Не тримайте гроші під матрацами: черкащан закликають задекларувати свої доходи

Не тримайте гроші під матрацами: черкащан закликають задекларувати свої доходи
в Економіка, Новини

Відповідно до 67 статті Конституції України кожен громадянин має сплачувати податки до державного бюджету. Проте не всі та не завжди виконують свої обов’язки. Держава розробила й запровадила механізм, коли цивілізованим шляхом вводяться в легальний обіг активи, із яких раніше не сплачували податки. Цей механізм має назву “Одноразове (спеціальне) добровільне декларування”.

Відповіді на основні запитання щодо податкової амністії дав сьогодні під час брифінгу начальник ГУ ДПС у Черкаській області Антон Царюк.

Фото “Вичерпно”

Так, добровільно задекларувати свої доходи всі охочі можуть із 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року.

Хто може скористатися податковою амністією, а хто – ні?

Скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням можуть:

 • фізичні особи – резиденти, зокрема й самозайняті особи;
 • фізичні особи, які не є резидентами, але які були резидентами на момент отримання об’єктів декларування, і які є чи були платниками податків.

Заборонено подавати декларацію:

 • неповнолітнім та недієздатним особам;
 • люди, які у період з 1 січня 2005 року працюють на державній службі;
 • громадяни, до яких застосовані спеціальні економічні та інші заходи (санкції.)

“Добровільне декларування розраховане на осіб, які під час роботи отримували зарплату “в конвертах”, або які офіційно отримували мінімальну зарплату, а фактично – доотримували гроші готівкою. Також під амністію потрапили ФОПи, які працювали без державної реєстрації та, відповідно, не сплачували податки. Також це стосується громадян, які працюють за кордоном, але із певних причин не подавали податкову звітність в Україні. Це ще невичерпний перелік, але це основні категорії громадян, на яких розраховане це декларування”, – сказав Антон Царюк.

Що можна амністувати?

 • валютні цінності;
 • нерухоме чи рухоме майно;
 • цінні папери;
 • права на отримання дивідендів, процентів чи іншої майнової вигоди.

Не підлягають декларуванню:

 • активи, які розміщені на території держави-агресора;
 • квартири, площа яких не перевищує 120 кв. м.;
 • житлові будинки площею до 240 кв. м.;
 • нежитлові будинки некомерційного призначення до 60 кв. м.;
 • земельні ділянки, площа яких не перевищує норми безоплатної передачі;
 • один транспортний засіб особистого некомерційного використання;
 • інші активи, сумарною вартістю не більше 400 тисяч гривень.

“Декларації подаються особисто фізичною особою в електронній формі через кабінет платника податків із допомогою електронного підпису. Якщо реальні активи й майновий стан особи відповідає тим доходам, які вона протягом життя декларувала в легальній площині, тоді спеціальну декларацію подавати не потрібно. Якщо ж є різниця між доходами і реальними статками, тоді необхідно декларування. Наслідків неподання такої інформації станом на сьогодні – немає”, – зауважив начальник ГУ ДПС у Черкаській області.

Скільки коштуватиме амністія?

Розмір податку, який потрібно заплатити, аби легалізувати свої статки, залежатиме від того, який актив декларується та де він перебуває.

Основна ставка податкової амністії становить 5%. За цією ставкою можна легалізувати гроші, покладені на спеціальний рахунок у банку, нерухомість, автомобілі та інше рухоме майно, які перебувають на території України. Вища ставка діятиме для активів, що перебувають за кордоном 9%. Пільгова ставка – 2,5% для активів, розміщених у облігаціях державної внутрішньої позики, з обігом від 365 днів.

Що гарантує держава?

 1. Держава не перевірятиме походження задекларованих коштів. Податкова служба перевірятиме декларацію лише на предмет правильності заповнення електронної форми та відсутності арифметичних помилок.
 2. Особа звільняється від відповідальності за ухилення від сплати податків. Але є виняток: активи, які були придбані із доходів і дій, за які передбачена кримінальна відповідальність (приміром, наркоторгівля).
 3. Дані, вказані в декларації, є конфіденційними. Вони не можуть використані в межах слідства, кримінальних проваджень. Також їх не можуть використовувати як докази в судових справах.

“Деклараційна кампанія розпочалася нещодавно, проте ми вже бачимо значну зацікавленість черкащан у цьому питанні. Філософія та механізм цієї кампанії дуже схожі на щорічне подання декларацій державними службовцями. Закликаю громадян скористатися цим цивілізованим шляхом введення в легальний обіг активів, із яких не були сплачені податки”, – наголосив Царюк.

Подати одноразову добровільну декларацію можна ТУТ.

Телефон гарячої лінії: 0-800-501-007