Здаватися, а не бути: як соцмережі змінюють наше життя

в Ексклюзив Новини Суспільство

Нині соціальні мережі відіграють важливу роль у житті кожного з нас. Ми публікуємо фото, пишемо дописи, реагуємо на пости друзів, спілкуємося з ними, обмінюємося інформацією, знайомимося, читаємо новини та інше. Здається, що значна частина подій у житті відбуваються саме там, у віртуальному світі, який так швидко замінив реальний. За даними GlobalLogic, 67% населення України користуються соцмережами. Виникає запитання: як соціальні медіа, такі як: Фейсбук, Твіттер, Інстаграм, впливають на наше життя і чи не марнуємо ми свій дорогоцінний час?

Кількість українських інтернет-користувачів за останні півтора роки зросла на два мільйони. Станом на початок 2021-го ця цифра сягнула майже 30 мільйонів, тобто приблизно 67 відсотків населення країни.

Social media network

За даними GlobalLogic із 2019 року кількість українців в соціальній мережі «Інстаграм» зросла на 22 відсотки, а у «Фейсбук» — на сім відсотків. Нині цими соцмережами користуються 14 і 16 мільйонів українців відповідно. Найпопулярнішою соцмережею в країні залишається YouTube з охопленням у 96 відсотків користувачів.


Інтернет – це те місце, яке багатьом людям дозволяє «здаватися», а не «бути», видавати бажане за дійсне


 

29-річний черкащанин Вадим Бондаренко розповідає, що досі не зареєструвався в жодній із популярних нині соцмереж: Інстаграм, Фейсбук, ТікТок. Каже, що не відчуває такої необхідності:

«Просто я обрав для себе таку позицію, я не в погоні за тим, щоб реєструватися в усіх можливих соцмережах і підтримувати контент там. Мені це не потрібно. Декому подобається ділитися з іншими своїми думками, фото, життям. Зараз такий час, що для більшості соцмережі, як інструмент для власної реалізації. Я не противник соціальних мереж, просто я не бачу для себе користі в них».

Вадим надає перевагу особистому спілкуванню, а не переписці в месенджерах:

«Це не принципова позиція, якщо відчую необхідність, я готовий зареєструватись. На цьому етапі життя мені нецікаво спостерігати за буднями інших людей. Для мене спілкування у соцмережах і наживо суттєво різниться».

Хлопець зазначає, що соцмережі йому потрібні тільки для відслідковування новин у світі, а для цього обирає Telegram-канали або YouTube. На це витрачає близько двох годин на день.


«Якби у мене забрали інстаграм, я б відчула себе бідною, неповноцінною»


20-річна черкащанка Марина Дяченко має кілька сторінок в інстаграмі та фейсбуці, усі активно підтримує та розвиває. Зазначає, що останнім часом соцмережі використовує не тільки для душі, а й для заробітку. На соцмережі в день витрачає 5-6 годин, іноді навіть більше.

IMG_9983

«Від своєї роботи я отримую задоволення, коли бачу, як зростає мій блог, це мене надихає ще більше вкладати в нього. Частіше витрачаю час не на гортання стрічки, а на презентацію себе та ведення сторінок. Тобто я не відслідковую життя, новини інших блогерів», — каже дівчина.

Окрім особистої сторінки, Марина веде кілька профілів в інстаграмі, які приносять їй заробіток. В одному розповідає про заклади Черкас та цікаві рецепти, в іншому розвиває власну справу — послуги спа-шугарингу.

Скриншот сторінки в Інстаграм Марини Дяченко

Скриншот сторінки в Інстаграм Марини Дяченко

«Я надаю перевагу своїм відчуттям. Намагаюсь себе не змушувати до публікування дописів. Усе йде від емоцій… Якщо я це роблю, то мені подобається, ніколи себе не змушую. Не переймаюся кількістю лайків, коментарів, підписників. Намагаюся кайфувати від своєї справи», — переконує Марина.

Щоправда, зізнається, що відчуває залежність від соцмереж, іноді її навіть лякає така сильна прив’язаність до інстаграму, адже зараз там все: і робота, і друзі, і натхнення:

«Якщо б забрали в мене інстаграм, я б відчула себе бідною, неповноцінною, це наче забрати у мене інструмент власної реалізації. Роль соцмереж у моєму житті — дуже важлива, і це іноді насторожує».

Кожного року Марина проводить так званий «інста-детокс» – це тиждень без Інтернету та соціальних мереж загалом:

«Це фактично мінівідпустка для мене. Так я маю змогу абстрагуватися та відпочити від тієї кількості інформації, яку ми пропускаємо через себе кожного дня. Тоді ти починаєш помічати звичні речі, на які раніше міг просто не звернути увагу. Життя стає більш реальним».


«Я не граю роль. Життя не будується навколо інстаграму чи інших соцмереж»


Світлана Любченко — черкаська блогерка, засновниця пабліку #rest_in_cherkassy на ведення свого блогу в Інстаграм витрачає 3-4 години вдень. Світлана розповідає, що зареєструвалася в інстаграмі ще тоді, коли це не було так популярно. Дівчина у своєму профілі ділиться думками, порадами та досвідом, знаходить своїх однодумців.

IMG_9984

«Узагалі інстаграм почав активно розвиватися років чотири — п’ять тому. Тоді багато хто не розумів цю соцмережу, тому було складно починати блог», — пригадує Світлана.

На своїй особистій сторінці має понад 8 тисяч підписників. Їй подобається створювати цікавий контент, ділитися чимось корисним. Окрім цього, блогерка часто влаштовує розіграші для своїх фоловерів.

Снимок

Скриншот сторінки в Інстаграм Світлани Любченко

«Через силу ніколи нічого не роблю, від усього потрібно отримувати задоволення. У мене все ситуативно, якщо я хочу чимось поділитись – я ділюсь. Немає такого як «треба», тим паче я не рекламую щось за гроші. Усе роблю із власного досвіду та бажання», — розповідає Світлана.

У пріоритеті дівчини завжди родина та спілкування офлайн, тому, за її словами, багато часу в соцмережах не проводить:

«Я не граю роль. Моє життя не будується навколо інстаграму чи інших соцмереж, а просто при можливості та в задоволення я підтримую свою сторінку. До того ж, ніколи не робитиму те,  що не подобається моїм близьким».


 

«Бути в стаї», бути серед інших людей, у нас так закладено і по-іншому ми не можемо


 

Сабіна Раджабова кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, розповідає, що захоплення соцмережами суттєво впливає на наше самопочуття, якість сну та настрій. Але чи не найбільше — на самооцінку.

IMG_9987

У класифікатор хвороб залежність від соцмереж не занесена, проте залежність від Інтернету є:

«Залежність базується на інстинктивних потребах, це «бути в стаї», бути серед інших людей, у нас так закладено і по-іншому ми не можемо. У реальному житті ти вийшов на вулицю, і тобі ще потрібно пошукати спільноту, де ти можеш знайти однодумців, показати себе, зацікавити співрозмовника. Інша річ — соцмережа, там це здійснюється значно простіше: щоб попроситися в друзі потрібно лише натиснути на екран. У реальності для того, щоб привернути увагу цікавих тобі людей, потрібно значно більше зусиль, ніж в соцмережі».

Соціальні мережі та загалом Інтернет не можна розглядати однозначно як щось погане чи хороше. Безсумнівно, соцмережі значно пришвидшують та полегшують нам життя. Наприклад, ми можемо не вийшовши з дому, створити бізнес, опанувати нову спеціальність чи навіть професію, отримати пораду та порадити. Негативним є тільки те, що в людини може зникнути бажання йти в реальну спільноту, спілкуватися з кимось та реалізовуватися. Адже у соцмережі можна легко створити ілюзію активного життя, а в реальному світі все буде навпаки.

Тож не варто ризикувати своїм психічним і фізичним здоров’ям заради віртуального схвалення вашого життя. Звичайно, стверджувати, що соціальні мережі це зло, було б помилково, адже вони мають чимало переваг. Головне, навчитись влаштовувати собі якісний відпочинок без Інтернету, приділяти більше уваги рідним та друзям, а також збалансовувати час, який ви проводите в соціальних мережах.

*у матеріалі використані фото з відкритих джерел

Можливо Вас зацікавить

Ексклюзив
Освіта майбутнього: черкаські робототехніки підкорюють світ
Ексклюзив
Щодня у Черкасах діти потребують допомоги: чи можуть цьому зарадити патронатні родини та як?
Ексклюзив
Музика нової ери: черкащанин створив оркестр, аналогів якому немає у світі (ФОТО, ВІДЕО)