«Для реалізації всіх планів потрібно 10-15 років», — що змінилося у Білозірській ОТГ за цей час

bilozirska otg 7
unnamed

Починали з трьох, тепер вже 10. Казали, що цей процес на Черкащині стартував якось повільно, не був досить жвавим. А з 1 січня 2018 року пригрозили прибрати слово «добровільно».

Білозірська об’єднана територіальна громада стала першопрохідцем в реформі децентралізації влади, об’єднавши велике село Білозір’я, смт Ірдинь та зовсім малесеньке на 25 чоловік селище Баси. Разом із Мокрокалигірською та Єрківською громадами Катеринопільського району вони стали локомотивами реформування в області.

30 квітня в області відбулися вибори ще в 4 об’єднаних громадах. Цифра 10 вже й звучить якось солідніше, проте Білозірська громада досі залишається взірцем для наслідування, куди везуть інших сільських і міських голів як на екскурсію. Досі навідуються туди і журналісти, коли їм треба зразок успішного об’єднання.

З часу утворення Білозірської ОТГ минуло вже півтора року. Що змінилося за цей час?

Очільники громад Черкащини кажуть, що не шкодують про об’єднання

bilozirska otg 6


Амбітні плани


Білозір’я досить велике село, тільки по ньому налічується 125 кілометрів доріг. Щоб об’їхати село з одного кінця в інший, за це час в Смілянському районі 4 села можна обстежити вздовж і впоперек. Тож чимала територія прямо пропорційно окреслює і чималий обсяг роботи.

Від самого початку голова Білозірської ОТГ Володимир Міцук визначив для себе пріоритетним завданням – створити такі умови, щоб всі необхідні послуги – чи соціальні, чи адміністративні, а тим паче медичні й освітні, мешканці громади могли отримати безпосередньо на місці. Більше того, в кожному селі є староста, в нього є печатка, значить і питання він може вирішити там.

– Ми вже знаємо, як правильно робити і що робити. Наша громада готувалася до того, щоб ввійти у 2017 рік, ми  підготували майже 20 проектів, 11 з яких було подано на ДФРР. Один з цих проектів успішно пройшов і має бути затверджений на Мінрегіоні. Це проект по установленню в Центрі надання адміністративних послуг обладнання по видачі ID-карток і паспортів, — при зустрічі із журналістами відразу ділиться здобутками пан Володимир.

micuk

До слова, вперше таке обладнання буде встановлено в об’єднаній громаді і саме в Черкаській області. Проект коштував 440 тис. грн, 20% з яких – співфінансування ОТГ. Решта проектів, жаліється голова, не пройшли по ДФРР, проте Володимир Міцук сподівається втілити їх за рахунок коштів, які прийдуть на розвиток їхньої громади на 2017 рік.

У цьому році з державного бюджету на Білозірську ОТГ заплановано виділити майже 5 млн грн. У порівнянні з минулим роком ця сума значно менша. Пояснюється це тим, що громад-об’єднавців, які потребують підтримки держави, стало більше, а бюджет, як то кажуть, у нас «не резиновий».

Загалом же у білозірського голови чимало амбітних планів, проте поділився тільки тими, які вже подавав на розгляд в ДФРР. За інші мовчить, боїться, що якщо зараз про це розповість, то хтось спритніший швиденько у себе реалізує.

Проте й за ті проекти, які наразі не вдалося реалізувати, ніхто забувати не збирається, адже переважна більшість з них стосуються насущних проблем селян. Є на 8,5 млн грн проект добудова опорної школи з їдальнею і класами, утепленням фасаду і покрівлею. Планується втілити його протягом двох років. Всі інші проекти стосувалися заміни котлів, утеплення школи,  заміни електрообладнання в будинку культури, заміни даху та утеплення приміщення, проекти по дорогах та освітленню вулиць, велосипедна доріжка протяжністю 1,3 кілометра у вигляді вишиванки, створення пелетної лінії та безліч проектів по медичній галузі. Також подавали «об’єднавці» проект щодо придбання пожежної машини та створення рятувального загону, але він теж, на жаль, не пройшов.

– Ми робимо все поступово і поетапно, бо я вже казав, що для цього потрібно 10-15 років. Візьміть Польщу, скільки вона до цього йшла, а ми хочемо раз і покажіть нам картинку. Такого не буває. Потрібен час, — розповідає про майбутні плани Володимир Міцук.

Виділені ж державою кошти в Білозірській ОТГ в першу чергу планують спрямувати на медичну галузь, адже наразі амбулаторії і лікарні мають досить занедбаний вигляд.

– Ми хочемо зробити капітальний ремонт даху, утеплити приміщення, зробити всередині капітальний ремонт, щоб люди могли в належних умовах отримувати медичні послуги, — говорить пан Міцук.

Решту коштів планується витратити на покращення інфраструктури села, зокрема освітлення вулиць.

– Це для нас болюче питання, бо що не роби, а населенню найголовніше, щоб дороги були зроблені і все гарно освітлено, — додає Володимир Павлович.

Однак з інфраструктурних коштів цей рік на дороги не виділятиметься ні копійки. На поточний ремонт доріг залучатимуться кошти громади (майже 400 тис. грн), так само і на капітальний (350 тис. грн).

Похвалився голова, що за перший квартал вони перевиконали бюджет ОТГ майже на 1,5 млн грн, з яких 1,2 млн грн вже були розподілені на нещодавній сесії на галузі освіти, медицини, дитячі навчальні заклади та частково на розвиток інфраструктури – покращення грейдерування доріг, ремонт приміщення школи, парканів і будівництво котелень.

Читайте також: «Об’єднання громад часто порівнюють з об’єднанням колгоспів», — Ярослав Березань у студії «Вичерпно»


Йти в ногу з часом…


В тергромаді планують майже повністю відмовитися від газу і перейти на альтернативні види палива. Наразі в Білозірській ОТГ залишилося дві з чотирьох шкіл, які ще не перейшли на використання альтернативного виду опалення.

– У цьому році ми повністю хочемо відмовитися від газу, — розповідає про свої амбітні плани Володимир Міцук.  — Газ повністю не відрізатимемо, лише запломбуємо його. Ми сподіваємося, що зробимо свою пелетну лінію і наші торф’яні родовища забезпечать нас своїм паливом. Бо поки що ми постачаємо брикети із Рівного.

Замислюється голова над появою в ОТГ своєї сортувальної лінії для сміття, планує поїхати подивитися, як вона працює у Смілі.

– Мене зараз дуже зацікавила сортувальна лінія сміття, яку відкрили у Смілі, — говорить Володимир Павлович. – Я хочу поїхати подивитися, дізнатися, скільки вона коштує. Можливо, заключимо договір співпраці, щоб ми туди доставляли сміття. Але це повинно бути. Якби у нас в районі було декілька громад, то можна було б поставити питання, щоб об’єднатися і поставити свою лінію. Але чомусь у нас в Черкаському районі дуже повільно проходить процес об’єднання. Чи не розуміють, що назад дороги немає, і ніяким іншим шляхом зміни не відбуватимуться. Я вважаю, що в цьому майбутнє нашої країни і бачу в цьому великий позитив.

А ще в Білозір’ї встановлені гучномовці. Наразі їх два – один в центрі села і ще один в більш віддаленій частині. Це для тих громадян, яким не вистачає часу на читання періодики… а так вийшов на вулицю і почув усю необхідну інформацію про життя села.

– Ми оголошуємо всі заходи, які проходять в селі, тому що радіоточок по селу залишилося дуже мало, а так почути інформацію має змогу більша кількість людей. Зараз ми домовилися ще за 3 гучномовці. Це для тих, хто лінується почитати, так ось вони зможуть почути. Звичайно, в першу чергу це розраховано на людей більш старшого віку. Якби мати своє телебачення, то ще б краще було, але поки що у нас його немає, — мріє голова.

Є в цій ОТГ і своя газета, яка розповсюджується безкоштовно тиражем у 4 тисячі екземплярів (це голова промовляє з гордістю, адже навіть у районної газети тираж значно менший). Активні вони і на сайті об’єднаної громади, а також в соціальних мережах. Завдяки газеті, сайтам і соцмережам, за словами голови, вони можуть доносити до людей необхідну інформацію.

bilozirska otg

– Ось, наприклад, ми зібралися розбити парк в Білозір’ї, бо немає у нас парку. А тут вже чуємо розмови: «Для чого розрили садок, це вже щось хочуть продати». А ми відразу в газеті пояснили, що там буде зона відпочинку, міні-майданчик для дітей і так далі, — наводить конкретний приклад Володимир Міцук.


Від планів до реалізації


Ще у минулому році було закладено 1,8 млн грн на перебудову школи під квартири трьом сімейним лікарям, наразі вже вони готові і у серпні громада чекає на нових спеціалістів, які приїдуть практикувати в Білозірську ОТГ з різних куточків України.

kvartyry dlja medykiv

kvartyry dlja medykiv 3

- Ми з ними домовилися, що вони приїдуть працювати до нас, — сказав Володимир Міцук, зауваживши, що лікарі мають приїхати із Луганської, Кіровоградської і Полтавської областей.

Незабаром остаточно реалізується ще один амбітний задум і у Білозір’ї з’явиться опорна школа, за це мали проголосувати на нещодавній сесії. Там буде один директор і завідуючі філіями. А всі педагоги пройдуть підвищення кваліфікації.

У минулому році в цю школу вже було вкладено 2,6 млн грн, ці кошти ОТГ отримала від Міністерства освіти, на які було придбано 11 мультимедійних дошок, зробили тротуарні доріжки, замінили частину вікон.

Практикують в об’єднаній громаді і відхід від ремонтів за рахунок батьківських коштів. Якщо раніше на всі школи виділялося від 10 до 30 тисяч гривень, то наразі лише центральній школі було виділено 150 тис. грн для ремонтних робіт.

Уперше цього року громада виділила 70 тис. грн на відпочинок і оздоровлення дітей за межами населеного пункту. Окрім того, при кожній школі діють пришкільні табори.

– У нас є 5 дітей, позбавлених батьківського піклування – вони повністю безкоштовно оздоровлятимуться, а решта 45 – на співфінансуванні з батьками. Це перший транш, можливо пізніше ще тисяч 50 виділимо і оздоровимо ще 30 дітей, — розповідає керівник громади.


Наразі 48, а мріє про 100


Тема надання адміністративних послуг посідає особливе місце для голови Білозірської ОТГ. Наразі у місцевому ЦНАПі можна отримати 48 видів послуг, а мріє Володимир Міцук, щоб надавали 100. В першу чергу хоче, щоб на місця передали всі соціальні послуги, адже наразі спеціалісту доводиться безперестанку їздити до обласного центру за кожним папірцем.

bilozirska otg 5

bilozirska otg 4

– У нас спочатку питали, навіщо ми це будуємо, а тепер люди приходять, на ресепшені їм пояснюють, куди їм треба звернутися і вони не чекають в чергах по кабінетах, у голови, — розповідає про вигоди місцевого ЦНАПУ Володимир Павлович. – І ми виграли кошти по програмі «U-LEAD», завдяки чому буде створено відокремлене робоче місце в селищі Ірдинь. Вже розроблена проектно-кошторисна документація на 24 тисячі гривень – це наше співфінансування, а решта коштів буде закладена проектом «U-LEAD». Це буде такий міні-центр у селищі Ірдинь, там буде адміністратор та їхні спеціалісти. Тому, я думаю, покращення для об’єднаної громади набирає свої оберти.

bilozirska otg 2

bilozirska otg 3

Довідка. U-LEAD з Європою: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку. Програма, яка спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією. U-LEAD підтримує створення прозорої і підзвітної багаторівневої системи управління, яка реагуватиме на потреби громадян.

Це міф…


Грошей на всі населені пункти – село Білозір’я, селища Ірдинь та Баси – витрачають приблизно однаково – в залежності від кількості населення, з розрахунку на одну особу. Тож розповіді про те, що всі кошти йдуть в центральний осередок, а периферія страждає – голова ОТГ називає міфом.

– Першочергово ми спрямовуємо кошти в Ірдинь, тому що люди там 20 років нічого не мали і не бачили. У нас навіть люди з Ірдиня не мають потреби постійно їздити в Білозір’я, бо отримують всі послуги там. А зараз ще там відкриється міні-підрозділ ЦНАПу, то взагалі ніяких проблем не буде, — стверджує Міцук.

Ірдинь саме по собі село не маленьке – 940 осіб. Тому в тергромаді задумуються про створення там туристичної лінії, проте поки землі і водойми селища не належатимуть громаді, про щось конкретне говорити зарано. Поки що все це у власності держави.

Те, що в силах самої громади, так це на наступний рік зробити в Ірдині для дітей базу відпочинку, на якій зможуть оздоровлятися і проводити літній час не тільки дітки з Білозір’я та Ірдиня, а й з усієї області.


Головне мати бажання


Наостанок розмірковує голова Білозірської ОТГ Володимир Міцук і про можливості та бажання інших населених пунктів Черкащини об’єднуватися, при чому наголошує, що досі переконаний, що об’єднання – це єдино вірний шлях. Та наскільки спроможною буде новостворена громада –  все залежить від бажання керівників.

– Ті, хто бажав робити, той і створив громади. І де бажання є в голів, там щось і робиться, а де немає бажання, то тільки причини шукають, — висловив свою думку Володимир Міцук.

Роботи попереду дуже багато, говорить голова, адже останні 30 років гроші практично не вкладалися в жодну галузь. Та головне, мати бажання і працювати над їх втіленням, тільки за таких умов буде результат.

bilozirska otg 8

Loading...
Loading...

Можливо Вас зацікавить