Оберіг із уламками снарядів: у Черкасах презентували “стріляну вишиванку”

Оберіг із уламками снарядів: у Черкасах презентували “стріляну вишиванку”
в Новини

29 серпня, у День пам’яті захисників України, о 15:00 на другому поверсі в Черкаському художньому музеї презентували проєкт «Стріляна вишиванка».

Після цього вона буде продана з аукціону, а виручені кошти будуть витрачені на закупівлю захисної амуніції для військових на передовій. Про дату та місце проведення аукціону повідомлять згодом.

Зазначимо, «Стріляна вишиванка» – спільний творчий проєкт черкаського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України та Благодійного фонду “Черкаси Чайка”.

Ідея проєкту полягає у створенні оберегу для наших захисників: поєднавши прадавній символізм вишитої сорочки, руки та молитви найрідніших жінок (у проекті беруть участь дружини та сестра воїнів) та уламки ворожої зброї (снаряд БМ «Град»), яка схибила з цілі, нікого не ушкодила, а вчергове довела усю безглуздість того, що чинить ворог.

Цей проєкт пронизаний символами починаючи від самої назви: «Стріляна вишиванка» – одночасно співзвучна з фразеологізмом «стріляний горобець», котрий означає досвідчену, загартовану життям, бувалу, витривалу людину, яку важко перехитрити, обдурити. Водночас, назва підкреслює історичну спіраль, у якій впродовж багатьох сторічь імперські забаганки росії ставали причиною ненависті та убивства людей, які відстоювали свою українську ідентичність.

“Власне, вишиванка – це прадавній оберіг кожного українця. Кольори теж обрані не випадково: червоний – то любов, життя, Перемога, а срібний – споконвічний захист від нечистих сил. Уламки зброї – то своєрідне замовляння, «щоб кулі минали» так само, як оминув цей снаряд. Окрім того, ця вишиванка ще й образне уособлення кольчуги”, – пояснила волонтерка Благодійного фонду “Черкаси Чайка” Юлія Баранько.

Чоловічу вишиту сорочку створила голова черкаського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України Ольга Мартинова. Вона й запросила учасників проєкту до Галереї народного мистецтва для завершального етапу роботи – пришивання уламків, який виконуватимуть родички захисників під творчим керівництвом черкаської майстрині Наталії Крамна-Таран.

– Ми вклали у цю роботу усю свою любов до наших рідних військових і до усіх, хто захищає Україну. Хочемо, аби ця сорочка стала символічним щитом для усіх наших воїнів. Окрім того, вона матеріалізується у дієвий захист – шоломи, бронежилети та інше екіпірування – усе залежить від суми, яку вдасться виручити з аукціону, – відзначила Анна Дерунець, дружина військового, яка вишивала сорочку.