За що існувати і як виживати: черкаський бізнес в умовах карантину

в Економіка Новини

Карантин в Україні триватиме щонайменше до 11 травня. І навіть, якщо вірити найоптимістичнішим прогнозам, і з середини наступного місяця Уряд задіє свій план виходу із карантину з поступовим послабленням обмежень для бізнесу, економіка країни уже зазнала значних втрат. 

Чи не найбільше постраждала сфера послуг, особливо ті малі підприємці, які не мали змогу перейти в онлайн-формат.

Думка бізнесу…

Руслана Мірзоєва, косметолог BAHAR

94129989_533307684272393_1744598527176081408_n

Особисто для мене карантин вніс свої корективи у звичний для мене режим роботи. Я призупинила роботу, як тільки-но президент звернувся до власників бізнесу тимчасово припинити діяльність. Зробила я це заради своєї сім’ї, безпеки моїх пацієнтів та моїх батьків, які знаходяться в зоні ризику відповідно до віку та клінічного анамнезу. За місяць «простою» потерпіла значних збитків. Адже власники мікробізнесу — це пересічні громадяни, які годують сім’ї, заробляючи власною працею. На жаль, макро- та мікробізнес не в рівноцінних умовах, оскільки великі мережі продовжують працювати.

Карантин змінив моє поле діяльності і завдяки таким умовам відкрилось нове вікно можливостей для бізнесу. Із активного живого режиму я перейшла в не менш інформативні онлайн-консультації та призначення домашнього догляду. Втім, я рада тому, що можу дистанційно допомагати та бути корисною своїм пацієнтам, яких з нетерпінням чекаю на прийом після карантину.

Дехто з малих підприємців перейшов у режим доставки…

Анна Сухенко, представниця бренду «NYX» у Черкасах

94711177_1537101699789713_6622312453390729216_n

Карантин, досить сильно вдарив по мені, як представниці малого бізнесу. Тим паче, що свою діяльність я розпочала лише на початку лютого, зареєструвала ФОП та офіційно оформила двох найманих працівників. Зараз тяжко знаходити кошти на те, що б заплати податки та витрати на утримання відділу «Nyx» в ТРЦ «Любава».

І, звичайно ж, карантин в рази зменшив прибуток, тому що бізнес більш орієнтований на продаж оффлайн. Адже клієнтам важливо підібрати тон помади або пудри безпосередньо в магазині.

Але ця ситуація з карантином дала можливість побачити свій бізнес з іншої сторони.Мені вдалося частково перевести його в онлайн завдяки «Інстаграм». Я запаслася тестерами і тепер особисто доставляю замовлення, допомагаю клієнткам у виборі косметики. І в цьому є свій позитивний момент, тому що я тепер знайомлюся зі своїми клієнтками і краще пізнаю їх!

Дуже хочется, щоб держава, пом’якшила карантин і підтримала малий бізнес. І тих людей, які залишились без роботи взагалі.

Або ж працює у форматі take away…

Кав’ярня «The ROOM cofee&you»

94133336_260638158315383_7845235379392217088_n

Зараз працюємо у режимі take away, скоротили робочий день, працює тільки бариста. Доставка у нашій сфері не робоча, тому що маленьке місто і каву в стаканчику ніхто додому не замовляє. Коли закінчиться карантин, люди будуть вільно ходити по місту, тоді і у нас все налагодиться — ось такий план.

Позиція влади…

До міської ради уже надійшли письмові звернення від підприємців, які просять послабити для них карантинні обмеження, щоб вони могли потроху розпочинати свою діяльність. За дорученням міського голови Черкас департамент економіки та розвитку має розробити та чітко прописати умови роботи підприємців по кожному виду діяльності.

— Уже бюджет міста недоотримав 100 мільйонів гривень. І вже багатьом людям реально нема за що жити. Тому з цієї ситуації ми також повинні знайти вихід, оскільки обіцяна Кабміном допомога по факту існує поки тільки на словах, — відзначив міський голова Анатолій Бондаренко під час засідання комісії з питань техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій.

На засідання комісії з питань ТБНС було ухвалено кілька рішень, спрямованих на послаблення карантинних заходів для підприємців:

1) по кожному виду підприємницької діяльності розробити чіткі вимоги до умов роботи так, щоб вони не порушували загальнодержавні вимоги до дотримання карантину;

2) спільно з підприємцями підготувати лист до Уряду з пропозиціями вжити заходи по реанімації бізнесу;

3) створити комітет з питань реанімації економіки обласного центру.

Черкаська міська рада вже зробили низку кроків, щоб підтримати малий і середній бізнес у Черкасах, відзначає директорка департаменту економіки і розвитку Ірина Удод:

«Ми звільнили від плати за комунальне майно тих орендарів, яким робота заборонена в умовах карантину. Також ми звільнили їх від орендної плати, вони сплачують лише одну гривню двадцять копійок в місяць незалежно від площі і виду діяльності. Також на сесії міської ради прийняли рішення про часткове звільнення їх від податків і зборів на території міста Черкаси».

Мова іде про такі податкові ставки для підприємців 1-ї та 2-ї груп, які не мають можливості працювати в умовах карантину:

1. Для першої групи платників єдиного податку (для видів господарської діяльності, робота яких заборонена) – 0 відсотків розміру прожиткового мінімуму.
2. Для другої групи – 0 відсотків мінімальної заробітної плати.

На період 2 календарних місяців, наступних за місяцем, в якому будуть зняті обмеження роботи суб’єктів господарювання, встановлено наступні ставки єдиного податку з розрахунку на календарний місяць:

1. Для першої групи – 5 відсотків розміру прожиткового мінімуму.
2. Для другої групи – 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.

Що ж стосується кредитування бізнесу, то міський бюджет наразі і так має величезну нестачу, тож, за його рахунок, навряд це вдасться робити, відзначає керівниця департаменту.

Прогнози експертів…

Якщо хочеш стимулювати економіку, то влий в економіку гроші. Якщо хочеш, щоб бізнес в Україні розвивався, маєш знизити ставки по кредитах. І не для певних видів бізнесу, а для всіх, коментує Євген Кирилюк, доктор економічних наук, професор ЧНУ ім. Б. Хмельницького.

— Якщо у США ставка рефінансування знижена до 0,025%, то в Україні хоч Нацбанк і знизив ставку рефінансування до 8%, проте насправді кредити надаються під 20 і більше відсотків, — відзначає пан Кирилюк та додає. — Ми бачимо, що для певних видів бізнесу Уряд зробив виняток у вигляді від 5 до 9%. Але ж тут треба розуміти, якщо для когось робиться виключення і чиновник буде вирішувати, кому давати, кому — ні, це продукуватиме корупцію. Всі повинні мати доступ до дешевих грошей. Але, на жаль, у нас так не роблять. Ну і у нас ніхто не роздає гарантованого доходу. Згідно різних статистик, у людей вистачить грошей на місяць-два.

32678483_1733067006772288_133523858853462016_n

Загалом, на думку доктора економічних наук, ситуація в країні склалася досить критична. Якщо буде лише одна хвиля пандемії, то падіння ВВП беду на рівні 5-7%, а якщо буде й друга хвиля, яка цілком імовірно може припасти на вересень-жовтень 2020 року,  то падіння ВВП складатиме 7-10%.

— Якщо нас таки накриє друга хвиля, то до травня-квітня 2021 року у нас буде ще така ситуація. Світ з таким не стикався ще з часів великої депресії. Наразі розвинені країни вдаються до низки заходів, бо у них є «фінансова подушка». США, Японія та інші країни дають своїм громадянам гарантований дохід, вони отримують свою умовну тисячу доларів, значить є якийсь попит, бізнес потроху може розвиватися. Комусь дають безкоштовні кредити, бізнес отримує певні компенсації і так далі. В Україні такої «фінансової подушки» немає, тому по нас і таких же країнах криза вдарить найсильніше, — прокоментував професор Євген Кирилюк.

Якщо дивитися по секторах, то найменше, якщо можна так сказати, постраждали ті громадяни, які отримують гарантований дохід від держави. Умовно кажучи, це викладачі, вчителі, пенсіонери і так далі. Найбільш критична ситуація склалася у тих людей, які працювали в «тіні», тобто отримували заробітну плату в конвертах. А таких людей дуже багато. І вони опинилися в такій ситуації, що і  в Службі зайнятості їм не нарахують виплати, бо вони офіційно не працювали, і ніхто їм не може гарантувати отримання доходу.

У непростій ситуації опинилися й ті, хто займався овочівництвом, вирощував городину. Через закриті ринки вони не мають куди збувати свою продукцію. Щоправда, частина з них перейшла в онлайн-формат і зайнялася торгівлею в мережі Інтернет.

— Наразі багато представників бізнесу призупинили діяльність і не всі можуть перейти в онлайн-формат. Ті ж перукарні, як не крути, а через Інтернет вас не підстрижуть, — коментує Євген Миколайович.

У той же час економіст схвально сприймає кроки Уряду щодо послаблення умов карантину для деяких категорій бізнесу. Зокрема, на його думку, цілком можна дозволити працювати ринкам на відкритому повітрі з дотриманням норм безпеки.

Можливо Вас зацікавить

Економіка
Новостворена земельна комісія Городищенської громади уже наповнила місцевий бюджет на понад 100 тис. грн
Економіка
«Своїх коштів у нас немає»: у ЧМР обговорили передачу очисних споруд на баланс міста
Економіка
Чия земля? Поки міжнародна насіннєва компанія доводить своє право на оренду паїв в Сагунівській громаді, вони заростають травою