Як розпізнати мовленнєвого маніпулятора у сучасному суспільстві?

в Блоги Новини Тетяна Симоненко

«Складне спілкування з сином: можна на нього якось вплинути?», «Постійно дістають на роботі: як їх усіх поставити на місце?», «Мене ніхто не любить…», «Ти це обов’язково зробиш, адже ти дуууже добрий». Як правило, з таких та подібних фраз завжди розпочинаються психолого-комунікативні тренінги, а також спілкування на тему вербальної агресії. Наукою доведено, що всі люди протягом життя є ініціатором або жертвою агресії (вербальної/фізичної). Неприємними є обидві позиції. Сучасне суспільство дуже лояльне до агресивних виявів у мовленні. Стримувати, контролювати агресію у власному та чужому мовленні — посильне завдання для кожного.

Що таке вербальне насилля? Агресія — це емоційно-комунікативний акт, спрямований на іншу людину, який супроводжується бажанням зробити щось неприємне, негативне. А як же вона виявляється? Вербальна агресія — комунікативний напад на іншу людину, який презентується через гнів, крик, зневагу, наругу, погрози, прокляття, звинувачення, плітки, істерики, маніпулювання, злі жарти. Вербальна агресія часто може травмувати більше, ніж фізична. У результаті вербальної агресії людина може втратити життя, адже слово — це дуже сильна зброя.

Маніпулювання — прихований психомовленнєвий вплив, завуальована форма мовленнєвоі агресії. Метою словесних маніпуляцій є нанесення комунікативної шкоди: залякування, приниження, зневага, критика, плітки, образа.

Як зрозуміти, що Вами маніпулюють? Декілька основних ознак, що дозволять запідозрити людину у спробі приховано управляти Вашою поведінкою: інформація подається однобоко, не висвітлюється повністю, під час переконання переважають аргументи до почуттів, а не до справи («Тату, ти купиш мені айфон, адже ти такий добрий»; «Якщо ти відмовиш мені, тобі буде дуже соромно»; «Ти ж хочеш, щоб я був із тобою, отже, ти повинна…»). Мовленнєвий маніпулятор тисне на негативні емоції та почуття — жадібність, сором, тривожність: «Ти більше ніколи не зустрінеш такого (таку), як я»; «Невже тобі байдуже щодо моєї думки, адже я твоя мама».

Щодо протидії . Є тільки дві основні стратегії, які забезпечать перемогу у війні з вербальним маніпулятором: активна й відкрита поведінка, а також прихований контроль над ситуацією. Варто розвивати в собі особистісну силу, змінювати негативний потік енергії на позитивний. Сильною й незалежною людиною маніпулювати важко.

Можливо Вас зацікавить

Андрій Бортник
БЛОГ: Чому кожен мешканець щомісяця переплачує більше третини за вивезення ТПВ?
Блоги
БЛОГ: Ключовим в моїй передвибочій програмі є пункт, про те, що в місті має бути створена «Агенція розвитку, інвестицій та промоції Черкас», — Сергій Рубан
Блоги
БЛОГ: Хто з черкаських політиків підтримує «меморандум» з ОПЗЖ, — Дмитро Кухарчук