Унікальна операція: черкаські та кропивницькі медики рятували жінку від раку

Унікальна операція: черкаські та кропивницькі медики рятували жінку від раку
в Новини

Черкаські медики провели другий етап унікальної для нашої країни трансплантації, поєднану з методом тотального опромінення. Про це повідомляє Черкаський обласний онкологічний диспансер.

Операцію провели в партнерстві з приватною клінікою із Кропивницького. Медики здійснили алогенну трансплантацію кісткового мозку з використанням методу тотального опромінення (TBI).

Операцію зробили державним коштом – завдяки пілотному проекту МОЗ України з трансплантації.

Така трансплантація стала можлива завдяки партнерській співпраці комунального й приватного закладів. У різних містах медики в кілька етапів рятували життя пацієнтки: у Кропивницькому здійснили тотальне опромінення всього тіла, а в Черкасах пересадили стовбурові клітини кісткового мозку.

Пацієнтка дізналася про хворобу в липні – тоді в неї діагностували гостру мієлоїдну лейкемію. Для лікування й пересадки кісткового мозку поїхала в Черкаси. Доноркою стала її рідна сестра.

Нет описания фото.

Близько 23 років пані Світлана працювала медсестрою – спочатку в кардіологічному відділенні, потім – у стаціонарі хірургії, а згодом і донедавна – на «швидкій». Каже, якщо зі здоров’ям усе буде добре, то працюватиме й далі.

30 грудня жінку повернули з Кропивницького, а 2 січня вже здійснили трансплантацію в онкодиспансері. Її мають виписати уже сьогодні.

За словами лікаря-гематолога лікувально-діагностичного гематологічного центру ЧООД Дмитра Гамова, який і виконав пересадку, уся процедура алогенної трансплантації потребує великих зусиль і належної підготовки.

Після режиму кондиціонування (коли пацієнт отримує високу хіміотерапію, а у випадку пані Світлани – високі дози опромінення) кістковий мозок людини пригнічується. Разом із ним має знищитися і лейкемічний клон.

Після цього здійснюється вливання стовбурових клітин кісткового мозку від донора. Далі – період від «нульового» дня до приживлення, що в кожної людини може тривати по-різному (орієнтовно – від 2 до 3 тижнів).

У цей час власного імунітету в пацієнта не існує: людина перебуває на потужних антибактеріальних і протигрибкових препаратах, отримує велику кількість супутньої терапії, адже кістковий мозок ще не виробляє клітин, і пацієнт абсолютно беззахисний перед вірусами й бактеріями. Тому цей період такий критичний.

Возможно, это изображение (в помещении)

Степан Крулько, головний лікар приватної клініки в Кропивницькому, у співпраці з якою вдалося здійснити пересадку, розповідає, що поєднання цього методу з трансплантацією є світовою практикою. Раніше в Україні цей метод не застосовували просто через те, що не було належного обладнання. За кордоном же детальне тотальне опромінення всього тіла використовують як стандартний елемент, що дає змогу здійснити повноцінне лікування, знижує ризики токсичності і збільшує можливості безрецидивного виживання. У нашому закладі є таке обладнання, і тепер за тактикою лікування онкохворих пацієнтів ми на крок наблизилися до європейських колег, розпочавши співпрацю з Черкаським онкодиспансером.

Процедурі тотального опромінення передує своєрідне «оцифровування» людини. Потім спеціальна машина разом із променевими терапевтами формує своєрідний план захисту критично важливих органів: кришталика, нирок, легенів, за потреби – головного мозку. Це потрібно для того, щоб пацієнт не отримав високу дозу опромінення, що для нього є смертельною, якщо вона одноразова.

Возможно, это изображение (7 человек, люди сидят, люди стоят и в помещении)

– Тому цю дозу розтягують в часі: протягом трьох днів пані Світлана перебувала в апараті опромінення – по 2 години двічі на день. Після цього пацієнтку доправили до Черкаського онкодиспансеру й помістили в контрольовані палатно-боксові умови, де жінка й очікувала трансплантації. На третій день здійснили пересадку, але найскладніше попереду – виходити пацієнта, контролювати його в боксових умовах і не допустити інфекційного ускладнення, – зазначив Степан Крулько.

Директор Черкаського онкодиспансеру запевняє, що для того, аби здійснювати тотальне опромінення в Черкасах, потрібні потужні лінійні прискорювачі. Він розповів, що зараз медзаклад сподівається на підтримку загальнодержавного рівня – є шанс, що гроші на таке обладнання зможуть отримати з держбюджету.