У центрі Черкас створюють серію муралів, присвячених національним героям (ВІДЕО)

У центрі Черкас створюють серію муралів, присвячених національним героям (ВІДЕО)
в Культура, Новини

Серію муралів на честь українських історичних постатей створюють поблизу Центрального стадіону в Черкасах. Ініціаторами стінопису стала ініціативна молодь Черкащини. Реалізувати проєкт “Стіна Національних Героїв” взялись у відділі національного-патріотичного виховання при Черкаській облраді.

Мурал — це художній розпис зовнішніх стін будинків у міському просторі. Протягом останніх років міста України, зокрема, й Черкаси, «обростають» муралами, створюючи певні туристичні магніти.

Нагадаємо, нещодавно на стіні Черкаського вищого професійного училища створили мурал за етнографічними мотивами творчості відомого черкаського художника Данила Нарбута. Стінописи також прикрашають будівлі «Черкасиенергозбуту», дитячого садка №27 , шкіл № 28 та №15 тощо. У серпні минулого року на фасаді будинку 60 по вул. Байди Вишневецького зобразили відомого українського музиканта Кузьму Скрябіна.

Для “Стіни Національних Героїв” постатей обирають колективно: долучаються громадські організації, відділ національно-патріотичного виховання дітей та молоді в Черкаській області та усі небайдужі активісти. Перший мурал із зображенням Романа Шухевича створили ще на початку літа 2021 року. Презентували його символічно, до дня народження головнокомандувача УПА.

Для довідки:

Роман Шухевич — український політик і державний діяч, військовик. Член галицького крайового проводу ОУН. Генерал-хорунжий, головнокомандувач УПА, голова Секретаріату Української головної визвольної ради. Борець за незалежність України у XX сторіччі.

Декілька місяців тому його спаплюжили вандали – облили фарбою і написали під портретом російською мовою: «Коллаборационист».

“Це свідчить лише про те, що в Черкасах ще є люди із проросійськими настроями. Те, що ми зараз робимо – це внесок у національну свідомість майбутніх поколінь”, – говорить Денис Ромодан, фахівець відділу національно-патріотичного виховання дітей та молоді в Черкаській області.

Після Шухевича на фасаді колишньої тютюнової фабрики зобразили княгиню Ольгу, Костянтина Острозького, Євгена Коновальця.

Для довідки:
княгиня Ольга — руська княгиня, дружина київського князя Ігоря Рюриковича.
Костянтин Острозький ‒ один із найвидатніших державних і військових діячів першої половини 16 століття, був головним оборонцем українських земель та всього Великого князівства Литовського. 
Євген Коновалець –  військовий і політичний діяч, полковник Армії УНР, комендант УВО, голова Проводу українських націоналістів, перший голова ОУН.

Створює ескізи для цих муралів художниця Анастасія Ларіонті. Контури на стіну наносять через проєктор. На початку роботи стіну, площею близько 25 метрів квадратних, обов’язково ґрунтують. Наносять фарбу на стінопис не професійні художники, а волонтери.

Один із активістів, який долучився до створення стінопису княгині Ольги, – Олександр Костюк.

“Ані я, ані мої друзі, не мають художнього фаху та досвіду у виконанні подібних робіт, але, на мою думку, в нас вийшло доволі непогано. Це буде слугувати прикрасою нашого міста та знаком вшануванням пам’яті історичних постатей”, – розповідає пан Олександр.

За словами керівника відділу НПВ Черкаської ОДА Костянтина Мірошниченка, надалі активісти планують продовжити створення стінопису.

“У середньому, на одне зображення витрачають від 15 до 30 тисяч гривень. Більшу частину коштів виділили з обласного бюджету, але ще підтримували й активісти. Проте наступний рік – це новий бюджет, тому не можна бути впевненими. Однак люди, які це малювали, планують шукати ресурси і робити до кінця, а це ще дев’ять портретів наших героїв”, – сказав Мірошниченко.

Усі черкасці, які мають ідеї щодо постатей, які би потенційно могли бути зображені на “Стіні Національних Героїв”, можуть звернутися до відділу національно-патріотичного виховання Черкаської ОДА і запропонувати свій варіант.

Підписуйтеся на наші сторінки в соціальних мережах:

Реклама