Плитка і майданчики – наше все: в чому біда Громадського бюджету Черкас

в Блоги Новини Оксана Швед Суспільство

Учора був останній день голосування за проекти, подані на Громадський бюджет Черкас-2018. Цьогоріч містяни вже втретє обирають ініціативи, які вони хочуть бачити реалізованими за кошти місцевої казни. В ідеалі Громадський бюджет або, як його частіше називають Бюджет участі,  — це європейський досвід участі громади у розподілі коштів, який мав би робити життя містян комфортнішим і сучаснішим. Однак у Черкасах із року в рік все помітніше, що проекти, які лідирують у голосуванні, радше покликані покращити життя окремим комунальним закладам, але аж ніяк не всьому місту.  

Головною умовою поданих на громадський бюджет проектів мала б бути загальнодоступність, іншими словами – щоб «плодами» їх реалізації зміг скористатися кожен мешканець міста. Після такого відразу уявляєш собі якісь оригінальні проекти та ідеї. Здавалось би, ось він, наш шанс: попросити у влади те, на що ніколи не вистачає коштів. Як на день народження: сам собі таке не подарував би, але якби хтось презентував, то користувався б із задоволенням. Можна довго говорити про те, що в нас не зроблені всі дороги, не впорядковані всі пляжі, не облаштовані всі тротуари. Але такими вони будуть, на жаль, ще довго. А от якісь «родзинки» і корисні ініціативи все одно потрібні, інакше про «сучасне та комфортне» місто можна забути ще надовго.

Натомість після чергового голосування вже бачимо, що знову лідирують проекти, подані школами та дитячими садочками, а цьогоріч до цієї когорти приєдналися ще й лікарні. Плитка, майданчики, лавочки – наше все. Для кого будуть доступними такі проекти – здогадатися неважко, а як вони допоможуть зробити Черкаси затишнішими – питання сумнівне. Це як чекаєш від Діда Мороза «Кіндер-сюрприз», а він приносить кілограм картоплі. Бо так практичніше.

Черкащани вже й самі розуміють, що так далі не можна. На сайті міськради вже навіть зареєстрували петицію з вимогою заборонити бюджетним установам Черкас брати участь у «Громадському бюджеті». До розгляду пропонують не приймати проекти, які дублюють завдання програми соціально-економічного розвитку міста для реалізації у відповідному бюджетному році або зводяться до придбання засобів для забезпечення діяльності бюджетних установ та комунальних підприємств. Координаційній раді рекомендують ретельно відслідковувати і не допускати проекти, що порушують вказані пункти.

Однак, поки петиція лише набирає голоси, а «комунальні» проекти впевнено закріпилися на лідерських позиціях у цьогорічному голосуванні.

У 2015-му, поки Громадський бюджет ще не встигли окупувати комунальні заклади, у лідери встиг «вибитися» проект ремонту спортивної зали імені Сергія Амброса. Наразі вона вже працює і має багато позитивних відгуків.

Без імені

Фото: ambroscrossfight/Instagram

Однак, подібних корисних проектів Черкасам найближчим часом, схоже, чекати не варто. Стрілецький тир, спеціалізований майданчик для вигулу собак, книжковий фестиваль та багато інших цікавих проектів, які могли б поліпшити інфраструктуру Черкас, містяни проігнорували. Натомість активно голосували за облаштування дитячих майданчиків, пішохідних доріжок, спортивних комплексів і навіть за…придбання тролейбуса.

Серед проектів, які набрали чималу кількість голосів, все ж є і корисні. Для прикладу, проект «Банк одягу. Допомога тим, хто її потребує». Він передбачає встановлення в/біля торговельних центрів міста контейнерів для одягу, що був у використанні. Робити це хочуть задля забезпечення необхідними речами жінок, що постраждали від домашнього насилля.

Повз увагу черкасців пройшли ще чимало небанальних проектів. Для прикладу, проект облаштування спеціалізованого майданчика для вигулу собак. У ньому пропонувалося  обгородити територію ділянки парку «Хіміків», де б встановили спеціальні конструкції, «собачі вбиральні» та інформаційні вказівники, що ділянка парку призначена для вигулу собак. Однак містяни чомусь скептично поставилися до такої ідеї. Хоча самі неоднарозово нарікали на власників чотирилапих: мовляв, вигулюйте своїх улюбленців деінде, тільки не там, де ходимо ми. У разі підтримки проекту це можна було б робити на спеціальному майданчику. Однак не склалося.

Пропонували і облаштувати площу перед Центром дитячої та юнацької творчості. Після гіркого досвіду, коли там не прижилися «хлопчики з дельфінами» дехто, певно, все ж не полишав надії, що площу можна зробити зоною відпочинку для містян.

fotntan-710x434

Зокрема, у проекті пропонувалося встановити фонтан із казковими персонажами та багатоярусні стовпи з квітами та ліхтарями для комфортної зони відпочинку. Так, хтось може сказати, що й казкові персонажі там недоречні, і вазонів там не треба. Але проект завжди можна було б підкоригувати, а от площа так поки що і стоїть пусткою. Втім, не зовсім: нещодавно територію поблизу ЦДЮТ «прикрасили» дві  невеличкі зупинки (які містяни уже встигли назвати «викиданням грошей на вітер» через їхню непрактичність), а барв їй додають продавці квітів, які поволі, але впевнено, туди повертаються. Мабуть, підприємливі черкасці вважають, що така окраса більше пасує площі…

Серед очікуваного багатьма проектів – Черкаський книжковий фестиваль. Вперше він пройшов у місті у квітні цього року і отримав чимало позитивних відгуків. Ще б пак: до нас з’їхалися видавці та письменники з усієї країни. Здавалось би, ось він, наш шанс зарекомендувати себе як місто інтелектуалів і, можливо, навіть із часом гідно конкурувати із Книжковим Арсеналом у Києві, який щороку приваблює все більше книголюбів. Однак і тут зорі не зійшлися – проект не підтримали і півтисячі містян. Будемо сподіватися, що в організаторів зовсім інші настрої, і кошти на проведення наступного фестивалю таки знайдуться, хай і з інших джерел.

DSC08834

Серед цікавих і корисних проектів була й пропозиція облаштування стрілецького тиру у приміщенні колишнього тиру школи №31. Пропонувалося виконати ремонтні роботи по відновленню та провести реконструкцію згідно з поданим проектом. Тир, як відомо, в місті наразі є лише у 9-й гімназії, і той вже давно потребує оновлення. Автори проекту зазначають, що прагнуть побудувати в Черкасах всім доступну систему, в якій можна буде навчати культурі поведінки зі зброєю як молодь, так і доросле покоління. Однак, схоже, ці плани поки лишатимуться планами – за проект віддали лише 925 голосів, і, судячи з усього, конкуренції у своїй категорії він не витримав.

Дехто з авторів намагався запропонувати Черкасам те, що, на їхню думку, могло б стати «візитівкою» міста, наприклад, мультифункціональний павільйон, що за задумом слугував би зоною відпочинку, фотозоною, місцем для проведення публічних заходів та формував позитивний імідж міста і розвивав туристичну привабливість набережної; або оглядовий майданчик на Дніпрі. Що ж, судячи з результатів голосування, поки місто поживе і без цього.

Дехто ж із авторів намагався запропонувати аж надто «комфортні» рішення. Для прикладу, на голосування винесли проект газону в Долині троянд. Автори пропонували «засіяти газон якісною сумішшю насінням для газону». Для чого потрібна «якісна» трава там, де постійно ходить багато людей, немає якісної системи поливу і серед білого дня як не викорчовують троянди, то палять ялівець – невідомо. Певне, автор ініціативи лише побіжно знайомий із «європейськими» звичками черкасців… Зрештою, цей проект у фаворити теж не вибився. Містяни в нас практичні – пішохідні зони, тротуарна плитка, майданчики. Не здивуюся, якщо наступного року на Громадський бюджет подадуть ідею нарешті доремонтувати бульвар Шевченка. Хоча все ж є надія, що міська влада зробить це раніше.

Можливо Вас зацікавить

Андрій Бортник
БЛОГ: Чому кожен мешканець щомісяця переплачує більше третини за вивезення ТПВ?
Блоги
БЛОГ: Ключовим в моїй передвибочій програмі є пункт, про те, що в місті має бути створена «Агенція розвитку, інвестицій та промоції Черкас», — Сергій Рубан
Блоги
БЛОГ: Хто з черкаських політиків підтримує «меморандум» з ОПЗЖ, — Дмитро Кухарчук