Суди Черкащини працюють над покращенням якості своїх послуг

в Новини, Суспільство

Визначити прогалини у наданні судових послуг, основна мета, яку переслідувала ГО “Центр соціальної адаптації” за підтримки проекту “Справедливе правосуддя”, коли проводила опитування відвідувачів судів Черкаської області у березні-травні 2015 року. В середньому було опитано по 70 респондентів у 26 судах, тобто загалом – 1820 осіб.

У дослідженні при оцінюванні рівня якості роботи суду враховувалися такі основні критерії:

-фізична доступність суду;

– зручність та комфортність перебування в суді;

– повнота та ясність інформації;

– дотримання термінів судового розгляду;

– сприйняття роботи працівників апарату суду;

– сприйняття роботи судді.

За результатами дослідження були не тільки визначені прогалини в наданні судових послуг, але й сформульовані висновки та надані рекомендації щодо того, як судам покращити свою роботу. А першопрохідці в цій справі – Апеляційний суд Черкаської області та Чорнобаївський районний суд, у яких опитування проводилося у 2012 році, на круглому столі “Оцінка якості діяльності судів Черкаської області за методикою карток громадянського звітування”, що пройшов сьогодні, розповіли чи прислухалися вони до рекомендацій громадської організації.

 – З метою налагодження комунікації з громадськістю і пресою, ми долучилися до ініціативи опитування громадської думки, – сказав в.о. судді-секретаря судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Черкаської області Ігор Іваненко та відзначив. – Ми з радістю дослухаємося до конструктивних пропозицій. Нам було надано ряд рекомендацій для покращення роботи, жодну з яких ми не проігнорували.

suddi3

Перше зауваження стосувалося тісноти приміщення та непристосованості його для людей з обмеженими можливостями, оскільки .апеляційний суд не мав власного приміщення, а орендував 4-ий поверх Будинку правосуддя. Апеляційний суд вже частково виконав цю рекомендацію. По-друге, рекомендували запровадити спеціальні тренінгові системи для працівників апарату суду з питань вироблення навичок роботи з відвідувачами, що також було впроваджено судом і навіть трохи розширено коло тих, хто проходитиме навчання. Третя рекомендація стосувалася активізації комунікації з громадськістю в першу чергу через місцеві ЗМІ, що також було виконано. За словами Ігоря Іваненка постійно здійснюється моніторинг засобів масової інформації, розсилка інформації, оновлено сторінку суду на порталі Судової влади України, у соцмережі “Фейсбук” є сторінка Апеляцінйого суду.

– Проводиться робота з суддями та працівниками апарату суду щодо навичок спілкування з журналістами. Враховуючи те, що журналісти вже знають цю процедуру, то і спілкування з судом стало більш конструктивним, – вважає він, ще раз наголосивши, що вони готові дослухатися до всіх конструктивних рекомендацій, які зроблять роботу судів кращою.

Над виконанням рекомендацій працює і Чорнобаївський районний суд.

Цими анкетами, вважає голова правління ГО “Центр соціальної адаптації” Геннадій Мельниченко, також і громадянам показали, на які питання пересічний громадянин може звертати увагу в роботі суду.

 – Не кожен може фахово оцінити роботу судді або рішення суду, а ось такі питання як доступність до роботи суду, роботи з інвалідами і так далі – це те, що може оцінити пересічний громадянин. Є турнікет чи немає, трубочку знімає в канцелярії працівник вчасно чи ні. Все це ми з вами можемо самі прослідкувати, – пояснив він.

suddi2

– Прозора судова влада не можлива без підтримки та ефективної співпраці з громадянським суспільством, – додала в ході обговорення радник з питань роботи з громадянським суспільством Проекту USAID “Справедливе правосуддя” Марина Руденко.

Та відзначила, що оцінки, які в ході дослідження отримали судді, досить високі, значно вищі ніж фіксують соціологічні служби. Але потрібно враховувати, що тут оцінювався не рівень довіри до судової влади в цілому (який по Україні є досить низьким – ред.), а рівень адміністрування конкретного суду.

Загалом учасники круглого столу, як організатори опитування, так і присутні представники судів Черкащини, відзначили, що вдосконалення судової системи належить до пріоритетних завдань в становленні демократії в українському суспільстві. І лише покращуючи розуміння реальної ситуації в судах, стану відносин судової системи і суспільства, можна досягти суттєвої ефективності судочинства та повернення довіри до суду.