Українська – це модно. Які мовні помилки найчастіше припускають українці

в Альона Ліщук Блоги Новини

Відомий французький філософ-просвітник Франсуа Вольтер писав, що чужу мову можна вивчити за шість років, а свою треба вчити все життя. Часто ми припускаємо помилки, вживаючи неправильні родові форми іменників та кальки з російської мови. На своїй сторінці в “Instagram” я вирішила створити рубрику “Пишемо правильно”, яка допомогла з’ясувати, які ж мовні помилки найчастіше припускають українці.

1) Неправильне вживання роду іменників. Чи не найбільше помилок серед опитаних осіб виникало у визначенні роду іменників. У завданнях було запропоновано визначити рід таких іменників: собака, поні, листоноша, Монако та Кракатау.

Найбільше помилок було припущено у визначенні роду іменників Монако та Кракатау. Необхідно запам’ятати, що власні назви мають рід відповідно до роду загальної назви. Іменник Монако (країна) має жіночий рід, а іменник Кракатау (вулкан) – чоловічий рід.

При визначенні роду іменників слід пам’ятати, що назви тварин мають чоловічий рід (собака, поні), а деякі взагалі мають подвійний рід (листоноша).

2) Неправильне закінчення у назвах міст і країн чоловічого роду. Із 60 опитаних осіб лише 27 визначили, що іменник Нью-Йорк у родовому відмінку має закінчення -у.

Український лінгвіст Олександр Авраменко зазначає, що у назвах міст чоловічого роду треба вживати закінчення -а в родовому відмінку однини. Наприклад, Лондон – (чого?) Лондона, а не Лондону.

Варто зазначити, що 45 опитаних осіб вважають, що іменник Пакистан у родовому відмінку має закінчення -у. Ця відповідь є правильною, оскільки назви країн чоловічого роду в родовому відмінку однини мають закінчення -у або -ю: Єгипту, Китаю, Ізраїлю.

3) Неправильне написання слів за новою редакцією Українського правопису”. Чи не найбільші труднощі викликали завдання у написанні складних слів. Так укладачі правопису пропонують писати слова з першим іншомовним компонентом анти-, контр-, віце-, екс-, лейб-, обер-, штабс-, унтер- разом. Наприклад, антивíрус, контрудáр, віцепрем’є́р, віцекóнсул, ексчемпіо́н, ексмінíстр, експрезидéнт, лейбгвардíєць, оберма́йстер, оберлейтенáнт, оберпрокурóр, але за традицією контр-адмірáл.

Відповідно до нової редакції “Українського правопису” для написання були запропоновані іменники “екс-президент” і “священник”. 32 опитані особи вважають, що іншомовний компонент -екс треба писати разом з іменником президент, решта 28 – вважають, що його треба писати окремо.

Дуже проблемним стало написання іменника “священник”. Раніше це слово було винятком і його писали з однією літерою “н”. Тепер іменник підпорядковано загальному правилу подвоєння приголосних у разі збігу кореня або основи -н (-нь-) і суфіксів -н-(ий), -н-(ій), -ник, -ниц-(я).

4) Неправильне тлумачення архаїзмів та діалектизмів.

Діалектизми зрозумілі тільки певному колу людей, які проживають у регіонах поширення такого діалекту, і незрозумілі мешканцям інших місцевостей. Так, у північних діалектах наявні слова гурок (огірок), жаркий (коричневий), у південно-західному діалекті – файний (красивий), вуйко (дядько по матері або старший за віком чоловік), стрий (дядько по батькові), лапати (хапати, ловити).

Для опитування були запропоновані діалектизми “жерделі” та “вуйко”.

Вуйко –  слово, уживане в Західній Україні щодо брата матері. Замінює слово «дядько» (як член родини чи якийсь незнайомий чоловік). 44 опитані особи вважають, що вуйко – це дядько, 10 осіб вважають, що це вухо, а 6 осіб вважають, що це вовк.

Зі свого боку діалектизм “жерделі” – це вид абрикосів з дрібними плодами, що виростають безпосередньо з насіння. Так, 37 осіб вважають, що це абрикоси, 12 осіб – сливи, решта опитаних осіб вважають, що це персики.

Як мовив письменник Максим Рильський: “Мова – втілення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любімо її, вивчаймо її, розвиваймо її! Борімося за красу мови, за правильність мови, за приступність мови, за багатство мови”. Варто пам’ятати про те, що українська мова красива, мелодійна і щира, як душа нашого народу. Тому, дуже важливо говорити та писати правильно, зберігаючи чинні норми правопису.

Можливо Вас зацікавить