Онкохворі Черкащини можуть залишитися без променевої терапії. Обласні владці шукають шляхи купівлі сучасного лінійного прискорювача

Онкохворі Черкащини можуть залишитися без променевої терапії. Обласні владці шукають шляхи купівлі сучасного лінійного прискорювача
в Медицина, Новини

Фото тематичне

У Черкаському обласному онкологічному диспансері планують збудувати бункер для нового сучасного лінійного прискорювача, який підвищить ефективність променевого лікування при онкозахворюваннях. На відміну від застарілого кобальтового апарату, встановленого ще за радянських часів і термін експлуатації якого добігає кінця, він не містить радіоактивних елементів і має більш точну прицільну дію.

Джерелом гамма-випромінювання у апаратах старого зразка служить радіоактивний кобальт. Його використання потребує спеціальних умов. Ще складнішою процедурою є його захоронення після закінчення терміну експлуатації, який становить 5 років. До того ж, єдиним виробником змінних кобальтових джерел є країна-агресор – Російська Федерація.

Лінійні прискорювачі нового покоління є набагато точнішими у порівнянні з технологічними попередниками – практично ювелірними приладами, що дає змогу ефективніше впливати на пухлини, зменшуючи опромінення здорових тканин. Надання променево-терапевтичного лікування сучасними лінійними прискорювачами значно знижує ризики ускладнень і тривалість амбулаторної реабілітації онкологічних хворих.

Новий лінійний прискорювач – це досить дороговартісне обладнання, тож наразі Черкаська обласна рада спільно з облдержадміністрацією розглядають декілька варіантів його придбання, повідомив у коментарі виданню “ВиЧЕрпно” перший заступник голови облради Роман Сущенко.

– Багато депутатів облради підтримують ідею купівлі двох прискорювачів, щоб відбувався безперервний цикл їх роботи. Термін експлуатації того апарату, який наразі є в онкоцентрі, спливає у січні. Тож на нещодавній нараді голів ОДА і облради розглянули два варіанти закупівлі обладнання – в лізинг і в концесію, – розповів Роман Володимирович.

Для втілення проєкту шляхом придбання в лізинг, необхідно побудувати бункер, що коштуватиме разом із проєктно-кошторисною документацією приблизно 11,3 млн грн. Закупівлю лінійного прискорювача здійснюватиме банк (60 млн грн – вартість економ-класу потужністю 6 МЕВ). Обладнання залишатиметься власністю банку до повного погашення зобов’язань. Перший внесок по лізингу має становити 20 % від вартості обладнання, тобто, орієнтовно, 12 млн грн.

Якщо іти шляхом державно-приватного партнерства, тобто укладати договір концесії, то уповноважений орган виконавчої влади надає на платній та строковій основі суб’єктові підприємницької діяльності право створити об’єкт концесії та здійснювати його управління. Вибір концесіонера здійснюється на конкурсних засадах.

– Якщо ми братимемо в лізинг, то це буде великий тягар для обласного бюджету, – говорить Роман Сущенко. – Інший спосіб – це концесія. Є вже група людей, які готові фінансувати придбання двох лінійних прискорювачів, будівництво нового бункера, а також реконструкцію старого. Це цивілізована форма фінансування великих інфраструктурних об’єктів: концесіонер виділяє кошти, будує об’єкт, а потім на комерційній основі повертає ці кошти. Угода прописується на певний термін, після якого обладнання передається на баланс облради чи інших комунальних підприємств.

Купівля цього обладнання є надактуальною, оскільки на території області проживає понад 41 тисяча людей, які мають онкозахворювання. Щороку близько 2200 осіб потребують опромінення.

Однак на засіданні сесії, що відбулося 23 квітня, проєкт рішення по цьому питанню не внесли в порядок денний. За нашою інформацією, його розглянуть на позачерговій сесії обласної ради.

*У матеріалі використана фотографія з сайту protech-solutions.com.ua

Реклама