НА ВАРТІ ЗДОРОВ'Я.

"КОВІД ОСЛАБНЕ ЯК І ГРИП":
ЧОМУ В УКРАЇНІ ГАЛЬМУЄ ВАКЦИНАЦІЯ
ТА ЯК ДО НЕЇ СТАВЛЯТЬСЯ ЧЕРКАЩАНИ?

Вакцинальна кампанія проти COVID-19 в Україні триває вже три місяці. Згідно з міжнародним онлайн-трекером "The New York Times", cтаном на середину червня 2021 року Україна посідає одне із найнижчих місць у рейтингу країн світу за темпами вакцинації. Від початку кампанії сумарна кількість зроблених щеплень становить 1 768 801. Із них отримали одну дозу — 1 507 801 особа, завершили вакцинацію 260 755 осіб.


То що чи хто гальмує процес імунізації населення проти смертельно небезпечного вірусу? З’ясовувало видання «Вичерпно».

Не кажи гоп, доки не перескочиш

На початку квітня, відповідно до рішення РНБО, МОЗ поставили завдання провакцинувати більшість (майже 70%) дорослого населення України. Тодішній головний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявив, що упродовж 2021 року в країні потрібно організувати близько 47 млн уколів вакцини від коронавірусної хвороби людям старше 18 років.
«Із травня до грудня Україна має вийти на 6 мільйонів щеплень на місяць, а це приблизно по 200 тисяч щеплень на добу», - заявляв Ляшко.
Віктор Ляшко
Нині ж в Україні в середньому роблять близько 20-30 тисяч щеплень на день. Ексміністр охорони здоров'я Максим Степанов також прогнозував збільшення темпів вакцинації ближче до літа, і, за його оцінками, щомісяця в Україні повинні отримувати вакцину від 5 до 7 мільйонів людей. Та станом на 15 червня повністю вакцинувалися лише 260 тисяч осіб, що є значно меншим показником від заявленої цифри.

У провалі вакцинальної кампанії Уряд звинуватив саме Максима Степанова. Верховна Рада України 18 травня проголосувала за його відставку. Подання на звільнення Степанова з посади вносив особисто прем'єрміністр Денис Шмигаль. Основна причина такої ініціативи - повільний прогрес із щепленням та поставками вакцин в Україну. Хоча головним завданням, яке стояло перед міністром на 2021 рік, було саме забезпечення України достатньою кількістю вакцин уже в першій половині цього року.

Щоб повністю провакцинувати 5 мільйонів людей за літо, Україні треба 10 мільйонів доз вакцин, а поки що загальна кількість вакцин, поставлена на національний рівень, ледь сягає 3,9 мільйонів.

Експерт із громадського здоров’я Андрій Скіпальський в ефірі Українського радіо висловив думку, що процес вакцинації гальмує низка чинників.

"Частково "буксує" логістика, тому що вона складна. Там дуже багато складових: і внесення даних, і сама бюрократизованість цього процесу, але так є по закону, і потрібно все це робити. Друге - покриття вакцинацією серед груп визначених осіб не стовідсоткове, тому що є відмови. Їх причини криються в якихось культурологічних особливостях працівників системи охорони здоров’я, але це припущення, бо це потрібно досліджувати", - зазначив він.
Андрій Скріпальський
Експерт вважає, що така ситуація може негативно впливати на загальну прихильність до вакцинації. Також, за словами Скріпальського, мають бути різні шляхи запису на вакцинацію для більшого охоплення населення.
"Додаток «Дія» має бути не єдиним способом запису на вакцинацію, це все-таки дуже інноваційно, і для багатьох воно ще сумнівно. Багато чекають запрошення від сімейного лікаря або просто пропозиції записатися. Нам, населенню, потрібна ця комунікація із сімейним лікарем», - додав експерт.
Андрій Скріпальський

Якими вакцинами щеплюють в Україні?

AstraZeneca (Covishield)

Вакцина розроблена Оксфордським університетом та британсько-шведською компанією AstraZeneca. Дозволена для екстреного використання в Європейському Союзі та інших країнах. Протягом першого півріччя Україна може отримати від 2,2 до 3,7 млн доз вакцини.
Індійською вакциною Covishield (AstraZeneca) продовжують щепити українських медиків, людей літнього віку, військових, соціальних працівників. Вона майже закінчилася в Україні. Після того, як в Україну привезли її корейський аналог AstraZeneca-SKBio, почалася імунізація людей віком 65+, які мають хронічні захворювання. Зокрема, цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, хвороби органів дихання та нирок.
Оскільки ці вакцини розлиті у десятидозові флакони, то виникає багато залишків. Ними щеплять охочих, незалежно від віку та професій. Ефективність — 81,3% після двох стандартних доз, введених з інтервалом 12 тижнів або довше.

Докладніше про вакцину →
Sinovac Biotech

Вакцина китайського фармацевтичного підприємства Sinovac Biotech, що спеціалізується на виробництві вакцин проти гепатиту та грипу. Нею щепитимуть:
  • Маломобільні групи населення (люди з інвалідністю) та особи, які за ними доглядають;
  • працівники освітньої сфери, дотичних до проведення та організації ЗНО у 2021 році;
  • олімпійці та паралімпійці, які представлятимуть Україну на Літніх Олімпійських Іграх влітку 2021 року у Токіо.

Ефективність вакцини становить 83,5% після щеплення двома дозами. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 14-28 днів.

Докладніше про вакцину →
Pfizer-BioNTec

Вакцину розробила німецька компанія BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Ця вакцина припадає на мешканців та працівників психоневрологічних інтернатів, будинків для людей похилого віку, медичних та соціальних працівників. Також цією вакциною щеплять прикордонників і працівників ДСНС, але не членів їхніх сімей.

Ці групи обрали через те, що вакцина потребує низької температури зберігання, тож людей будуть організовано щеплювати в одному місці.

У Канаді ця вакцина показала 95% ефективності у захисті від COVID-19 серед осіб віком від 16 років. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 21 день.

Докладніше про вакцину →
Novavax

Вакцину розробила американська фармацевтична компанія Novavax. Для повноцінної імунізації потрібно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 21 день.

Під час третього етапу випробувань вакцини у Великій Британії її ефективність склала 96%.


Докладніше про вакцину →
ЧЕРКАЩИНА
Станом на 15 червня в Черкаській області щеплення CoviShield отримали 16 198 осіб, CoronaVac – 12 240, Pfizer – 15 028, Astra Zeneca – 19 086.

Колективний імунітет: реальність чи мрія?

Під колективним імунітетом розуміють явище у суспільстві, за якого охоплення вакцинацією на рівні 95% населення країни дає можливість забезпечити повноцінний захист населення від спалахів та епідемій інфекційних хвороб, яким можна запобігти щепленнями. У Всесвітній організації охорони здоров'я вважають, що колективний імунітет проти коронавірусу буде досягнений, якщо вакцинують 60-70% світового населення.
Таку ж думку висловила й заступниця голови Черкаської ОДА Лариса Кошова.
«70% ми маємо досягти! Якщо буде більше — це, звичайно, буде дуже добре. Як тільки нам буде надходити вакцина, повірте, будемо відразу щеплювати!", - зазначила Кошова в студії "Вичерпно".
Лариса Кошова
Через недостатню кількість препаратів проти коронавірусу й повільні темпи вакцинації населення в Україні колективний імунітет до COVID-19, імовірно, буде сформований не раніше, ніж на початку 2023 року. Такого висновку у своєму дослідженні дійшли науковці Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського.

У дослідженні країни світу поділені на п’ять груп за двома показниками: темпи вакцинації населення й динаміка захворюваності на COVID-19. Найкращі прогнози — у США, Ізраїлю, Великої Британії та ОАЕ, які можуть досягти колективного імунітету вже восени 2021 року. Україна (разом із Росією, Молдовою, Грузією, Бразилією, Мексикою, Індією тощо) потрапила до четвертої групи — з високим рівнем захворюваності й повільною вакцинацією. Ці країни ризикують не подолати COVID-19 у 2022 році й набути колективний імунітет лише в 2023 році.

«Через дефіцит вакцин і вкрай низькі темпи вакцинації (1,8% однією дозою станом на 01.05.2021), недотримання в належному обсязі карантинних норм Україна належить до країн із високим ризиком затяжного формування колективного імунітету», — йдеться в дослідженні.

Це означає, що колективний імунітет в українців сформується переважно через те, що більшість перехворіє COVID-19, а це призведе до втрат населення, сповільнення економічного зростання та певної ізоляції від країн, де епідемічну ситуацію взяли під контроль.

Вакцинуватися не можна чекати

Негативне ставлення до вакцинації є поширеним у тій чи тій мірі в кожній країні світу. Цьому сприяють і релігійні міркування, і випадки погіршення стану здоров’я після щеплення, і свідома фальсифікація даних щодо вакцин, і навіть віра у теорії змов, коли під препаратом, що вводиться як превентивний засіб проти хвороби, підозрюють дещо, що буде в подальшому керувати людиною (чіпи, 5G тощо).

Побічні ефекти, безпечність, вартість та походження вакцини від коронавірусу - саме це найбільше турбує українців у питанні щеплення проти коронавірусу. Такими є дані національного опитування українців, проведеного Харківським інститутом соціальних досліджень у грудні 2020 року – напередодні великої кампанії з вакцинації від коронавірусу у світі.

Більшість опитаних (63%) вважає, що вакцинація потрібна всім, бо це виробляє колективний імунітет та несе користь людині і допоможе подолати епідемію коронавірусу (54%), яку 86% українців вважає "реальною загрозою". Водночас, у грудні 2020 року робити щеплення від коронавірусу були готові 40% українців. Тих, хто не готовий - більше – 47%, і 13% українців не визначилися.

Аби дізнатися про настрої черкащан щодо вакцинації, ми провели відповідне опитування.
Черкащанка Лариса Терещенко – серех тих людей, які виступають категорично проти вакцинації від ковіду. Жінка вважає коронавірус схожим на грип, тільки дещо ускладненим.

«Я за природній імунітет! Навіщо робити це щеплення, якщо його треба повторювати кожні пів року? Навіщо я буду попереджувати те, чим я взагалі можу не захворіти? Я думаю, що в будь-якому випадку ковід за два чи три роки ослабне, як і грип. Чому я зараз маю травити свій організм? Тим паче, що я спікуюсь із різними людьми й вже неодноразово чула про різні побічні ефекти від вакцини», - каже Лариса Терещенко.Такої ж думки дотримується й черкащанин Олег Бунь. Причин його негативного ставлення до вакцинації в Україні – декілька:

1. Вірус мутує й немає 100% гарантії того, що на момент щеплення вакцина буде ефективною.
2. Ефективність вакцини низька й немає сенсу щеплюватись абичим.
3. У наказі МОЗ йдеться про нерозголошення конфіденційної інформації (будь-якої інформації щодо виробників та/або постачальників, ціни на вакцини проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, тощо), яка стала відома в процесі виконання даного наказу.
Скриншот наказу МОЗ
Попри поширення антивакцинальних настроїв, ставлення до щеплення в Україні поступово змінюється. За словами заступниці голови Черкаської ОДА Лариси Кошової, нині в регіоні вже значно зменшився спротив населення й проблеми із охочими щепитися — немає.

Наймовірніше, це пов’язано із тим, що в МОЗ розгорнули масштабну інформаційну кампанію з вакцинації, у межах якої розповсюджують різноманітні аудіо-, відео- та інші матеріали з метою якісного та достовірного інформування населення.

«Люди розуміють, що вакцинацією ми можемо здолати коронавірусну хворобу», — наголосила Кошова в студії "Вичерпно".
Лариса Кошова
Наразі в Черкасах вакцинацію проводять через мережу первинної медичної допомоги та силами трьох мобільних бригад з імунізації.
Їх створено на базі:
КНП «Черкаська міська консультативно-діагностична поліклініка»
КНП «Другий Черкаський міський ЦПМСД»
КНП «П`ятий Черкаський міський ЦПМСД»

Аби дещо «розвантажити» лікарні, у Черкасах уже розпочав роботу Центр вакцинації від Covid-19 на базі Будинку культури ім. І. Кулика. Щеплювати планують громадян, які записалися до листа очікування вакцинації проти COVID-19 у додатку чи через сайт «Дія» або через контакт-центр Міністерства охорони здоров’я.


Центр запрацював 12 червня. За інформацією на сайті Черкаської ОДА, за вихідні там щепили 548 осіб.

Із наступного тижня на Черкащині запрацюють ще 5 центрів вакцинації населення в Черкасах, Смілі, Золотоноші, Звенигородці та Умані. У будні по Черкаській області працюють 98 пунктів щеплень.

Left
Right
Фото - "Суспільне"
Фото - "Суспільне"
Фото - "Суспільне"
Фото - "Суспільне"
Фото із сайту Черкаської міської ради
Черкащанка Діана Мателега ще не вакцинувалась, але планує це зробити:

«Хотілося б щепитися Pfizer, AstraZeneca або Moderna, бо висока ефективність. Але якщо найближчим часом їх в Україні не буде, то вакцинуюся більш поширеною в нас CoviShield».

За словами дівчини, вакцинація – необхідний важіль у боротьбі з пандемією коронавірусу, оскільки альтернативних варіантів цьому методу захисту немає, а колективний імунітет вважається найбільш ефективним.

«Пандемія – не жарт, і аргументи ковід-атеїстів, що вакцини не протестовані, зроблені «на швидку руку» та небезпечні - просто не вкладаються в голові. Вакцини з’явилися так швидко, тому що в них була вкладена величезна кількість коштів, щоб прискорити процес розробки. Також потрібно пам‘ятати, що не всі можуть вакцинуватися через наявність серйозних захворювань, такі люди залежать від тих, хто має щеплення. Тому, вакцинувавшись, можна захистити не лише себе, а й своїх близьких», - наголосила Діана Мателега.


Серед тих, кому якраз-таки вакцинуватися не можна – черкащанка Лариса Житкова. Декілька років тому в жінки був ангіоневротичний набряк (набряк Квінке) – гострий набряк шкіри та слизових оболонок. Через це Ларисі заборонено щеплюватися будь-якою вакциною, незалежно від виробника.

«Я вважаю, що вакцинація – єдиний надійний спосіб, який може запобігти поширенню пандемії в світі. Коли в Україну привезли першу партію вакцини, я відразу подзвонила своєму сімейному лікареві та записалася на щеплення. Яким же було моє розчарування, коли під час заповнення анкети з’ясувалося, що вакцинуватися мені в жодному разі не можна, бо це може спричинити повторний набряк…», - розповіла Лариса Житкова.
Так, через рік після початку масового локдауну ще залишаються ті, хто вакцини від COVID-19 боїться більше, ніж самого захворювання. На сьогодні вакцинація - одна з найбільш дискутованих тем, яку обговорюють нон-стоп. Більшість людей вже погоджується із тезою, що лише колективний імунітет здатен припинити поширення ковіду. Проте чи вдасться досягнути цього Україні, і якщо так, то коли - питання залишається відкритим...

Авторка матеріалу -
Анна Житкова
This site was made on Tilda — a website builder that helps to create a website without any code
Create a website