгенівська трубка і багато рядів датчиків обертаються навколо досліджуваної області. Вони роблять відразу багато «кадрів», які потім передаються на комп’ютер, що обробляє всі отримані зображення і вибудовує з них зрізи тіла людини на моніторі. КТ-дослідження можуть проводити з використанням контрастної речовини, яка допомагає визначити в організмі структури однакової щільності.
– За допомогою такої процедури можна визначити стан будь-якого органу в нашому організмі, вчасно виявити онкозахворювання, кровотечі, тромби, пухлини, запалення легень тощо, – зазначає завідувачка рентгенологічного відділення Першої міської лікарні Марина Наумко.
IMG_2926
КТ-апарат у Третій міській лікарні
IMG_2929
КТ-апарат у Третій міській лікарні
Запалення легень можна виявити і за допомогою рентгену. Проте традиційне рентгенологічне дослідження дає одне плоске зображення ураженого органа, а КТ забезпечує сегментарний зріз тканини.
Коли йдеться про діагностику саме вірусної пневмонії, яка є ускладненням коронавірусу, КТ є більш інформативною. Завдяки ній можна розпізнати навіть 1-2% вірусного ушкодження легень. Тоді як рентген виявляє проблему, коли вона вже масштабніша.

КТ вважається безпечним методом діагностики захворювань. Проте під час нього людина отримує радіаційне випромінювання. Чітко визначеної дози опромінення при КТ чи рентгені немає. Вона залежить від досліджуваної ділянки, ваги пацієнта, якості обладнання, параметрів налаштувань обстеження тощо.

У середньому доза опромінення пацієнта при рентгені грудної клітини становить 0,02 мЗв (мілізіверт, Зв – одиниця вимірювання еквівалентної дози іонізаційного випромінювання – ред.). В той же час при КТ, яку зараз роблять пацієнтам із коронавірусом, доза опромінення становить 2,2 – 3,3 мЗв. А коли людина має надлишкову вагу чи гірша якість апарата, то, відповідно, доза опромінення є більшою – 5-20 мЗв.

КТ ≠ ОНКО

Через опромінення, що отримує пацієнт під час процедури, є мала ймовірність розвитку онкозахворювань в майбутньому. Звичайно, якщо пацієнту роблять обстеження КТ багато разів, ризик може збільшитися. Наприклад, коли ми робимо рентгенографію грудної клітини, ризик виникнення онкозахворювання становить 1 на 1000000. При КТ – 1 на 2000. Та якщо онко вже розвинулося, то виявити, викликане воно КТ-скануванням чи іншими збудниками – важко.
Деякі експерти прогнозують, що через певний час ми можемо спостерігати зростання онкологічної захворюваності через безконтрольне і часто абсолютно невиправдане виконання комп’ютерної томографії без достатніх показань. Звісно, це не означає, що проведення КТ, навіть неодноразової, автоматично й гарантовано призведе до розвитку онкопатології в кожного пацієнта. Йдеться лише про певне підвищення шансів захворіти, але на популяційному рівні таке підвищення може бути досить відчутним.

Побічний ефект коронавірусу – КТ-істерія 

Лікарі в усьому світі говорять про побічний ефект пандемії коронавірусу – КТ-істерію, яка почалася в суспільстві навесні 2020 року. Більшість пацієнтів, у яких з’явилися навіть незначні симптоми ГРВІ, а то й гірше – позитивний тест на COVID-19, вимагають сімейних лікарів направити їх на комп’ютерну томографію легень. Якщо ж у первинній ланці їм відмовляють, вони записуються в платні медичні центри, іноді навіть просто заради цікавості. Таким чином КТ у 2020 стала одним з найбільш «ходових» досліджень.У Черкасах таке обстеження можна зробити у Третій міській лікарні, Черкаській обласній лікарні та Черкаському обласному онкодиспансері. Приватних клінік налічується значно більше.  Ціна за КТ у міських лікарнях коливається у межах 250-300 гривень. Водночас у комерційному медзакладі за аналогічну процедуру доведеться сплатити близько 1000 гривень.У пік пандемії коронавірусу в комунальних лікарнях біля КТ-кабінетів пацієнти сиділи (а іноді й лежали) в чергах по декілька годин, у приватних – прийоми були розписані на багато днів вперед. Люди, підозрюючи, що вірус потрапив до їхніх легень, прагнуть зробити КТ, навіть якщо у них немає ні кашлю, ні задишки, ні болю в грудях, ні, часом, температури. За словами Марини Наумко, основним показником у людей, що без призначення лікаря йдуть на КТ, є страх і паніка.
– Пацієнтів, що обстежують органи грудної клітини за допомогою КТ , з вересня 2020 року стало значно більше. Пік у нашій лікарні спостерігався саме в осінній період. За добу ми приймали по тридцять хворих, – розповідає Світлана Завгородня, лікарка-рентгенолог Третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги.

Які є показання для КТ легень при коронавірусі?

Комп’ютерну томографію не проводять для діагностики COVID-19, єдиним методом є лабораторне тестування. Навіть якщо у пацієнта наявні зміни в легенях на знімку, це не завжди може свідчити про наявність коронавірусу. Вони можуть бути викликані іншими інфекціями та хворобами.
Показання 2
В умовах, коли навіть провідні фахівці визнають, що кожен другий ПЛР-тест дає хибний результат, комп’ютерна томографія, звичайно, відіграє важливу роль в діагностиці пневмонії. Та це зовсім не означає, що її варто робити всім. Для проведення процедури мають бути показання терапевта або сімейного лікаря, адже опромінення навіть в малих дозах шкодить організму людини.
Усі зміни, які медики бачать на КТ, лякають і призводять до збільшення тривожності у пацієнтів, але тактики лікування це не змінює. У словосполученні “вірусна пневмонія” ключове слово – “вірусна”. Тому лікування зводиться лише до самоізоляції, рясного пиття і жарознижуючих. Це стосується легкого і середньої важкості перебігів коронавірусу.

Лікарі-ренгенологи запевняють, що будь-яке дослідження варто робити тоді, коли очікувана користь переважає ризик, і коли результат впливатиме на подальшу тактику лікування. Якщо пацієнт легко переносить хворобу та не має показань до госпіталізації, то комп’ютерна томографія абсолютно не вплине на лікування, а значить піддавати себе зайвій дозі опромінення і перевантажувати лікарні та медиків — не потрібно.


Авторка матеріалу Анна Житкова

Реклама