
Рейдерське захоплення підприємства на Черкащині: що відомо наразі

Черкаські надзвичайники ліквідували пожежу житлового будинку (ВІДЕО)

В одній із громад області змінили години продажу алкоголю

Понад сотня черкащан призовного віку виїхали за кордон і не повернулися

Черкащанин виборов “срібло” Кубка України з фехтування

Із вівторка на Черкащині значно потеплішає

Як зміняться цифри у платіжках черкащан на воду у 2023 році: пояснення від НКРЕКП

Волейбольний турнір, присвячений пам’яті учасників бойових дій, пройшов у Черкасах

Реєстрацію на “Ігри Нескорених” продовжено до 21 березня

Для сімей з повторним шлюбом спрощено процедуру отримання посвідчень батьків багатодітної сім’ї

Майже 30 немовлят народилися в Черкасах за останній тиждень

Відтепер можна подати е-заяву на призначення допомоги в разі загибелі чи інвалідності Захисників і Захисниць

З квітня відпуск всіх рецептурних ліків почне здійснюватися за е-рецептом

У Черкаському театрі покажуть виставу до дня народження Ліни Костенко
- Новини
- Рейдерське захоплення підприємства на Черкащині: що відомо наразі
Революція на граніті: 25 років потому

Сьогодні в прес-центрі ОДА відбулася прес-конференція з нагоди 25-ї річниці студентської революції на Граніті. Був присутній заступник голови ОДА – керівник апарату Віталій Коваль та безпосередні учасники тих подій, зокрема Андрій Домчук з дружиною та народознавець, композитор Василь Лютий.
Можна сказати саме ця подія стала поштовхом для зміни відношення в суспільстві до питання незалежності України. Зараз вона називається революцією на Граніті, раніше ж – голодування студентів на площі Жовтневої революції.
Очевидно і сьогодні, що значна частина з учасників тих подій залишилася, як суспільно так і політично активними. Одними із таких є Віце-прем’єр міністр з гуманітарних питань В’ячеслав Кириленко, міністр соціальної політики Павло Розенко, заступник міністра культури Юрій Зубко, народний депутат Олег Саданій.
Саме ця революція об’єднала студентів таких міст як Львів, Дніпродзержинськ, Київ, Тернопіль.
“Коли я навчався в Тернопільському медучилищі, 1990 року оголосили, що необхідно їхати в Київ, допомагати нашим хлопцям, які відстоюють наші права. Весь 4 курс, 33 хлопці, підірвалися всі як один і вирушили туди. Але їхали не лише хлопці, а також дівчата, суміжні курси і менші групи, – розповідає учасник подій Андрій Домчук.
Коли ми приїхали, київські студенти голодували вже 7-10 днів. Багатьох забирали до реанімації без свідомості. Але все одно всі інші продовжували йти до мети. Настільки було сильним відчуття того, що разом ми доб’ємося свого. Була спільна ідея”.
Відомо, що тоді студенти виявили недовіру Голові уряду Віталію Масолу. Почали перекривати рух транспорту, оточили Верховну Раду, захопили корпуси Університету ім. Шевченка. Студентські акції протесту пройшли в обласних центрах, зокрема, Луганську та Львові. Це був масовий рух за ідеї незалежності України.
“Це була перша хвиля, яку не змогли зупинити ні партія, ні влада” – додала дружина Домчука, Оксана.
Революція на граніті, що була повністю організована силами студентства, не мала на той час аналогів у всій Європі. Прямим наслідком протестів стала відставка голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола та виконання низки вимог мітингувальників.
Віталій Коваль згадав також події 2003-2004 років, які відбувались на Черкащині, коли студентська молодь “заражена” попереднім прикладом радикалізму, не захотіли чекати коли Анатолія Кузьмінського, колишнього ректора ЧНУ, знімуть з посади.
“Їхнє голодування було своєрідними протестом проти дій тодішньої адміністрації закладу. І вони домоглися свого. Тому я впевнений, що саме студенство є рушієм змін, можливо радикальних, але змін”, – наголошує Коваль.
“Це була побудова нової моделі свідомості українців. Згуртованість єдиного духу та правильно поставленої мети. Отож, “Граніт” навчив всіх нас слухати та поважати людей, які мають іншу думку”, – акцентує Василь Лютий.
