«Ви сієте врожай, а я його прибираю»: як на Черкащині відбувається рейдерське захоплення агропідприємств

«Ви сієте врожай, а я його прибираю»: як на Черкащині відбувається рейдерське захоплення агропідприємств
в Економіка, Новини

10 квітня у Городищенському районі відбулася спроба рейдерського захоплення агропідприємства ТОВ «Черкаси-Дніпро Агро», яка набула чималого розголосу. Подібні дії не залишилися непоміченими навіть на всеукраїнському рівні. 

Однак, як з’ясувалася, історія розпочалася ще у минулому році, а саме: наприкінці грудня в селі Орловець Городищенського району.

Як розповів засновник ТОВ «Черкаси-Дніпро Агро» Павло Голуб, його аграрний бізнес утворений шляхом злиття декількох інших підприємств. На цьому ринку він вже досить довгий час, знає всі нюанси. У користуванні його агропідприємства 6 тисяч гектарів землі, тому воно є одним з найбільших в районі. Однак, як з’ясувалося, навіть це не захищає від зазіхань рейдерів.

– Восени все було тихо і спокійно, ніяких невідомих осіб не з’являлося в селі. Тому перед Новим роком я їду за кордон з метою залучення інвестицій. Поїхав я 23 грудня, а  вже 24 мені телефонують, що по селу їздять невідомі люди. А буквально через декілька днів з’являється цілий ескорт з автівок, особи, які їздять по домах селян, пропонують підписати інший договір по оренді землі, з собою ж вони возили ксерокс, щоб на місці оформити всі документи і тут же давали на руки 5 тисяч гривень, – розповів Павло Голуб, відзначивши, що людям не залишили жодних документів, та й виникає питання, як можна укладати договір на оренду землі, якщо вже заключний договір з іншим підприємством, яке не порушувало його умов.

Повернувшись в Україну, аграрій дізнається, з якою фірмою має справу. За його словами, ТОВ «Золоті лани 2017», які і пропонували селянам укласти нові договори, вже відомі своєю діяльністю. Зі схожою назвою підприємств по області зареєстровано безліч, їх спільна риса – проти них відкриті кримінальні справи за різними статтями.

– Після цього ми швидко провели збори, щоб поінформувати людей, що в районі працюють шахраї. Як з’ясувалося, із цих 300 договорів, які вони встигли підписати, там були навіть договори, які підписані з померлими. Нараз поліція об’їжджає всіх цих людей, оскільки вони взагалі не розуміють, що підписали. 25 селян відразу заявили, що вони нічого не підписували, – пояснив Павло Олександрович, відзначивши, що самі договори були складені дуже хитро, оскільки в них є пункт, де селяни заявляють, що у них не укладені інші договори по оренді землі, що є завідомою неправдою. Тому, в разі чого, представники ТОВ «Золоті лани 2017» можуть заявити, що люди їх ввели в оману.

Коли пішов розголос, пайовики  почали повертати гроші, однак їх назад вже не брали, аргументуючи це тим, що ніби як справи вже в судах. Більше того, люди ще додатково підписали договір, що їхні інтереси без їхньої участі може представляти в суді адвокат Масло Анастасія.

Не приховує Павло Голуб, що перед рейдерським захопленням він зустрічався із представником підприємства, таким собі паном Сотніковим А. В., який, за його словами, зізнався, що він займається рейдерським захопленням і проводив подібні схеми з іншими агропідприємствами, щоправда меншими.

– Він мені прямо заявив: «Ви сієте врожай, а я його прибираю». А потім спитав, чи маємо ми бажання продатися, на що він отримав категоричне «ні». Тоді він сказав, що вони вже на це витратили 140 тисяч доларів, тому їм вже немає куди відступати. На цьому все. Жодних передач грошей, про які вони заявляють, нічого не відбувалося, – сказав Павло Олександрович.

Після цього 10 квітня на підприємство з’явилося близько 100 осіб, які почали виганяти працівників. На місце прибула поліція, депутати районної ради, представники інших підприємств в районі, АТОвці та пайовики.

– У нас підприємство буквально простояло без роботи 40 хвилин, як тільки прибула поліція і їх пов’язали, ми продовжили роботу. Але людей це дуже схвилювало. Зокрема той же депутат Черкаської обласної ради Олександр Лупашко активно перейнявся цією проблемою, бо він так само має 2 тисяч гектарів в Городищенському районі й розуміє, що, виявляється, від цього ніхто не застрахований, – зауважив Павло Голуб.

За цим фактом вже відкрито кримінальне провадження, триває розслідування. Наразі  справа перебуває в суді.

Учора відбулося й перше судове засідання в Господарському суді за позовом ТОВ «Черкаси-Дніпро Агро», в якому вони вимагають скасувати довіреність, протокол зборів і договір купівлі-продажу. Однак у суді адвокатка відповідача заявила, що Павло Голуб сам за 10 млн грн продав їм свою частку підприємства, більше того, не їм одним, а ще такому собі пану Кравцову.

– Це навіть звучить смішно, оскільки у мене техніки тільки на понад 60 мільйонів гривень. Мені на посівну соляркою заправити коштує 10 мільйонів. І я б за такі кошти продавав своє підприємство? – аргументує аграрій.

Павло Голуб переконаний, що коли суд вивчить всі документи, то все стане на свої місця, адже, очевидно, зроблені вони були поспіхом, зі значними помилками.

– Ми вже встановили як це все було. Значить 6 квітня в Києві я нібито даю довіреність такому собі Андрію Корешкову, жителю Донецької області, який від мого імені їде і укладає договір купівлі-продажу з паном Басалаєвим, який наразі виступає як засновник, а Сотніков як директор. Вони того ж 6 числа проводять збори, хоча я в цей час знаходжуся у Кропивиницькому, у мене є купа свідків і роздруківка мобільного оператора, що я дійсно був там. До того ж, довіреність зроблена по паспорту, який вже наразі недійсний, оскільки я його анулював ще рік тому, бо зробив собі ID-картку. З цією довіреністю у нотаріуса Левицької він робить договір купівлі-продажу того ж числа. Тобто вони встигають з Києва повернутися сюди, провести збори з приводу того, що я вже не засновник, а директор не директор. А звільняють нас взагалі заднім числом, зокрема, мене 31 березня. Що ще цікаво, в протоколі зазначений не Голуб Павло Олександрович, а Голуб Петро Олександрович. Тобто зрештою виходить, що  я дав довіреність Корешкову, який мою долю продав Басалаєву, який, у свою чергу, зробив пана Сотнікова директором нашого підприємства, – розповів про суть афери Павло Голуб.

33191569_1520104514784521_6601137031965835264_n

33378760_1520104444784528_6059819514554482688_n

Довіреність, в якій вказані недостовірні паспортні дані

33207300_1520104481451191_6249465625165430784_n

33207452_1520104431451196_3465948847350480896_n

Протокол, в якому зазначений Голуб Петро Олександрович, а не Голуб Павло Олександрович

33189411_1520104458117860_858122444127338496_n

Роздруківка телефонного оператора

Ризикованість ситуації наразі полягає ще й в тому, додає засновник ТОВ «Черкаси-Дніпро Агро», що поки триватимуть судові засідання, довіреність залишається активною. Анулювати її він не може в Міністерстві юстиції, оскільки таким чином автоматично визнає, що він її робив, що не відповідає дійсності.

Тому наразі накладений арешт на корпоративні права, на рухоме і нерухоме майно, а також слідчим зроблено клопотання на ухвалу щодо заборони на реєстрацію, щоб ТОВ «Черкаси-Дніпро Агро» не могло ні розривати договори, ні укладати додаткові.

– На момент, коли підприємство фактично знаходилося у них у власності, вони в перший же день хотіли зробити 300 договорів розірвання, то що їм зараз заважає просто роздати землю?  Ви уявляєте, що вони можуть зробити з підприємством за місяць? Тому ми «заморозили» підприємство, щоб вони не мали змоги здійснювати якісь дії, поки ми розбираємося в суді, – пояснив засновник ТОВ «Черкаси-Дніпро Агро».

У той же час, поки триває вся судова тяганина, підприємство провело весняну посівну кампанію, наразі працює і здійснює обробку полів.

– Тут варто відзначити, що ми працюємо в трьох селах Городищенського району – Орловці, Калинівці та Ксаверово. Вони почали їздити з Орловця, але мали плани й на ті два села. Однак коли вони приїхали в Калинівку, сільський голова зібрав громаду, депутатів і пояснив, якщо вони хочуть офіційно зробити, то нехай організовують збори, запрошують Голуба, тобто мене, а люди вже скажуть своє слово, з ким вони хочуть укладати договори. Зрештою, Сотніков, який значиться директором ТОВ «Золоті лани 2017», приїхав на півгодини в Калинівку на громадські збори, однак вони вже розуміли, що офіційних аргументів у них немає. Така ж ситуація склалася і в Ксаверово, їх туди просто не пустили. Тому вони зупинилися на Орловці, – розповів Павло Голуб.

Не розуміє засновник підприємства, як ТОВ «Золоті лани 2017» може з ними конкурувати і здійснювати свою фермерську діяльність, якщо у них лише 4 паї проти 3,5 тисяч паїв «Черкаси-Дніпро Агро». Окрім того, на вище вказаній фірмі немає жодної сільськогосподарської техніки, тож незрозуміло яким чином вони збираються здійснювати обробку полів. Цій фірмі ще й півроку немає, – відзначив засновник агропідприємства, додавши що спочатку підприємство взагалі було зареєстровано в Орловці, в будинку місцевого жителя.

2017 рік ТОВ «Черкаси-Дніпро Агро» закрили із орендною ставкою 8%. У цьому році ініціюватимуть, що всі агрофірми в районі платили 10%. Зокрема, в одному із сіл, в якому вони також працюють, вже з початку року ставка за землю складає 10%. Тому заяви про те, що їхнє підприємство платить найменшу орендну ставку по області, не відповідають дійсності.

До того ж, відзначає засновник двох агропідприємств, вони вкладають чимало коштів у соціальний розвиток села, в рік – 600 тис. грн.

– Ми встановили в школах у Калинівці і Орловці котли, підтримуємо амбулаторію, садочки, якщо треба допомагаємо у розгортанні снігу, в культивації, – відзначив Павло Голуб.

Наріз підприємець налаштований рішуче і надалі відстоювати свої права в усіх інстанціях, адже вірить, що підприємство, в яке він вклав 6 років свого життя, так само працюватиме в аграрній сфері Черкащини.