“У будь-якій професії мова – це інструмент”: що говорять носії української про її значення в суспільстві (ВІДЕО)

“У будь-якій професії мова – це інструмент”: що говорять носії української про її значення в суспільстві (ВІДЕО)
в Відео, Суспільство

Говорити українською в державі Україна – це ж так природно, хіба ні? На жаль, не всюди й не для всіх. Коли поряд з тобою сусід, який, без перебільшення, століттями зросійщував Україну, викорінював все українське, для чималої кількості громадян російська стала рідною. Ми поцікавилися у носіїв української мови, чому для них важливо говорити українською, як ставляться до принципово російськомовних та що гірше – говорити російською чи суржиком.

Іван Іскімжі, співвласник кав’ярні “Шо там?”

“Наша сфера (обслуговування – ред.) зобов’язана спілкуватися українською мовою, і я вважаю це правильним. Окрім того щодня через нас проходять сотні людей й ми можемо зайвий раз знайомити їх із нашою державною мовою. І в зв’язку з цим на нас лежить навіть певна місія – прищеплювати людям звичку спілкуватися українською. І весь без винятку наш персонал спілкується державною мовою”.


Петро Осауленко, завідувач опікового відділення Першої Черкаської міської лікарні

“У будь-якій професії мова – це інструмент. У медицині для лікаря важливо розуміти пацієнта, й важливо, щоб пацієнт розумів лікаря. Під час війни, коли хтось говорить, що мовне питання не на разі… якраз на разі. Мова допомагає військовим, мова допомагає вижити. У медиків на передовій також головне правило: спілкуватися із пораненим українською мовою”.


Оксана Іванченко, директорка ННІ української філології та соціальних комунікацій ЧНУ ім. Б. Хмельницького

“Наші випускники стають лідерами думок – учителями, журналістами, рекламниками… Це люди, які далі йдуть на публіку й, відповідно, несуть свою культуру в маси. Якщо журналіст говорить російською, то й народу так можна. Якщо журналіст говорить українською, то народ подивиться, коли він відходить, а камера ще не вимкнена, якою мовою він говорить? Важливо, щоб українською…”


Назарій Вівчарик, редактор видання “Прочерк”

“Ми україномовна країна: й за статистикою, й за опитуваннями більшість у нас – це українці, україномовні люди. Й медіа повинні бути українськими, люди повинні споживати інформацію державною мовою. Бо в кожне слово закладений певний символізм”.


Оксана Циганок, волонтерка, депутатка Черкаської обласної ради

“У нас уже декілька століть іде боротьба за українську мову, за можливість існувати на своїй суверенній землі, за можливість мати свою історію й культуру. Давайте згадаємо, що війна почалася на тій території України, яка була найбільш русифікована. Для мене це вже просто принципово, я не можу чути російську мову… для мене вона – ворожа”.


Євгеній Мальцев, військовослужбовець

“Військовим важливо й необхідно спілкуватися українською мовою, тому що нам протистоїть іншомовний ворог. І саме завдяки мові ми маємо змогу розрізняти свого чи чужого. Та й загалом, навіщо нам спілкуватися мовою ворога, якщо у нас є своя, рідна”.