Під забороною! Чому, купуючи первоцвіти, ви стаєте браконьєрами

Під забороною! Чому, купуючи первоцвіти, ви стаєте браконьєрами
в Новини

Чому нищити первоцвіти — погано для природи?

Усі види первоцвітів (ранньоквітучих весняних рослин) занесені до Червоної книги, і треба робити усе можливе, щоб їх кількість у природі не зменшувалась. Такими є всі види підсніжників, шафрани (крокуси), цикламени, сон-трава тощо. Переважна більшість цих рослин, які продаються по всій території України навесні, знищені в природних місцях зростання і привезені до місця продажу. Квіти часто виривають з цибулинами і везуть разом з ними, щоб продовжити термін «зберігання» букетів. Відновлення рослин у природі після цього неможливе. Зрізання ж квітів без цибулин також шкідливе, оскільки призводить до генетичного виродження рослин. Масове збирання ранньоквітучих видів рослин призводить до знищення популяцій їх окремих видів.

29214677_1921444991221377_2793384482357379072_n

Чому купувати первоцвіти протизаконно?

Торгівля первоцвітами (як продаж так і купівля) є порушеннями законів України «Про Червону книгу України», «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього середовища України» та правил торгівлі. За торгівлю первоцвітами порушників очікує адміністративна відповідальність у формі штрафів та стягнення збитків (в перерахунку на кожну рослину), передбачені статтями 88, 88-1, 159 та 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Законом України «Про рослинний світ» такі дії заборонені. А обов’язки по охороні, збереженню та невиснажливому використанню рослинних ресурсів покладаються на органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, власників та користувачів земельних ділянок. Незаконне вилучення з природного середовища рослин, занесених до Червоної книги України, тягне за собою накладення штрафу на громадян від 340 до 510 гривень із конфіскацією незаконно добутого.

Забороняється також і купівля дикорослих рослин у фізичних чи юридичних осіб, які заготовили ці рослини без дозволу. Тобто, коли хтось із громадян придбав букетик підсніжників, заплативши за нього певну суму, то він став порушником закону. За такі дії передбачена адміністративна відповідальність у відповідності із статтею 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу), згідно якої громадяни, які скоїли такі дії по відношенню до об’єктів рослинного світу, несуть відповідальність у вигляді штрафу від 510 до 1700 гривень.

Чому дарувати первоцвіти – значить економити на коханій людині?

Браконьєри, які займаються варварським збором та масовим продажем первоцвітів більш дрібним реалізаторам, не затрачають, подібно до традиційного квіткового бізнесу, коштів на вирощування рослин, адже використовують квіти, що ростуть самостійно в природі. Саме тому ціни на первоцвіти є нижчими, ніж на інші квіти, і саме тому бізнес на первоцвітах є прибутковим, проте незаконним видом заробітку.

Купуючи первоцвіти, ви робите підсвідомий вибір на користь дешевшого товару, забуваючи, що кохана людина варта більшого, ніж «дешевий варіант».

pidsnignyky 8

Чому купуючи первоцвіти, ви стаєте браконьєром?

Купуючи підсніжники чи інші види первоцвітів, ви підтримуєте варварський браконьєрський бізнес, формуючи попит. Немає попиту — немає пропозиції.

А як щодо первоцвітів, вирощених удома?

Нерідко торговці розказують, що виростили квіти вдома. Це не може бути правдою, оскільки ділянка, яка пустує після їх квітнення, з березня і до наступного року робить вирощування первоцвітів нерентабельним. Крім того, вирощування рослин, занесених до Червоної книги, однаково не дає права їх продавати, оскільки торгівля, як і інші форми комерційного використання червонокнижних видів, прямо заборонені статтею 19 Закону України «Про Червону книгу України».

Що робити, коли бачите торгівлю первоцвітами?

Коли ви бачите торгівлю первоцвітами, необхідно зробити зауваження порушнику та викликати поліцію.

Задля збереження видів рослин, занесених до Червоної книги, щороку проводиться операція “Первоцвіт”, метою якої є запобігання протиправному збиранню, продажу та вивезенню за межі України рідкісних видів рослин.  Акція триває до кінця травня. До цієї акції залучаються державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, працівники територіальних органів Національної поліції та державної лісової охорони, громадські організації.

Використано матеріали: pryroda.in.ua

Черкаське обласне управління лісового та мисливського господарства