Що можна збирати в лісі: відповіді на найпоширеніші запитання

Що можна збирати в лісі: відповіді на найпоширеніші запитання
в Новини

На найпоширеніші питання про збір сухостійної деревини громадянами відповідає начальник відділу лісового  та мисливського госсподартсва Валентин Швець, повідомляє пресслужба Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Часто від людей можна почути, що дерева в лісі можна брати, адже закон про користування надрами та лісовими багатствами нібито це дозволяє. Як насправді? Чи можна вільно забрати дерева, які впали під дією природних сил?

– Згідно Лісового кодексу України виключне право на заготівлю деревини має постійний лісокористувач. Законно заготівлю деревини можна проводити лише за наявності виданого у відповідному порядку лісокористувачу спеціального дозволу – лісорубного квитка. На визначених ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси й лише в тому об’ємі, що передбачені виданим спеціальним дозволом

Тому неважливо: сухостійні, зломи, живі дерева або частини дерев людина буде заготовляти на дрова чи для інших власних потреб, якщо немає лісорубного квитка – це порушення лісового законодавства та вважається незаконною рубкою.

Також додам, що лісозаготівля – це робота з підвищеною небезпекою для життя та здоров’я людини, якою мають право займатися лише працівники із відповідною кваліфікацією.

Чи можна збирати гілля, кору дерев чи сухе коріння?

– Порядок заготівлі другорядних  лісових матеріалів і здійснення побічних користувань в лісах України  регламентує постанова КМУ від 23.04.1996 р. №449. Заготівля пнів, кори, деревної зелені для потреб виробничої та комерційної  діяльності  відносяться до спеціального використання, провадяться на підставі спеціального дозволу – лісового квитка і тільки  у  межах відведених земельних ділянок лісового фонду. Форма  лісового  квитка  і  порядок  його видачі визначаються законодавством.

Збір  громадянами у лісах дикорослих трав’янистих рослин, квітів,  грибів,  ягід,  горіхів  та  інших  плодів  для  власного споживання  належить до загального використання лісових ресурсів і провадиться безкоштовно.

Чи посилився контроль у лісах, аби виявляти порушників? Скільки порушників вже виявлено і чи не збільшилась їхня кількість у порівнянні з минулим роком?

– У держлісгоспах Черкащини постійно функціонує 34 рейдові бригади  з охорони лісового та мисливського фонду. Працівники державної лісової охорони згідно встановлених графіків патрулюють ліси, з метою попередження та виявлення незаконних рубок та інших лісопорушень, здійснюють роз`яснювальну роботу. Від початку року працівниками держлісохорони вже здійснено 698 патрулювань. На території держлісфонду було виявлено 21 випадок незаконних рубок – об’ємом 93,7 кубометрів  деревини. Сума заподіяних збитків становить  775,2 тис. грн. Лісівниками до правоохоронних органів передано матеріали 7-ми справ щодо незаконних рубок. За рештою випадків збитки та штрафи сплачено порушниками добровільно.

Для порівняння – минулого року за відповідний період було виявлено  13 випадків незаконних рубок об’ємом 82 кубометри  деревини.

Автомобілі та інші транспортні засоби держлісгоспів, задіяні у рейдових патрулюваннях, обладнані GPS-трекерами, а рейдові групи забезпечені засобами фото та відеофіксації. Досить активно у держлісгоспах застосовують фотопастки, які допомагають виявляти різного виду лісопорушення. Місця розташування фотопасток  у лісах постійно змінюють. Наразі їх нараховується понад 70.

Чи можуть законно черкащани вивезти деревину з лісу, а не вже заготовлену з лісового господарства?

– Вся деревина, що вивозиться з лісу, має бути внесена до системи електронного обліку деревини. Наказом  Міністерства довкілля та природних ресурсів України від 27.09. 2021 р. №621 затверджено інструкцію, якою встановлюється порядок ведення електронного обліку деревини власниками лісів і постійними лісокористувачами. Основними завданнями електронного обліку деревини є: своєчасне та достовірне відображення інформації про рух деревини, моніторинг використання лісових ресурсів, підтвердження походження, заготівлі та реалізації лісоматеріалів необроблених, запобігання їх нелегальному обігу, систематизація та узагальнення інформації про походження, заготівлю та реалізацію деревини лісокористувачами.

Вивезення деревини з лісу здійснюється на підставі п. 43 зазначеної постанови. Облік реалізації деревини здійснюється відповідальним працівником за допомогою кишенькового персонального комп’ютера шляхом створення ТТН-ліс. Перший примірник ТТН-ліс залишається у лісокористувача, другий – водій передає вантажоодержувачу, третій примірник передається перевізнику».

Принагідно нагадуємо, шо на Черкащині розпорядженням голови ОВА від 23.03.2022 заборонено відвідувати ліси. Це стосується і в’їзду до них транспортних засобів. Виняток – службовці, які забезпечують оборону держави, національну безпеку, охорону правопорядку та виконують лісогосподарські заходи. Це розпорядження діє на період воєнного стану задля безпеки громадян та збереження лісів від пожеж.

Механізм продажу дров для населення та контакти відповідальних осіб держлісгоспів та лісництв розміщено ТУТ.