Олександр Радуцький поділився своїми думками про бюджетну децентралізацію

в Новини

Бюджетна децентралізація дозволить Черкасам краще розвиватися і вже за кілька років перетворитися на європейське місто. У цьому переконаний секретар міської ради Олександр Радуцький. Тепер коштів у бюджеті лишається більше, а ставки частини податків і зборів місто може встановлювати самостійно.

Попри такий оптимізм, директор департаменту фінансової політики Черкаської міської ради Наталія Джуган стурбована тим, що разом із коштами, місту передаються й непритаманні місцевому самоврядуванню повноваження.

— Змінюються правила гри, то нам передають пільгові перевезення, і утримання училищ, — зазначає вона. – При цьому не вирішується питання реформування цих галузей.

Крім того, регіональний консультант із бюджетних питань Офісу реформ (Проект «Прозорий, підзвітний бюджет») Олексій Педаш наголошує на тому, що для повноцінної реформи необхідні зміни до Конституції.

— Кінцева мета децентралізації – створення об’єднаних громад, — наголошує експерт. – І саме для них бюджетна децентралізація відіграє більш суттєву роль. Приміром, тепер у них залишається 60% податку на доходи фізичних осіб, який раніше зараховувався до районного бюджету.

Позитив від децентралізаційної реформи очевидний для секретаря та депутата міської Ради Олександра Радуцького. Політик перелічує переваги та перспективи у актуальному інтерв’ю.

— Можу сказати одне: якщо так триватиме ще мінімум три роки, то місто стане містом, на яке звертатимуть увагу і європейські країни, — каже він. — Буде можливість виконувати капітальні ремонти доріг, тротуарів, шкіл та садків, встановленян ІТП, розвивати туризм тощо. Закон про децентралізацію влади надав можливість самостійно фінансувати бюджет розвитку і загальний фонд. Останній цьогоріч сягнув суми 1 мільярд 800 мільйонів  гривень, з яких 400 мільйонів гривень – це бюджет розвитку. У попередні роки максимально бюджет розвитку складав сто мільйонів. Крім того, акцизний збір із продажу тютюну, алкоголю, палива тепер «заходять» у бюджет міста.

Радуцький наголошує, що відтепер місто може збільшувати видаткову частину бюджету за рахунок зміни ставок податків. Приміром, нині в Черкасах землі, які перебувають у постійному користуванні підприємців, мають найнижчу в країні відсоткову ставку – півтора відсотка. Також у Черкасах найнижчі ставки на нежитлову нерухомість.

— Ми максимально зараз працюємо над тим, щоб і для міста, і для бізнесу створити умови прозорої роботи,- додає політик. — Крім того, у нас 11 тисяч підприємців, які сплачують єдиний податок. А це той податок, яким наповнюється міський бюджет. Тому ми зараз і намагаємося врахувати зауваження приватників. Крім того, підвищення буде поступовим. Цього року міська рада ухвалила компромісні ставки і ми бачимо, що чимало підприємців повиходили з тіні. Саме в прозорій роботі передусім зацікавлена міська влада.

Станом на сьогодні мінусів у цій системі Олександр Радуцький не бачить.

— Децентралізаційні процеси працюють з минулого року, ми почали приводити до ладу комунальну сферу, нагадує він. — На цей рік бюджет сформований і як мінімум – цього року вже нічого не трапиться. Я впевнений, що модель, за якою живе світ, приживеться в Україні.

Щоправда, після повернення з польського Бидгоща, Олександр Романович зазначав, що там працює багато проектів Євросоюзу. Чи зможуть і Черкаси стати такими розвиненими за рахунок бюджетної децентралізації?

— Ми можемо тепер вирішити багато проблем самостійно, швидше. Але глобальні питання, як то модернізація підприємств, енергозбереження, будівництво сміттєпереробного заводу тощо, власними силами найближчим часом не вдасться. Хоча варто згадати про кредит ЄБРР, узятий комунальним підприємством «Черкаситеплокомуненерго». Завдяки цьому проекту встановлені ІТП, замінені 25% мереж і робота триває. А кредит ми сплачуємо за кошти міського бюджету. Ось і цього року на заміну «безхозних» тепломереж виділено 10 мільйонів гривень. Такі проекти в часі можуть просто дуже розтягнутися, але можливість самостійно вирішувати такі проблеми нам надали. Я переконаний, що якщо упродовж десяти років все буде так, як сьогодні, то і гроші ЄС не знадобляться.

Реформа місцевого самоврядування передбачає і об’єднавчі процеси. У владі міркують над тим, аби утворити громаду із навколишніми селами.

— Торік, коли стартувало створення об’єднаних територіальних громад, міський голова Сергій Одарич самоусунувся від цього питання. Новий міський голова Анатолій Бондаренко реформу підтримує, тож із червня починаю зустрічатися з головами сільських рад. Це Дубіївка, Вергуни, Степанки, Хацьки, Хутори, Геронимівка, Червона Слобода, Свидівок, Руська Поляна та Чапаєвка. Я знаю, що там планують й інші варіанти об’єднання, але ми пропонуватимемо приєднатися до обласного центру. Ми прорахували, що це економічно вигідно і для міста, і для цих громад.

Можливо Вас зацікавить

Новини
Понад 40% націнки: на Черкащині в ЗВО продавали їжу за завищеною ціною
Новини
Спеціалісти ПАТ «Черкасиобленерго» планово ремонтують електромережі
Новини
Черкаських студентів запрошують взяти участь у відборі на здобуття державних іменних стипендій