“Вони ніби відчували”, – як переживають війну тварини в черкаському зоопарку (ВІДЕО)

“Вони ніби відчували”, – як переживають війну тварини в черкаському зоопарку (ВІДЕО)
в Відео, Новини, Суспільство

Хоча на Черкащині відносно спокійно, війна торкнулася всіх сфер життя кожного з нас. Винятком не стали й мешканці черкаського міського зоологічного парку “Рошен”. Про стан тварин і зоопарку в цілому дізнавалися журналісти “Вичерпно”.

Після початку повномасштабної війни в Україні зоопарк на якийсь час був зачинений для відвідувачів. Саме тоді керівництво звіринцю звернулося до черкащан із проханням допомогти забезпечити тварин кормами.

– Через тиждень після початку бойових дій ми розмістили інформацію в мережі, що нам потрібна допомога. Ми тоді не розуміли, чи буде ситуація критичною, адже ми закрилися й у нас не було надходження коштів. За зимовий період ми використали всі наші ресурси й запаси. Тому було дуже тяжко. А ще нам потрібно платити за електроенергію, – коментує ситуацію директор зоопарку Євгеній Ван.

Як повідомляє керівництво зоопарку, містяни дуже активно відгукнулися на прохання про допомогу. Надходили кошти, люди приносили сіно.

Із 15 березня зоопарк знову відчинив свої двері для відвідувачів. Це дуже допомогло фінансовому становищу. Наразі тварини забезпечені кормами мінімум на три місяці.

– Зараз ситуація набагато краща, ніж на початку війни. Ми заготовляємо корми на довготривалий період. Отримуємо гуманітарну допомогу із зоопарків Європи. Це переважно сухі корми, які ми зможемо довго використовувати, – розповідає Євгеній Ван.

Раціон у тварин зоопарку – різноманітний. Для кожного виду тварин потрібні відповідні продукти. Наприклад, видри, яких у зоопарку три, у природньому середовищі харчуються здебільшого рибою, молюсками, комахами, земноводними, плазунами та гризунами. Для раціону копитних представників зоопарку більш характерні трав’янисті рослини, гілки дерев і чагарників, ягоди, жолуді, каштани, гриби. У зоопарку вони також їдять сіно та овочі.

Із великими хижаками ситуація інша. Для них заготували м’ясо. Тих продуктів, що вже є, має вистачити на тривалий період.

– Зараз ведмеді відійшли від зимової сплячки й їдять практично все: каші, овочі, рибу, фрукти та сухарі. На одного ведмедя в день потрібно приблизно відро їжі. Тигриця ж їсть тільки м’ясо. Їй потрібно п’ять кілограмів у день, – розповідає робітниця з догляду за тваринами Лариса Кутова.

Відвідувачів у зоопарку зараз багато. Співробітники кажуть, що для людей – це можливість хоч ненадовго відволіктись від тієї жахливої реальності, у якій наразі перебуває країна. Побачити тварин приходять як діти, так і дорослі. Саме тому в черкаському зоопарку абсолютно безкоштовно проводять екскурсії для переселенців. Для цього на касі потрібно показати паспорт або дукумент, який підтверджує, що ви – тимчасово переміщена особа. Тоді ви зможете безкоштовно відвідати міський зоопарк.

– За місяць нас відвідало більше сотні переселенців. Кожен день телефонують, домовляються. Екскурсій не дуже багато, переважно по п’ять-десять осіб. Люди задоволені. Після того, що пережили в своїх містах, хоч трохи відпочивають. Але хочуть додому, – розповідає екскурсовод зоопарку Дмитро Громенко.

Не проходить безслідно війна й для мешканців черкаського зоопарку. Тварини, як кажуть працівники, перший тиждень війни поводили себе стурбовано й неспокійно.

– Нас дуже здивувало те, що вони виїдали абсолютно все, що їм давали. Це нас турбувало, вони ніби розуміли, що треба їсти, бо не зрозуміло, що буде потім, – згадує завідувачка відділу савців Лідія Осадча. – Але найбільшим здивуванням стали ведмеді. Ще 23 лютого вони були агресивними. Самець кидався на скло. Було моторошно, вони як відчували.

Зараз тварини поводять себе спокійно. Не реагують на гучні сирени й літаки. Навпаки, мешканці зоопарку максимально активні й заграють із відвідувачами.

– Зараз вони собі гуляють сплять, риються. Особливих змін у їх поведінці ми не помічаємо, – коментує Лариса Кутова.

На випадок найгіршого розвитку подій, у працівників черкаського зоопарку також є план дій. Проте тварин евакуюватимуть тільки в разі реальної загрози.

– Через гуманітарну допомогу ми отримали перевозки великих розмірів. Це про всяк випадок. Але ми поки не розглядаємо таку ситуацію. Тварин транспортувати взагалі не бажано. Якщо з’явиться реальна загроза, звісно, ми будемо піднімати це питання. Але тільки якщо буде така можливість. Якщо ж ні, думаю, хтось із працівників житиме тут і доглядатиме за ними, – говорить Лідія Осадча.

Працівники зоопарку запрошують відвідати звіринець. Наразі це найкраща можливість зарядитись позитивними емоціями та підтримати тварин.