“Нехай купує дачу і селиться поруч. Будемо разом дихати димом”, – у Золотоноші пройшли громадські слухання по будівництву біо-ТЕС

“Нехай купує дачу і селиться поруч. Будемо разом дихати димом”, – у Золотоноші пройшли громадські слухання по будівництву біо-ТЕС
в Новини, Суспільство

Учора у Золотоноші відбулися громадські слухання стосовно будівництва в зоні міста біо-ТЕС. З приводу цього питання були попередні перемовини із боку міської влади, архітектурної служби та директора фірми-забудовника Олексія Пархоменка, а сьогодні на зібранні також заслухали думку громади Золотоноші та сусіднього села Новодмитрівки, поблизу якого і збираються будувати біо-ТЕС. Містяни та жителі сусіднього населеного пункту висловили незадоволення майбутнім будівництвом та протестували проти його спорудження.

Ярослав Пилипенко, авдвокат, житель Золотоноші, розповів про незаконність такого будівництва та зазначив, що потрібно було спочатку людям пояснити, представити документи, де детально було б розписано усі плюси там мінуси біо-ТЕС:

“Відповідне будівництво повинно відбуватися із дотриманням певних державно-санітарних правил, в даному випадку ці ДСП встановлюють в першу чергу санітарні зони. Якщо дивитися на розміщення цієї біо-ТЕС, то ясно, що місцева влада не дотримала 500-метрової санітарної зони, адже відразу за цим промисловим будівництвом іде населиний пункт Новодмитрівка, де знаходяться людські городи, де стоять їх садиби. Також варто звернути увагу на відсутність будь-яких документів стосовно проходження державної екологічної експертизи, висновку санітарної експертизи МОЗ України, стосовно обладнання, яке займається спалюванням біо-матеріалу”.

HyBU-8fZpIM

Проти будівництва біо-ТЕС виступали не тільки жителі міста, свою активну позицію висловлювали і мешканці сусіднього села. Зокрема, як стало відомо, у Новодмитрівці нещодавно відбулися сільські збори, на яких громада висловила чітку позицію проти такого будівництва, а витяг із протоколу було відправлено до міського голови Золотоноші.

eweO6Jrm-rs

BItkGo9vGQU

“Будівництво цієї біо-ТЕС призведе до забруднення повітря, грунту. А найголовніше – вплив на здоров’я. Хто подумав про дітей, чим вони будуть дихати і як будуть жити?” – зазначає Валентина, жителька Новодмитрівки.

Інші учасники громадських слухань також висловили свою позицію щодо недолугості розташування майбутньго будівництва.

“Чому будуватимуть цю ТЕС там, де живуть люди? Ви можете зрозуміти, що ми і досі відчуваємо наслідки радіації, а ви нам хочете ще одну дати. Хтось подумав про майбутнє дітей? Які будуть наслідки від спалювання тієї деревини?”, – виступила під час слухань  жителька села.

Натомість представники фірми забудовника переконують, що ніякої шкоди від біо-ТЕС жителі не отримають, а навпаки, це будівництво окупиться і буде хорошою інвестицією у місцеву казну.

“Зараз ми активно співпрацюємо із закордонними компаніями, які мають успішний досвід із будівництв проектів на біомасі. Ми звертаємося до різних міських голів із такими пропозиціями. Є певні критерії, щоб така станція могла працювати на певній території. Логічно, що вона буде будуватися там, де є дефіцит потужності і там, де є таке паливо, – пояснив причину будівництва ТЕС саме тут Ігор Сісько, представник котельно-механічного заводу “Пархоменко”. – Для роботи ТЕС використовуватиме тріски, солому, відходи зернових”.

2VBa-jRSx1Y

Прокоментував ситуацію і Богдан Морозов, представник Київського інженерного центру, давши зрозуміти, що ТЕС збираються будувати у промисловій зоні, а  не в іншій, як говорять інші:

“Треба запитати, що отримає місто від цього будівництва? Які будуть фінансові доходи? А я кажу, що це буде 50-60 штатних одиниць. І ще у кожного міста є генеральний план. Відповідно до нього визначені промислові, житлові, зелені зони, зони відпочинку. Тому стосовно цього проекту скажу, що не може у житловій зоні будуватися промисловий  центр”.

Остання репліка змусила присутніх ще жвавіше обговорювати питання: мешканці виступали проти, наводили приклади міст, які відмовилися (Жашків, Канів) від будівництва таких ТЕС, наголошували на проблемах екології та наслідках для здоров’я, а представники фірми забудовника у свою чергу говорили про безпечність та корисні наслідки від будівнитва цієї станції.

Свою думку також висловив міський голова Золотоноші Віталій Войцехівський. Очільник міста зазначив, що етапу громадських слухань передували зустрічі із екологами, санстанцією, газовиками та комунальними службами і ніяких проблем, пов’язаних із цим будівництвом, вони не виявили:

“Я хочу сказати, що як тільки до нас приїздять інвестори, ми їм ставимо питання про екологічну безпеку. Ми на першу зустріч звемо екологів, санстанцію, газовиків, комунальні служби, з’ясовуємо, чи є проблеми, і тільки тоді запускаємо процедуру громадських слухань. Зрозуміло, що це питання ще треба вивчати. Ми будемо шукати компромісні рішення.  Хочу зазначити, що я не за цю ділянку, щоб на ній будувалося, але я за те, щоб цією ідеєю займалися, бо вона є цікавою”.

Також Віталій Войцехівський прокоментував ту ситуацію, коли спочатку громаду міста реєстрували, а потім пропускали без реєстрації.

“Сьогодні громадські слухання проводяться у формі спілкування. Коли створилися великі черги – вирішили провести слухання таким чином. Можливо, люди змінять свою думку і проголосують потім. Але думка людей буде офіційно задокументованою, ведеться протокол, а якщо буде стояти питання рахування голосів, то відповідно буде створена лічильна комісія”.

e4usOZqZkvg

Але до голосування справа так і не дійшла, присутні залишили зал, деякі із них зазначили, що до їх думки не прислухаються.

Натомість  житель села Новодмитрівка погодився показати журналістам територію, де саме збираються побудувати біо-ТЕС.

2xenJvhZVv8

“Моя хата і всі житлові будівлі знаходяться за лісопосадками за 400 метрів від цього місця. Якщо побудують цю станцію, то я думаю, що всі вітри принесуть нам увесь дим і гарь. У нас тут був асфальтний завод, ми стільки років боролися, щоб нам його перенесли подалі і добилися, але тепер збираються побудувати станцію. Я розумію інвесторів: тут залічнична дорога поруч, автомобільна дорога поруч, електроенергія, затрат менше, але про людей не подумали. Нам досадно, що все воно дутиме на нас і нам цим дихати прийдеться. Я пропонував сьогодні представникам, нехай купують тут дачу, селяться поруч і будемо разом дихати тим димом”, – зазначає Василь Косенко.

NlkXLp67_tw

Отож питання по будівництву біо-ТЕС залишається відкритим, а мешканці Золотоноші та Новодмитрівки запевняють, що будуть і далі протестувати проти будівництва станції.