“Опускаються руки, коли мене кидає моя держава”: майже 200 черкаських ветеранів війни виборюють право на земельні ділянки

“Опускаються руки, коли мене кидає моя держава”: майже 200 черкаських ветеранів війни виборюють право на земельні ділянки
в Неоголошена війна, Новини

Фото тематичне 

У 2020 році Головне управління Держгеокадастру в Черкаській області надало дозволи на розробку технічної документації на отримання земельних ділянок сільськогосподарського призначення учасникам російсько-української війни та учасникам Революції гідності. Після того як ветерани, переважно за власні кошти (2-3 тисячі гривень), розробили технічну документацію, у грудні 2020 року землі передали до ОТГ. Відтоді ці ділянки виставили на аукціон, а самі ветерани землі так і не отримали. Про це під час прессконференції повідомила Оксана Циганок, волонтерка, депутатка Черкаської обласної ради.

Оксана Циганок зауважила, що нині в Україні збурюють ветерансько-волонтерське крило, часто спостерігається порушення їхніх законних прав.

“Один ветеран війни мені колись сказав:” Ти знаєш, у мене просто опускаються руки, коли мене кидає моя держава”. Та в нас, волонтерів, руки не опускаються і ми будемо боротися так, як боролися ви за нас”, – зазначила Циганок.

ічічіс

Уповноважений Ради ветеранів у Черкаській області, учасник бойових дій в Афганістані та війни на Сході України 2014-2015 років Олександр Тіхонов розповів, що в Черкаській області близько 200 АТОвців зробили документацію, та землі так і не отримали. Всього в Україні, за зведеними даними, таким чином обдурили людей на 320 мільйонів гривень.

“Із листопада 2019 року надали близько 1500 дозволів на розробку документації, із яких приблизно 1300 людей одержали дозвіл, а 200 осіб так і не отримали свої землі через те, що деякі ОТГ виставили їх на аукціон. Ми зробили моніторинг і виявили, що по всій Україні учасників АТО та їхніх сімей «кинули» на 320 мільйонів гривень”, – сказав Олександр Тіхонов.

За словами Тіхонова, є й позитивні випадки із наданням землі в ОТГ. Зокрема, пішли назустріч ветеранам у Новодмитрівській та Катеринопільській громадах. Натомість, приміром, у Піщанській ОТГ виникли проблеми із багатьма родинами.

 іччі

Учасник АТО Сергій Лугеря зазначив, що це впливає і на воїнів, які зараз перебувають на Сході і не знають, чи отримають землю, коли повернуться.

«Не всі воювали за землю, але треба розуміти, що є малозабезпечені люди. Хто з села, той може ще в ОТГ домовитися, а хто з міста – не може. Люди не знають, як бути, скільки разів виїжджають по структурах, а ділянки не отримують», – каже Сергій Лугеря.

Ветеран полку Азов Ігор Зайчук зауважив, що хлопці, які проживають в Черкасах, на неї навіть не сподіваються:

“Ми ще бачимо вибірковість наших чиновників, коли одним землі дають, іншим не дають. До нас мають прийти черкаські чиновники, запропонувати певний алгоритм дій і віддавати не землею, а квадратними метрами! Прийде скоро і великий дерибан полігону в Черкасах, і якщо учасники АТО і там не отримають ділянок, то вже не уявляю, що буде”.

За словами юристки Оксани Лук’янченко, ці справи треба оскаржувати в суді і таким чином зобов’язати органи самоврядування виконати покладені законом повноваження.

“Уповноважена особа зобов’язана ухвалити рішення: або відмова (лише у випадку, коли це порушує вимоги законодавства), або позитивна відповідь. Вони не можуть казати, що не хочуть роздавати ці земельні ділянки, оскільки вони вже зарезервовані, право на отримання у власність передбачено законом та компетенція ОТГ на цій стадії полягає в тому, щоб прийняти рішення про погодження проєкту землеустрою”, – зауважила юристка.

Оксана Циганок зазначила, що сьогоднішнє засідання можна вважати спільним зверненням від ветеранів і волонтерів до президента України, Уряду, голови облради Анатолія Підгорного, голови ОДА Олександра Скічка та міського голови Черкас Анатолія Бондаренка із проханням розробити прозорий механізм отримання землі для воїнів. Окрім того, слід вимагати внести зміни у відповідні законопроєкти, щоб АТОвець, який вже оформив землю, мав першочергове право на неї.