«Учітесь, читайте і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь…»

в Анжела Бойко, Новини, Освіта і наука

«У нас був вибір – готувати дитину до

іспитів чи до життя.

Ми вибрали друге».

Фінський вчитель

Поки освітяни займаються проблемою автономії вишів, переліком нових спеціальностей, спробою залатати прогалини через звільнення пенсіонерів (до слова – не всі пенсіонери є баластом, оскільки не для всіх готова не стільки формальна, а більше змістовна заміна) в парадигмі освіти (модна освітньо-філософська термінологія) відбулись принципові зміни.

Сучасне суспільство (доречно згадати, що до сучасного суспільства застосовують такі епітети-визначення теперішнього етапу як – суспільство знань, економіка знань, інформаційне суспільство) вже не тільки спрямовує  погляд від галузевого знання до проблемно-тематичного, але й реалізує концепції з прогнозованим результатом до 2020 року (на прикладі фінської системи освіти).

Одвічне питання «А як у них?» для української освіти є унаочненням не лише досягнень, але й (що більш важливо!) рецептом «Як це зробити?»

До речі, фіни переконані, що реформа освіти повинна відбуватися через кожні 20 років. Пам’ятаєте китайський афоризм «Не дай вам Бог жити в епоху змін»?, фіни змін прагнуть, їх планують. В такий спосіб відбувається налаштування суспільства на зміни із переконанням, що перетворення будуть на краще.

В Фінляндії є усвідомлення, що освіта є фактором національного успіху, тобто сформовано вектор державного розвитку. Уявіть, що професія вчителя, в баченні фінів, є найбільш вільною і творчою, а ще – престижною (для бажаючих міряти розвиток рейтингами – вчитель посідає третє місце після рятівника і лікаря). І це ще один секрет освітян Фінляндії – важливо усвідомлювати свою потрібність суспільству, мати визнання нації. Вчитель (як узагальнення – тобто це і вихователь, і викладач) – фах, що формує статус. Статус визначається не рівнем доходу, і востребуваністю суспільства.

До речі, найбільш кваліфікованими (вітається ступінь магістра) є вихователі і вчителі молодшої школи. Саме вони формують фундамент суспільства.

Секрет фінського успіху в тому, що влада, наука, бізнес й освіта працюють у тісному і дієвому взаємозв’язку. Один елемент є доповненням іншого – це умова ефективної роботи освітньої системи. Це зовнішні, соціальні складові успіху.

Внутрішній каркас тримається на принципах індивідуального підходу, високому рівні освіченості вчителів, рівність в правах і довіра.

Синергія факторів привносить чудовий результат – будь-яка освіта (від дошкільної до вищої) в Фінляндії безкоштовна, як і підручники, харчування, шкільне приладдя, транспорт для школярів, медичне обслуговування, що також надаються безоплатно.

Приклад освітньої системи Фінляндії дозволив Європі подумати про те, що саме така освіта може бути ядром європейської.

І наостанок ще раз про рейтинги. ООН щорічно публікує (Human Development Index). Цей показник утворюється із трьох складових – Індекс Освіти (Education Іndex), ВВП (GDP Index) та тривалості життя (Life Expectancy Index). За індексом освіти Фінляндія впевнено утримує першість.