Нова якість медичних послуг: 5 докорінних змін, які нас чекають в 2019 році

в Медицина Новини

В 2018 році ми побачили першs  успішні кроки Уряду Гройсмана з реформування медичної сфери: почалася національна кампанія з вибору сімейного лікаря, запрацювала програма «Доступні ліки». В 2019 році кардинальні зміни торкнуться вторинної амбулаторної та екстреної допомоги.

Започаткована Урядом України реформа системи охорони здоров’я змінює не тільки принципи фінансування галузі, а й якість надання послуг”, — сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Життя та здоров’я людини безцінне. Ми хочемо, щоб «швидка» медична допомога була справді швидкою, щоб лікарі були ввічливі і компетентні, щоб не потрібно було переживати за те, чи вилікують тебе в лікарні, чи ти вийдеш звідти ще більш хворим через діагностичну помилку. Реформа медицини покликана вирішити саме ці задачі – гарантувати кожному українцю можливість отримати якісну та кваліфіковану медичну допомогу, а медикам гідні зарплати та умови роботи.

«Доступні ліки» стають ще доступнішими

Система охорони здоров’я деградувала роками, тому перед Урядом постала задача змінювати практично все: застаріла не лише матеріально технічна база, але й методи лікування та комунікації лікарів з пацієнтами.

Зараз, озираючись лише на 2 роки назад, ми вже можемо говорити, що перші урядові програми показують позитивний результат.

У 2017 році було запроваджено програму «Доступні ліки», завдяки якій люди з хронічними захворюваннями серцево-судинної системи, хворі на бронхіальну астму та діабет можуть отримати понад 260 медичних препаратів зі знижкою або навіть безкоштовно.

Ця програма постійно удосконалюється, а кількість препаратів розширюється. З 1 квітня 2019 року зміниться принцип фінансування: замість розподілу коштів субвенції по регіонах працюватиме єдиний надійний платник – Національна служба здоров`я, з якою як великі аптечні мережі, так і окремі аптеки матимуть прямі контракти. Ще одне нововведення — електронний рецепт — зніме територіальне обмеження, яке перешкоджало пацієнтам отримувати ліки в аптеках інших населених пунктів. З квітня 2019 року медпрепарати можна буде отримати навіть в аптеці іншої області.

Ефективна профілактика

Запобігати захворюванням ефективніше та дешевше, ніж лікувати. Саме тому профілактика і рання діагностика стають ключовими в охороні здоров’я. А нинішній курс трансформації медичної системи передбачає орієнтацію не на хвороби, а на здоров’я кожного конкретного пацієнта.

З літа 2019 року українці отримають можливість безкоштовно проходити діагностику за направленням свого сімейного лікаря. До програми «Безкоштовна діагностика» увійдуть 54 медичні послуги: аналізи, інструментальні та ендоскопічні дослідження, УЗД, рентген, мамографія. Все це можна буде зробити безкоштовно за умови направлення сімейного лікаря.

Лікар для кожної сім’ї

У минулому році ми всі отримала можливість вільно обрати сімейного лікаря — лікаря, якому довіряєш, який знатиме нас і наших дітей, уважно проводитиме профілактичні огляди і розумітиме, як нас краще лікувати.

Проте це не стало простою зміною дільничного лікаря. Кардинально змінилася сама система фінансування. Підписання декларацій на практиці дозволила реалізувати принцип «гроші йдуть за пацієнтом» — держава платить лікарю не за його посаду, а за кількість пацієнтів, які його обрали. У виграші опинилися не лише медзаклади, що приєднались до реформи і отримали збільшене фінансування, але й самі лікарі.

«Розмір заробітної плати значно змінився, – стверджує Василь Бучацький, завідувач амбулаторії загальної практики — сімейної медицини с. Межиріч. — Грошове забезпечення виросло в декілька разів, в порівнянні з дореформеним періодом. Якщо ще рік тому я мав оклад трохи більше трьох тисяч гривень, то зараз він становить понад 10 тисяч гривень».

Крім того значно покращилась комунікація між лікарями і людьми: «Позитив від реформи, звичайно, є! Лікарі стали набагато доступніші для пацієнтів. Зараз я маю змогу контактувати зі своїми пацієнтами і в вихідні, і в святкові дні».

В Черкаській області на кінець 2018 року майже 732 тисячі людей вже обрали своїх лікарів. В цілому по Україні ця цифра сягає 25 млн. осіб — половина українців підписали декларації. Ті, хто не встиг, зможуть це зробити цього року.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман не обіцяє дива всім і відразу, проте запевняє, що систематичні і послідовні зміни в медичній сфері продовжаться. На черзі реалізація пілотного проекту реформи екстреної допомоги. 1 млрд грн виділяється в 2019 році на модернізацію диспетчерських служб, придбання нових «швидких» з сучасним обладнанням, додаткове навчання бригад екстреної допомоги та збільшення зарплат лікарів.

«Система охорони здоров’я в Україні десятиліттями недофінансовувалася та не змінювалася, – відмічає голова Уряду. — Нам ще працювати й працювати, щоб відродити українську медицину. Ми вже зробили перші кроки. Попереду ще багато роботи».

Можливо Вас зацікавить

Відео
Вивчаємо питання побудови кисневої станції на території Першої лікарні, — Анатолій Бондаренко (ВІДЕО)
Відео
«Ваші органи на небесах не потрібні, вони потрібні тут», — лікар-кардіохірург Олег Журба про посмертну трансплантологію (ВІДЕО)
Ексклюзив
На варті здоров’я. «Ковід ослабне як і грип»: чому в Україні гальмує вакцинація та як до неї ставляться черкащани?