Як поводитися на льоду: правила безпеки від рятувальників

Як поводитися на льоду: правила безпеки від рятувальників
в Новини

Зі зниженням температури водні об’єкти Черкас вкриваються льодом. Фахівці міської комунальної аварійно-рятувальної служби звертається до жителів та гостей міста з проханням утриматись від виходу на небезпечний лід та нагадує прості правила поведінки на льоду, які можуть врятувати життя, інформує пресслужба Черкаської міської ради.

У разі ж виникнення надзвичайної події на воді негайно телефонуйте:

– до відділу «Оперативна служба» за коротким номером 1505 або ж 050-464-60-60, 067-61-07-505, 063-20-72-605 – із мобільного;
– до міської комунальної аварійно-рятувальної служби за номером (0472) 65-12-77, 050-464-03-33;
– до чергового ДСНС України в Черкаській області – 101.

Заходи безпеки на льоду 

1. Під час руху по льоду зверніть увагу на його поверхню, обійдіть небезпечні місця та ділянки, покриті товстим шаром снігу. Будьте особливо обережними в місцях зі швидкою течією, джерелами, струмками та теплими стічними водами промислових підприємств, що впадають у водний об’єкт, кущами і травою, що виступають на поверхню. 

2. Перш ніж ступити на лід дізнайтеся про товщину льодового покриву на водному об’єкті. У різних місцях річок і озер товщина льодового покриву може бути різною. У гирлах річок і притоках міцність льоду (яку частково визначити візуально) послаблена течією. 

3. На водних об’єктах безпечним вважається лід при температурі повітря нижче 0°C: 

для одного пішохода – синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною не менше 5-7 см (лід блакитного кольору – найміцніший, білого – міцність у два рази менше, сірий – свідчить про присутність води у товщі льоду);
для групи людей (масові переправи пішки) – товщиною не менше 15 см з дистанцією в колоні по 4 особи 5 м;
при масовому катанні на ковзанах – товщиною не менше 25 см;
для переправи вантажного автомобіля вагою 15 т – товщиною не менше 35 – 43 см з дистанцією в колоні не менше 35 м;
для гусеничного трактора, тягача вагою 20 т – товщиною не менше 40-60 см із дистанцією в колоні не менше 30 метрів.

4. При переході через замерзлий водний об’єкт необхідно користуватися обладнаними льодовими переправами або прокладеними стежками. За їх відсутності необхідно переконатись у міцності льоду за допомогою пешні.
Якщо лід недостатньо міцний, необхідно припинити рух і повертатися своїми слідами назад, роблячи перші кроки, не відриваючи ноги від поверхні льоду (ковзаючи).
Забороняється перевіряти міцність льоду ударами ніг.

5. При масовому переході водного об’єкта пішки по льоду необхідно йти один за одним на відстані 5-6 м та бути готовим надати необхідну допомогу людині, яка йде попереду.
Транспортування малогабаритних, але важких вантажів проводиться на санях або інших засобах з найбільшою площею опори на поверхню льоду.

6. Користуватися майданчиками, обладнаними на водних об’єктах для катання на ковзанах, дозволяється лише після ретельної перевірки міцності льоду. Товщина льоду повинна бути не менше 12 см, а при масовому катанні – не менше 25 см.

7. При переході водного об’єкта на лижах рекомендується користуватися прокладеною лижнею, а за її відсутності – ділянкою, вкритою сухим снігом. Перш ніж рухатися необхідно відстебнути кріплення лиж і зняти петлі лижних палиць з рук. Якщо є рюкзак або ранець, необхідно його узяти на одне плече. Відстань між лижниками повинна бути не менше 5-6 м. Під час руху лижник, який іде першим, ударами палиць перевіряє міцність льоду та контролює його стан.

8. Під час підлідного лову риби не рекомендується на невеликому майданчику пробивати багато ополонок, стрибати і бігати по льоду, скупчуватись у великі групи. Пробивати ополонки для риболовлі або з іншою метою дозволяється на відстані не менше 5-6 м одна від одної.

9. Кожний рибалка повинен мати із собою рятувальний жилет та лінь довжиною 15-20 м з петлею на одному кінці і вантажем вагою 400-500 г на іншому кінці.

10. Керівники рибних господарств відповідають за:
– забезпечення заходів безпеки при вилові риби підлідним способом;
– організацію надійного зорового, мобільного і радіозв’язку з риболовецькими бригадами, які перебувають на льоду;
– готовність рятувальних засобів та іншого спеціального обладнання і спорядження;
– установлення безперервного спостереження за напрямом і силою вітру, рівнем води, зміною течії і станом льоду.

11. Організації, що проводять роботи з вирубки льоду, повинні огороджувати небезпечні ділянки.
З метою привернення уваги до небезпеки за огорожею та перешкоди вільного підходу до вирубаної ділянки виставляють не ближче 1,5 м до неї таблички з написом «ОБЕРЕЖНО, ОПОЛОНКА!». Напис виконується великими літерами, які можливо прочитати з берега або за 50 м від таблички.

12. Під час роботи з вирубки льоду необхідно обов’язково організувати тимчасові рятувальні пости, які мають підготовку з надання допомоги людям під час небезпеки на льоду.

Рятувальний пост повинен бути оснащений такими рятувальними засобами:
– рятувальні дошки довжиною 4 м;
– жердина з мотузкою і петлею;
– плавучий кінець з плавучою кулею з одного краю та петлею з іншого;
– рятувальні жилети, пояси, круги;
– сухі вовняні ковдри у пластикових мішках.

Рятування потерпілих на льоду 

Надання допомоги людині, яка провалилася під лід, потребує зібраності й виваженості в діях. Без потреби не виходьте на лід. Подумайте: чи зможете під час надання допомоги впоратися самотужки, чи краще покликати на допомогу ще кого-небудь. Якщо поряд нікого немає, то дійте продумано і обережно, щоб замість допомоги не погіршити становище.

Протягніть потерпілому довгу жердину, дошку, палицю від лиж, лижу тощо або киньте мотузку, зв’язані паски тощо. Якщо вам усе-таки необхідно вийти на лід, то ляжте на нього і повзіть по поверхні, штовхаючи рятувальний засіб перед собою або кидаючи поперед себе мотузку чи пасок. Добре, якщо ви одягнете рятувальний жилет.

Будьте якомога далі від ополонки (краю крижини), протягніть потерпілому палицю, жердину чи киньте мотузку (трос). Якщо мотузка (трос) закріплена на березі й не вистачає її довжини, то, міцно тримаючись за кінець вірьовки однією рукою, протягніть потерпілому другу руку.

Витягаючи потерпілого, попросіть його працювати ногами – так буде легше витягнути його з ополонки. Коли ви його витягли, не дозволяйте йому підійматися на ноги, нехай він повзе вслід за вами до берега.
Після того, як витягнете потерпілого на берег в безпечне місце, викличте підрозділ екстреної медичної допомоги, надайте йому першу допомогу, необхідну при охолодженні організму. 

Перша невідкладна медична допомога при гіпотермії (переохолодженні) 

Ознаки гіпотермії:
*тремтіння й остуда, які можуть бути відсутніми на пізніших стадіях;
*оніміння;
*втрата координації рухів;
*зніяковіння, незвична манера поведінки;
*температура тіла нижче 35°C.

Якщо у потерпілого одночасно спостерігаються ознаки відмороження і гіпотермії, у першу чергу надавайте допомогу як при гіпотермії. Цей стан може призвести до смерті, якщо людину терміново не зігріти. Але навіть у цьому випадку не варто залишати без уваги відмороження, яке при тяжкому ступені може призвести до ампутації пошкодженої частини тіла.

Гіпотермія належить до невідкладних медичних станів. Дотримуйтеся принципів надання першої допомоги і виконайте додатково спеціальні заходи при гіпотермії:
*викличте підрозділи екстреної медичної допомоги;
*поступово відігрійте постраждалого, загорнувши його в ковдри або сухий теплий одяг;
*не намагайтеся зігріти тіло потерпілого дуже швидко, не занурюйте його в теплу воду, швидке обігрівання може викликати серцеві проблеми;
*будьте надзвичайно уважними при поводженні з потерпілим;
*у разі прикладіть до тіла теплий предмет (гарячу грілку, пляшки з теплою водою);
*дайте тепле пиття, якщо потерпілий при свідомості.

Найкраще, якщо відігрівання буде відбуватися із середини тіла (тепле пиття) одночасно з відігріванням із зовні. Будьте обережні! Дбайте про власну безпеку!