Екологічна чума XXI століття: чи готові черкащани оголосити “війну” поліетиленовим пакетам (ВІДЕО)

Екологічна чума XXI століття: чи готові черкащани оголосити “війну” поліетиленовим пакетам (ВІДЕО)
в Дозвілля, Ексклюзив, Новини

Екоторбинки є не лише одним із способів збереження довкілля, але й чудовим засобом економії коштів покупця. Вартість екопакування виходить значно меншою, ніж поліетиленових пакетів з супермаркету. Одна торбинка коштує у межах 40-350 гривень, а вистачає її на два і більше років, пакети ж – одноразові. В ексклюзивному матеріалі “ВиЧЕрпно” черкащани розповіли, чи готові вони повністю відмовитися від використання поліетиленових пакетів і надати перевагу екоторбинкам.

Екологічна чума XXI століття: чи готові черкащани оголосити "війну" поліетиленовим пакетам

Фронтмен гурту “Сонце в кишені” Олександр Дубина наголосив на тому, що все частіше почав фіксувати забруднення берега Дніпра поліетиленовими пакетами та пластиком:

– Я підтримую ініціативу щодо повної заміни поліетиленових пакетів на екоторбинки. Я особисто кожного ранку буваю біля Дніпра і бачу, що люди лишають за собою поліетиленові пакети, які забруднюють річку. Люди повинні розуміти, що від цього страждає ціла екосистема Дніпра. Ця ріка є головною водною артерією України. Кожен черкащанин п’є з неї воду, навесні приходить на пікнік, а влітку з дітьми на пляж. Таку проблему можна описати прислів’ям “Плюємо в колодязь, з якого потім пити будемо”. На сьогоднішній день особливо гострою є проблема поліетилену та пластику, які залишаються в грунті сотні років. Тому обов’язково потрібно робити кроки до вирішення цього питання.

Екологічна чума XXI століття: чи готові черкащани оголосити "війну" поліетиленовим пакетам

У свою чергу, викладач Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Людмила Боть зауважує, що повна відмова від поліетиленових пакетів неможлива і люди навряд чи погодяться на повний перехід до екоторбинок:

– Суспільство звикло до пакетів, різних видів пакування, але, на жаль, мало хто замислюється про шкоду довкіллю. Нарешті люди хоча б почали свідомо відсортовувати пластикові пляшки, кидаючи їх до спеціальних контейнерів. З пакетами ситуація набагато складніша, вони у великій кількості потрапляють до баків із загальним сміттям, тому переробляти їх практично неможливо. Як наслідок, маємо їх скрізь: на деревах, у грунті, у водоймах.

Екологічна чума XXI століття: чи готові черкащани оголосити "війну" поліетиленовим пакетам

Черкащанка Євгенія Асташкіна наголошує на важливості повного переходу щодо використання екоторбинок, адже саме поліетиленові пакети чинять згубний вплив на довкілля:

– Підтримати таку ініціативу дуже важливо, адже людина вже майже повністю знищила планету. Щодня дуже багато тварин і птахів помирають через те, що їдять пакети та пластик. Океан помирає, для рослин земля з пластиком теж шкідлива. Ми повинні зберігати довкілля, а не знищувати все те, до чого торкаємось.

Черкащани готові оголосити "війну" поліетиленовим пакетам

Наведемо декілька прикладів щодо згубного впливу поліетиленових пакетів на фауну.

Так, у червні 2018 року на півдні Таїланду загинув чорний дельфін, у шлунку та горлі якого застрягли 80 поліетиленових пакетів. Доки фахівці-зоологи намагалися врятувати дельфіна — його знудило п’ятьма пакетами. Через сміття загальною масою 8 кілограмів, тварина не могла ковтати та перетравлювати їжу.

Протягом кількох днів його намагалися врятувати, підтримували на плаву за допомогою човнів та встановили намет для захисту від сонця. Однак тварина загинула. За словами біолога-океанографа Тона Тамронгнавасавата, дельфін не зміг вижити, адже не мав змоги їсти.

Черкащани готові оголосити "війну" поліетиленовим пакетам

Ще один випадок було зафіксовано у Норвегії, коли дослідники з університету Бергена були шоковані тим, що виявили близько 30 поліетиленових пакетів у шлунку кита. За словами учених, цей факт не є дивним, адже кількість пластикових і поліетиленових відходів у морі тільки збільшується й до того ж вони не підлягають біохімічному розкладу.

Екологічна чума XXI століття: чи готові черкащани оголосити "війну" поліетиленовим пакетам
Фото: ТСН

За словами зоолога Тер’є Лайлвенда з Університету Бергена, шлунок кита був заповнений пластиковими пакетами і упаковками з етикетками датською та англійською мовами. Тварина була вкрай виснажена, про що свідчить її шлунок та стан, в якому ссавець опинився на мілині.

Зазначається, що, ймовірно, робота кишечника кита блокувалась пластиковими відходами, викликаючи сильний біль у тварини.

Черкащанка Марина Осадчук зазначає, що наразі в суспільстві немає чіткої та злагодженої системи бачення екожиття в країні:

– Наразі світ захаращений поліетиленом і пластиком, а якщо взяти за приклад нашу країну, то у нас взагалі не дуже розвинена екодумка в суспільстві. Все українське екожиття покладається лише на плечі волонтерів, тож треба щоб за людей, які не думають про майбутнє, хтось подумав. Я підтримую ініціативу щодо повного переходу до використання екопакетів та екоторбинок.

Зазначимо, що на сьогоднішній день вже 33 країни світу повністю заборонили використання поліетиленових пакетів. Ще 53 країни запровадили часткову заборону або податок. Найбільш жорстоке покарання у Кенії – за використання поліетиленових пакетів там можна відсидіти за ґратами до 4 років, або сплатити штраф сумою 40 тисяч доларів.

Пропонуємо черкащанам три альтернативи використанню поліетиленових пакетів:

1. Паперові пакети –  це екологічно чистий і безпечний продукт, він швидко перегниває на звалищі й не завдає шкоди природі. Зараз існують паперові пакети, розраховані на велику вагу, і в цьому плані вони анітрохи не гірші за поліетиленові пакети.

Вартість паперових пакетів у межах 4 – 20 гривень.

Екологічна чума XXI століття: чи готові черкащани оголосити "війну" поліетиленовим пакетам (ВІДЕО)

2. Еко-торбинки – їх виробляють з натуральних або синтетичних матеріалів із використанням відходів виробництва або вторинного сировинного матеріалу. Порівняно з поліетиленовими пакетами, екосумки викидають рідше, а під час їх утилізації виділяється набагато менше шкідливих речовин, ніж під час утилізації поліетилену.

Вартість еко-торбинки у межах 40 – 350 гривень.

Екологічна чума XXI століття: чи готові черкащани оголосити "війну" поліетиленовим пакетам (ВІДЕО)

3. Тканинні мішечки – підійдуть для використання сипучих продуктів (борошно, крупи, цукор). Вони набагато міцніші та надійніші за поліетиленові пакети та прослужать дуже довго.

Вартість тканинних мішечків у межах 30 – 80 гривень.

Екологічна чума XXI століття: чи готові черкащани оголосити "війну" поліетиленовим пакетам (ВІДЕО)

* Відео та фото взяті з відкритих джерел