Від віника до трактора: історія розвитку Тальнівської громади
Громада утворилася на початку січня 2017 року з міста Тального та 3-х сільських рад – Здобутківської (селище Здобуток та хутір Тарасівка), Соколівської (Соколівочка, Червоне і Степне) і Гордашівської.
У громаді проживає 15 тисяч жителів.

Звичайно, не всі села прийшли в ОТГ з однаковим бюджетом. Наприклад, село Соколівочка мало бюджет у розмірі 5 млн грн, тож тепер із бюджету громади їм виділяють трохи менше коштів, щоб дісталося й іншим, менш заможним селам.
«ОТГ урівнює можливості. За рахунок Соколівочки чи Тального ми даємо кошти на ті села, які більш дотаційні», - відзначив голова Тальнівської ОТГ Олексій Юрченко.


Тальнівська ОТГ не стала першопрохідцем в утворенні об'єднаних громад, однак і підганяти її теж не довелося. Як тільки порахували і визначили, що спроможні – відразу подали документи.
Ми хоч вскочили не в останній вагон, але і не в перший. Ми вскочили у другий вагон. Що це означає?
Утворилася громада і довелося відразу планувати бюджет, формувати штат – до цього у нас було 15 осіб,
а довелося відразу збільшувати його до 50. А ще нам терміново довелося брати заклади освіти під свою опіку, харчування дітей налагодити. Все це було надзвичайно важко, - поділився враженнями про утворення Тальнівської громади Олексій Віталійович.


На запитання, чи не планується до громади ще приєднання якихось сіл, голова ОТГ відповів, що не всі й сільські голови прагнуть до приєднання, оскільки повноваження сільського голови і сільського старости досить різняться.
– Сільський голова в селі цар і бог, а староста вже підлеглий міського голови, хоча обов'язків в старости набагато менше. Багато проблем сіл ми вирішуємо саме силами об'єднаної громади, - сказав Олексій Юрченко.
Бюджет громади

Після об'єднання громада однозначно отримала фінансовий позитив. До цього села і місто отримували на одного жителя 1560 грн, після об'єднання ці доходи були збільшені майже втричі, і наразі складають на одного жителя 3768 грн.
Якщо у 2016 році обсяг доходів усіх сіл, які не були в ОТГ, й міста сягали десь 50 млн грн, то вже в 2017 році
загальний обсяг доходів склав 103 млн грн, з яких приблизно 60 млн грн – це доходи, зібрані на території ОТГ,
решта – міжбюджетні трансферти.
– Минулий рік ми завершили без будь-якої заборгованості. У нас була виплачена і заробітна плата із підвищенням, повністю розрахувалися за енергоносії. Вперше наші дитячі садочки отримали по 300 гривень на дитину на розвиток матеріально-технічної бази. Підтримували як могли галузь освіти, і навіть в кінці року змогли зекономити освітньої субвенції у розмірі 1 мільйон 700 тисяч гривень, і у цьому році на ці кошти придбаємо ще один шкільний автобус,
- відзначила Світлана Ковалишина, начальник фінансового управління Тальнівської міської ради.

У 2018 році доходи збільшені у порівнянні з 2017 роком на 16% і сягають 67 млн грн. Громада отримує медичну та освітню субвенції.
– Об'єднана громада відділилася, і той бюджет, який був в районі, просто поділився на дві кишені – частина відійшла в громаду, частина – в район. Так склалося, що ми поділили бюджет рівно навпіл, - відзначила головна фінансистка ОТГ.
У громаді немає проблем із робочими місцями, по штату в ній налічується десь 800 робочих місць, фактично отримують заробітну плату 736 осіб.
Комунальна сфера
Коли утворилася громада, то в господарстві «не було навіть віника». Почали з відновлення старої техніки, яка простояла в непридатному стані багато років, згодом перейшли до купівлі свого майна. Наразі в ОТГ визначили пріоритетні напрямки, по яких працюватимуть першочергово.
– Ми мріємо про своє комунальне господарство. У нас склалася така ситуація, що за попередньої влади виконання всіх робіт по місту було передано в приватні руки. Залишилося буквально декілька комунальних господарств. Як каже мій заступник, «не було віника в міськраді»! – розповів голова ОТГ Олексій Юрченко.

Наразі в Тальнівській громаді придбали трактор із навісним обладнанням, який купили за 780 тис. грн. За словами очільника громади, цей трактор, зокрема й завдяки зимовому прибиранню доріг, зекономив громаді 600 тис. грн. Окрім того, у минулому році було замінено 100 світильників на світлодіодні, у цьому році планується ще 200 замінити.

Ремонт доріг

Якщо у 2016 році на ремонт доріг було спрямовано 3 млн грн, то у 2017 вже майже 5 млн грн. На 2018 рік заплановано 4,9 млн грн на ремонт доріг в Тальнівській ОТГ.
По благоустрою: до об'єднання використано 6 млн грн, у 2017 році – 8 млн грн, на 2018 рік закладено 8,5 млн грн. На розвиток інфраструктури у минулому році Урядом України було виділено 1,7 млн грн, у цьому році – понад 1,1 млн грн, які планують спрямувати на освітню галузь.

– Кількість субвенції залежить і від кількості сільського населення, і загалом від кількості утворених по Україні громад. Якщо порівняти, то ті, хто об'єднувалися перші, вони, так би мовити, шматок пирога отримали більший. Сума інфраструктурної субвенції, яка виділяється Кабміном, більш-менш стала і ділиться на кількість громад, - пояснив голова ОТГ Олексій Юрченко.

Транспортне сполучення
Загалом у громаді налагоджені основні транспортні сполучення, однак є ідеї нових маршрутів, для реалізації яких потрібно закупити нові автобуси.
– Пасажирські перевезення здійснюються приватним перевізником АТП 1737. Послуги з перевезення і до ОТГ, і після були проблемними. В чому це полягає: не дуже багато перевізників хочуть заходити до нас і створювати тут здорову конкуренцію, щоб стимулювати тих перевізників, які є, купувати новий транспорт, робити якісь зрушення в сторону покращення якості обслуговування. Тому ми змушені постійно з бюджету надавати дотації, - відзначив очільник громади Олексій Юрченко.

Найбільше страждають ті села, які розташовані на відстані від громади. У даному випадку це два села – Степне і Червоне. До них лише два рази на тиждень ходить автобус. Проблемно курсує транспорт і до села Гордашівка, автобуси туди ходять переважно у так звані «базарні» дні. В інші дні дістатися до центру громади досить проблематично.

«Були б у нас гроші купити 10 автобусів, то ми закрили б це питання», - підсумував Олексій Юрченко.
Освіта
У минулому році на кожну дитину в навчальних закладах Тальнівської ОТГ було виділено по 300 грн. Що саме придбати на ці кошти, як зміцнити свою матеріально-технічну базу кожен садочок і школа вирішували самостійно. З самого початку існування громади була прийнята програма харчування дітей у школах, замінено посуд, придбані холодильні установки та інша кухонна техніка, майже всі дитсадки придбали комп'ютери, в одному із садочків був встановлений ігровий майданчик за 60 тис. грн.
Не в усіх селах, що входять до складу ОТГ, є дитячі садочки і школи. Немає освітніх закладів у Гордашівці та селищі Здобуток. Однак діти з цих населених пунктів підвозяться у сусідні навчальні заклади.
У цьому році планується закупити за зекономлені кошти освітньої субвенції один автобус, проте потреба є ще як мінімум у двох. 50% їх вартості передбачили у бюджеті ОТГ, ще 50%, сподіваються у громаді, їм виділить обласна державна адміністрація.

– Зараз у нас автобуси роблять по 2-3 рейси. Але ж ви розумієте, що значить дитині прокинутися о 5.30 ранку, бо її раніше автобус забирає, - наголосив голова Тальнівської об'єднаної громади Олексій Юрченко.

Культура
Тальнівщина багата на культурну спадщину. Тальнівська ОТГ, яка стала ледь не основною їхньою спадкоємицею, з готовністю взяла архітектурні та культурні пам'ятки на свій баланс. Тепер же роздумують, де віднайти кошти на їхню реставрацію та утримання.
До прикладу, музична школа, єдина на весь Тальнівський район, утримується наразі за кошти об'єднаної територіальної громади. У минулому році від ОТГ зверталися до районної влади та сільських голів тих населених пунктів, діти яких відвідують цю школу, щоб вони надавали субвенцію, однак отримали відмову. Субвенцію надають тільки деякі сільські ради.
У школі навчається 58 дітей, утримання закладу на рік обходиться на суму близько мільйона гривень.

– Районна рада наразі нас використовує як «донора», я це так називаю як медик за професією, - говорить голова громади Олексій Юрченко. – Ми даємо на медичну сферу, на пільговий проїзд і так далі. А от те, що ми утримуємо музичну школу – вона у нас одна, а навчаються діти з усього району, то це не береться до уваги.
Зовсім інша ситуація з головною туристичною родзинкою міста Тальне — мисливським палацом графа Шувалова, побудованому у 1893-1903 роках. Вона наразі потребує негайного порятунку. 10-15 років і ще досить міцні стіни можуть перетворитися на руїни. Довгий час цей замок був у безгосподарському стані. Наразі, за найскромнішими підрахунками, щоб приступити до робіт по реконструкції замку, потрібно як мінімум 50 млн грн
- Сума дуже серйозна, тому ми зверталися і до народних депутатів, писали листи в департамент архітектури і містобудування Черкаської облдержадміністрації, щоб зберегти цю перлину, яка повинна мати належне фінансування, — зауважив голова Тальнівської ОТГ.

Якщо нічого не робити, переконаний очільник громади, то вже через 10-15 років ця безцінна історична пам'ятка краю може просто зникнути, безслідно зруйнуватися.
Медична сфера


У минулому році у громаді так і не була створена медична галузь. Тому ОТГ погодилася на умови райдержадміністрації, що центр первинної медичної допомоги буде створений при районній раді. Через це весь обсяг медичної субвенції, яка була виділена Кабінетом Міністрів на Тальнівську ОТГ, було делеговано до районного бюджету.
Спочатку всі 4 ФАПИ, які були в селах, ОТГ взяла під свою опіку, однак невдовзі через юридичні колізії змушена була передати назад у підпорядкування районній раді.

– Спочатку сільські ФАПи нам були передані районною радою. Ми їх так спонтанно взяли на свій баланс. І вони нам дякували за це, бо ми дали їм гарне фінансування, в одному ФАПі вікна замінили, в іншому і вікна, і відремонтували його, перед тим як назад передати районній раді. Чому ми були вимушені це зробити? Бо ФАПи повинні підпорядковуватися первинній ланці і не можуть існувати без лікаря, - пояснив очільник громади Олексій Юрченко.

У ОТГ було два шляхи: або створити на території громади свою амбулаторію (амбулаторію сімейного типу чи Центр первинної медико-санітарної допомоги) або передати ФАПи назад. Зрештою, тоді прийняли рішення, що на території району Центр первинної медико-санітарної допомоги повинен бути один, а Тальнівська ОТГ до нього направлятиме субвенцію, щоб там могли обслуговуватися жителі громади.

– Ми віддали їм всю субвенцію у розмірі 12 мільйонів, яку нам дала держава. У минулому році у нас залишилося 99 тисяч невикористаної субвенції, ми теж її віддали. І вже у цьому році ми 750 тисяч гривень віддали на вторинну ланку і 275 тисяч гривень надали Центру первинної медико-санітарної допомоги, - розповіла начальниця фінансового управління Тальнівської міської ради Світлана Ковалишина.

Соціальне житло

Купівлю соціального житла в ОТГ вважають своїм маленьким досягненням, адже далеко не всі громади можуть таким похизуватися. У цьому році, якщо будуть кошти, так само на умовах співфінансування в Тальнівській громаді планують придбати ще одну соціальну квартиру.
Наразі ж в громаді є дві соціальні квартири – 1-кімнатна і 2-кімнатна, їх в порядку пільгової черги виділили двом сім'ям. На їхню купівлю з бюджету ОТГ було витрачено близько 60 тис. грн на умовах співфінансування, з державного – 600 тис. грн.

– Ми укладаємо договір про оренду соціального житла на три роки. Є символічна орендна плата, яка передбачена законодавством, у сумі 400 гривень. У нас є черга, в якій наразі перебуває 21 особа. Ми пропонуємо кожному в порядку черговості це житло. Якщо хтось відмовляється, то надаємо право наступному. Коли термін договору закінчується, ми можемо продовжити його ще на три роки, після огляду умов проживання. А, можливо, хтось і раніше собі знайде постійне місце проживання, тоді ми пропонуватимемо квартиру наступному в черзі, - розповіла фахівець із соціальної роботи Служби надання соціальних послуг Тальнівської ОТГ.

У перспективі під соціальне житло планують переобладнати приміщення колишньої школи у селі Соколівочка. Ця будівля вже 20 років стоїть занедбана. Наразі вже ведуться роботи по виготовленню проектно-кошторисної документації по реконструкції цієї будівлі під соціальний гуртожиток.

У громаді вірять, що всі перешкоди здолають і продовжать крокувати шляхом розвитку, адже тепер саме вони відповідальні за кожного свого жителя.
Короткий виклад розвитку Тальнівської громади у нашому відеопідсумку.
Автор матеріалу:
Романенко Анна Олександрівна

10.07.2018 рік
* У матеріалі використовувалися авторські фото інформаційного агентства "ВиЧЕрпно" та фото з відкритих джерел
This site was made on Tilda — a website builder that helps to create a website without any code
Create a website