Перестаньте чекати весни: як впоратися із зимовою хандрою?

в Блоги Новини Оксана Швед Суспільство

Зимові свята, яких чимала кількість українців почала чекати ще з осені, минули. Гортаю стрічку новин у «Фейсбуці»: «Коли вже весна?», «До весни ще місяць!», «Чекаю тепла!», — вже пише дехто із «френдів» у соцмережі. І до тексту – сумна картинка, мовляв, зима вже втомила.

Такі настрої мимоволі змушують задуматися, звідки в людей береться зимова «хандра» і як й самому не втрапити на її гачок.

Фахівці запевняють, що зимова, як, втім, і будь-яка інша сезонна, депресія  — це емоційний розлад.

Поганий настрій, у свою чергу, часто впливає на сон. І це не обов’язково безсоння. Навпаки, іноді буває так, що спати хочеться постійно, але навіть тривалий сон не приносить бажаного відпочинку – встаєте більш стомленими, ніж лягали. Або ні з того ні з сього людина прокидається по кілька разів за ніч.

Окрім того,  це часто супроводжується погіршенням самопочуття, зниженням працездатності, швидкою втомлюваністю, млявістю, апатією і всілякими недугами.

Schlaflos mit Uhr in der Nacht. Frau kann nicht schlafen.

У збалансованої людини, яка навчилася підтримувати рівновагу емоційного, фізичного та соціального в житті, сезонної депресії просто не буває, — каже практикуючий психолог, гештальт-терапевт Наталія Соколан.

За її словами, існує певна градація цього поняття:  хандра (меланхолія) — депресія.

— Я б активніше вживала перше поняття, оскільки слово «депресія» — вже цілком діагноз, що вимагає лікування  виключно спеціалістами, — пояснює психолог. — Як правило, із запитами про зимову депресію клієнти до психолога не звертаються. Це більше супутня скарга. Якщо до мене звертається клієнт зі скаргами на зимову хандру, я обов`язково буду перевіряти, що саме за цим стоїть. Адже як правило, подібні скарги – лише верхівка айсберга, і за зниженим емоційним тонусом, апатією, тривогою чи дратівливістю ховаються дещо інші причини. Наприклад, людина переживає особистісну кризу, з якої не може вийти конструктивно, або є невдоволеність особистим життям, чи вона на повну не реалізується в соціумі… За подібними скаргами може стояти будь-що. А визнати і прийняти правду ресурсу не вистачає.

Для початку, важливо навчитися просити, брати, помічати, використовувати ресурси, власні і навколишні.  При цьому це мають бути не обов’язково якісь особливі, а звичайні, однак важливі речі — повноцінний сон, спортивні навантаження, масаж.

Окрім того, радить психолог, потрібно розвивати в собі, у хорошому сенсі, перебірливість: до інформації, стосунків, речей, їжі. Така вибірковість допоможе вам відчути себе активною людиною, що сама впливає на свій стан, а не залежить від об`єктивних факторів. Не соромтеся попросити про увагу і обійми у близьких, ходіть у гості до близьких по  духу людей.

— Жінки більше, ніж чоловіки, відчувають перепади настрою в зв`язку із порою року, — зауважує пані Наталія. — Мабуть, через те, що чутливіші і залежніші. Залежність душевного стану від факторів, на які «я не можу чи не хочу повпливати» – це вже теж «особливість», на яку може звернути увагу психолог (значно легше нарікати на погоду за вікном, аніж узяти і щось зробити із обставинами, які вас не влаштовують). А ще подібні стани можуть вказувати на недостатній контакт із своїм тілом. Поясню чому. Короткий світловий день, волога і холод вливають на організм – однозначно. Але цей вплив можна і мінімізувати чи урівноважити. От тільки людина має бути чутливою настільки, щоб ужити заходів до того, щоб тілу було добре і в умовах поганої погоди.

При цьому, пояснює психолог, слід враховувати і те, що за зимовою (чи іншою сезонною) депресією може ховатися справжнісінька клінічна, а погода та нестача світла її просто проявляють і загострюють.  Людина, яка дійсно страждає на депресивні розлади, постійно переживає пригнічений стан і відчуття безпорадності  та відчуженості, які не полишають її ані на секунду, не помічає свого хворобливого стану, а точніше, просто не бажає визнавати себе хворою.

— Потрібно визнати, що природна циклічність просто є. І вона супроводжується відповідно різною гамою наших емоцій і станів, які важливо для початку приймати. Головне — не залежати від цього повністю, — радить фахівець.

16777478

Отже, як бачимо, правильний настрій – це дуже важливо.

Опитавши своїх знайомих, зауважую: про те, що їх іноді «пробирає» зимова хандра, зізнається мало хто. В основному, кажуть, такі настрої в них – явище рідкісне, і проходять вони досить швидко.

При цьому від передвесняної «пічальки» кожен рятується по-своєму. Декому достатньо просто знайти собі фільм чи книгу до душі, чи вибратися кудись із друзями – і все минає. Інші шукають розради в роботі чи улюбленій справі. Недарма ж кажуть, що бути весь час зайнятим – це найкращі ліки.

142057_1000

Декому ж розрадою слугує спорт – фізичні вправи чи заняття в спортзалі. Вони не лише допомагають себе чимось зайняти, а й мотивують до покращення та підтримки форми.

Є люди, яким допомагають перестати сумувати нові відчуття: подорожі, обливання холодною водою, ходіння по вугіллю, стрибки з парашутом, нова музика, одяг та навіть проста перестановка меблів у квартирі – словом, усе, що додає якоїсь новизни у звичний життєвий лад.

Ну і, звісно, не забувайте про харчування. Можливо, вам просто не вистачає вітамінів. Їжте побільше сирих фруктів і овочів та продуктів, у яких є фосфор, необхідний для роботи мозку. До них належать волоські горіхи, арахіс, мигдаль, горох, риба.

Трапляється так, що дехто починає сумувати, бо не відчуває себе корисним і потрібним. Гортаючи ту ж стрічку новин у соцмережі, знайшла ще одну мудру, як на мене, пораду від волонтерів:

11990629_10203904311247553_8133797968460304477_nСпробуйте зробити щось корисне – може, це допоможе вам знайти своє місце в житті.

І насамкінець, від себе: перестаньте чекати весни, зими, літа, осені – творіть позитивну атмосферу і погоду (в емоційному плані це під силу кожному) навколо себе самі.

Гарного вам настрою!

Можливо Вас зацікавить

Андрій Бортник
БЛОГ: Чому кожен мешканець щомісяця переплачує більше третини за вивезення ТПВ?
Блоги
БЛОГ: Ключовим в моїй передвибочій програмі є пункт, про те, що в місті має бути створена «Агенція розвитку, інвестицій та промоції Черкас», — Сергій Рубан
Блоги
БЛОГ: Хто з черкаських політиків підтримує «меморандум» з ОПЗЖ, — Дмитро Кухарчук