У Черкасах відзначили 71-у річницю визволення України від фашистських загарбників (ФОТОРЕПОРТАЖ)

У Черкасах відзначили 71-у річницю визволення України від фашистських загарбників (ФОТОРЕПОРТАЖ)
в Новини
Сьогодні, в день 71-ї річниці  визволення України від фашистських загарбників, керівництво міської та обласної влади,  ветерани війни – безпосередні учасники боїв за визволення України від гітлерівських завойовників, депутати міської та обласної рад та інші представники громадськості Черкас взяли участь в урочистій ході та покладанні квітів до меморіалу Матері-Вітчизни на Пагорбі Слави, інформують на сайті Черкаської міськради.
71 рік тому, 28 жовтня 1944 року, перемогою над гітлерівцями було завершено Східно-Карпатську операцію, що тривала більше двох місяців. Її результатом стало звільнення найзахіднішої частини нашої держави – Закарпаття від німецьких загарбників.
З метою вшанування героїчного подвигу і жертовності українського народу в Другій світовій війні, відповідно Указу Президента України, 28 жовтня було визначено Днем визволення України від фашистських загарбників.
 

 – На превеликий жаль, з кожним днем залишається все менше учасників тих вікопомних подій, – говорить голова міської організації Ради ветеранів  Іван Губський. – Скажімо, у Черкасах нині проживає близько 4-х тисяч ветеранів Великої Вітчизняної війни, з них лише трохи більше півтисячі – безпосередніх учасників бойових дій та інвалідів війни. З тих, хто визволяв Україну, залишилося в живих менше чотирьохсот ветеранів, і лише шестеро – воїнів, які звільняли від ворога наше рідне місто Черкаси.
Іван Дем’янович зазначив, що двічі територією нашої держави прокотилися важкі бої: спочатку радянські воїни стримували навальний наступ добірних фашистських дивізій, яких на південний напрямок Гітлер кинув найбільшу кількість. Скажімо, 17 днів тримало оборону невеличке тоді наше місто Черкаси, протистоячи танковому угрупуванню Клейста.
– Гітлер мріяв захопити нашу країну, яка мала розвинену промислову та сільськогосподарську базу, виробляючи, наприклад, 50 відсотків чагуна, вугілля, понад 70 – антрациту, паровозів, цукру тощо, – пригадує ветеран.
… У ході визволення України протягом січня 1943 року – жовтня 1944 року було проведено серію блискучих наступальних операцій. Найважливішими з них були: Воронезько-Харківська (13 січня – 3 березня 1943 року), Донбаська (13 серпня – 22 вересня 1943 року), Чернігівсько-Полтавська (26 серпня – 30 вересня 1943 року), Корсунь-Шевченківська (24 грудня 1943 р. – 17 лютого 1944 року), Умансько-Батошанська (5 березня – 17 квітня 1944 року) та Львівсько-Сандомирська (13 липня – 29 серпня 1944 року). Завершила визволення України Карпатська операція, що розпочалася 9 вересня 1944 року. 27 жовтня 1944 року було звільнено Ужгород, а вже 28 жовтня радянські війська вийшли на сучасний кордон нашої Держави.
Україна в тій кривавій війні зазнала величезних людських і матеріальних втрат, які за підрахунками істориків становили близько 4,5 мільйонів своїх громадян.
За мужність, проявлену в боях, 2,5 мільйонів українців було нагороджено  медалями та орденами, 2069 – удостоєно звання Героя Радянського Союзу, з них – 153 черкащан.
– Нині на Стеллі Героїв у Черкасах навічно викарбовано 32 прізвища Героїв – уродженців і жителів нашого міста. Але хочу підкреслити, що всі українські воїни, які стали на захист рідної Вітчизни від фашистської орди, є справжніми героями, – зауважує ветеран.

Реклама