Як зароджувалося вуличне освітлення у Черкасах

Як зароджувалося вуличне освітлення у Черкасах
в Новини

Рівно 109 років тому було ухвалене рішення збудувати першу електричну мережу на території нинішньої Черкащини, яку створили саме у місті Черкаси. Про це повідомив заступник директора в КП “Міськсвітло Черкаси” Павло Собко із поклиланням на черкаського пенсіонера-енергетика Дмитра Нечипоренка.

Протягом 1912-1913 років було змонтовано два агрегати з дизель-моторів потужністю по 108 кВт кожний на напрузі 220 В. Тоді ж повністю завершили улаштування проводів.

Вуличне освітлення у Черкасах мало такий вигляд: 7 електричних кіл дугових ліхтарів, по 11 ліхтарів в кожному колі, що дало можливість освітити 40 верст міських, тобто майже 43 кілометри.

А вже у 1915 році споживання електроенергії у місті стало цілодобовим. У 1916 році в Черкасах налічувалось 700 споживачів електроенергії, а її вартість становила 30 копійок за 1 кВт. Для прикладу, у ті час вартість 1 кг яловичини становила 18 копійок.

– Про прогрес в електрифікації Черкас важко говорити, адже надзвичайні масштаби. На сьогодні протяжність електромереж зовнішнього освітлення в обласному центрі сягає 566 кілометрів. До них під’єднані та освітлюють вулиці нашого рідного міста понад 16 тисяч світлоточок, – пише Павло Собко.

Приміщення, де була перша в області електростанція, збереглося і до наших днів. Воно знаходиться на території ПАТ “Черкасиобленерго” і використовується як ремонтний цех.

Підписуйтеся на наші сторінки в соціальних мережах: